Sekunde do pobjede

Cedevita zamalo do velike senzacije protiv europskog prvaka!

Košarkaši Cedevite bili su na korak do senzacionalne pobjede protiv europskog prvaka Olympiacosa. U posljednjim su sekundama ipak ostali prekratki i Grci su na svome parketu slavili sa 79-77…

I nakon četiri kola Eurolige Zagrepčani su tako bez pobjede u skupini C, ali za razliku od prvih triju utakmica u kojima su skupili koš-razliku -59, u petak su se pokazali u puno boljem svjetlu.

Cedevita je solidno odradila prvu četvrtinu (22-16 za domaće), ali kad je Olympiacos nakon tri minute igre u drugoj dionici poveo s 28-18, činilo se da bi moglo uslijediti veliko potonuće Zagrepčana, već toliko puta viđeno ove sezone. No, Maljkovićevi su se košarkaši u petak maksimalno borili i nisu dopustili pad koncentracije. Serijom 15-3 su došli do vodstva (33-31) i premda su Grci na poluvrijeme otišli s plus sedam (42-35), hrvatski su doprvaci najavili neizvjestan nastavak.

Već je u trećoj četvrtini Cedevita smanjila zaostatak (56-53), a onda je posljednju dionicu otvorila serijom 12-2 i došla do velike prednosti (65-58). No, uslijedile su dvije trice domaćih (Spanoulis i Sloukas) i utakmica je ušla u iznimno neizvjesnu završnicu. Zagrepčani su u zadnju minutu ušli s vodstvom 74-72, ali u tim trenucima im nije dobro funkcionirao obrambeni skok, tako da su Grci iz drugih pokušaja uspijevali držati priključak, odnosno povesti 75-74. Bracey Wright je promašio 11 sekundi prije kraja, a u seriji slobodnih bacanja koja je uslijedila, Olympiacos je uspio iščupati pobjedu.

Miro Bilan je kod Cedevite ubilježio 16 koševa i sedam skokova, a Lukša Andrić mu se priključio s 15 poena. Europske prvake je s 21 košem i sedam asistencija predvodio Vassilis Spanoulis.

U skupini D su košarkaši CSKA-a došli i do četvrte pobjede - u gostima su deklasirali Beşiktaş s 85-58. Već su na poluvremenu Moskovljani imali veliku prednost (44-32), a onda su treću četvrtinu dobili s 24-9 i do kraja pomeli turskog prvaka. Naš Damir Markota je za domaće postigao osam koševa.

Prva pobjeda Montepaschija, deset koševa Kasuna

U neizvjesnoj utakmici 4. kola skupine B košarkaši Montepaschija su u Sieni svladali Chalon s 93-90 i došli do prve ovosezonske pobjede u Euroligi.

Sjajan je u dresu talijanskog prvaka bio Bobby Brown koji je ubacio 34 koša i dodao im pet asistencija. Uz njega su još samo David Moss i naš Mario Kasun ubilježili dvoznamenkasti broj poena. Moss je postigao 12 koševa, a Kasun deset. Hrvatski je centar igrao samo 12 minuta tijekom kojih je skupio pet osobnih pogrešaka. Pogodio je pet os sedam pokušaja iz igre, a uhvatio je i dvije lopte. Kod Francuza je s 28 koševa i 13 skokova najbolji bio Shelden Williams.

U skupini D je do premijerne euroligaške pobjede ove sezone došao njemački Brose Baskets koji je na svome parketu bio bolji od Lietuvos Rytasa s 84-78. Domaće su predvodili Boštjan Nachbar i Anton Gavel, obojica su ubacila po 22 koša, dok se kod Litavaca najviše istaknuo Renaldas Seibutis s 24 poena. Naš Leon Radošević je igrao samo devet minuta što je iskoristio za jedan skok i dvije blokade.