Turnir u Vukovaru

Cedevita i Zadar u finalu Kupa Krešimira Ćosića

Košarkaši Zadra i Cedevite izborili su plasman u finale završnice Kupa Krešimira Ćosića koja se održava u vukovarskoj sportskoj dvorani "Borovo"...

Zadar je u polufinalnom dvoboju pobijedio Cibonu 82-74 (19-21, 23-18, 21-17, 19-18), dok je Cedevita bez suviše stresa odradila dvoboj protiv riječkog Kvarner 2010 pobijedivši 104-68 (18-18, 23-13, 31-19, 32-18).

Zadranima će to biti 12. finale, a do sada su slavili šest puta, posljednji put 2007. godine, dok je Cedevita izborila četvrto uzastopno finale, a do sada je osvojila Kupa dva puta, prošle godine, te 2012.

Zadar je pobijedio Cibonu u zanimljivom susretu prepunom obrata. Cibona je dobila prvu dionicu 21-19, a na otvaranju druge četvrtine povela s osam koševa razlike (29-21). Zadar se vratio u susret i do kraja poluvremena okrenuo je rezultat u svoju korist (42-39). U trećoj dionici Zadrani su došli do prednosti od 13 koševa (56-43), Cibona je do kraja četvrtine uspjela smanjiti (56-63), a u prvim minutama zadnje četvrtine i povesti s tri koša viška (67-64). Zadar je uzvrati serijom 7-0 i ponovo došao do prednosti (71-67). Na ulazu u zadnju minutu Zadar je imao šest koševa viška (77-71) što se na koncu pokazalo nedostižnim.

Junak zadarske pobjede bio je James Brian Florence sa 30 koševa, Ive Ivanov je dodao 12, a Boris Barać 11 koševa. Kod Cibone najefikasniji su bili Ante Žižić i Marin Rozić sa po 15 koševa, dok je Ivan Siriščević dodao 13 koševa.

Cedevita je rutinski odradila posao protiv Kvarnera izborivši četvrto uzastopno finale. U odnosu na ABA-ligaše Cedevitu, Cibonu i Zadar, momčad Kvarnera 2010 je u Vukovar doputovala bez imperativa. Za riječki sastav je već sam plasman na završnicu Kupa najveći uspjeh. Riječki sastav je tek u prvoj četvrtini uspijevao parirati daleko jačem suparniku. U preostale tri dionice momčad Jasmina Repeše je ubacila u brzinu više otklonivši sve dvojbe oko pitanja pobjednika. Cedevita je na poluvremenu imala plus deset (41-31), u trećoj četvrtini je prednost porasla na 22 koša (72-50), a u posljednjih deset minuta na plus 36 razlike.

Cedevitu su do pobjede predvodili Luka Babić sa 24 koša, Nemanja Gordić, Stanko Barać i Miro Bilan su ubacili po 11, a Ivan Ramljak deset koševa. U riječkim redovima najefikasniji su bili Dino Cinac sa 15, Marjan Čakarun sa 11, te Siniša Štemberger i davor Konjević sa po 10 koševa.

Finale je na rasporedu u četvrtak u 18 sati.