Četvrti poraz u Euroligi

Alba ipak prejaka: Cedevita propustila otvoriti vrata drugog kruga

Košarkaši Cedevite u susretu su 5. kola skupine B Eurolige pretrpjeli četvrti poraz izgubivši kao domaćini u KC 'Dražen Petrović' od berlinske ALBA-e sa 67-80 (25-21, 10-21, 15-19, 17-19)...

Roko-Leni Ukić sa 15 i Tomislav Zubčić sa 13 koševa bili su najefikasniji kod Cedevite, dok su njemački sastav do druge pobjede u skupini predvodili Jamal McLean sa 20 ubačaja i hrvatski igrač Leon Radošević sa 14 pogodaka, pet skokova i tri asistencije.

Ovim je porazom umanjena vrijednost velike pobjede ostvarene u prošlom kolu na gostovanju kod Maccabija u Tel Avivu, ali procjena Jasmina Repeše da je ALBA zahtjevniji suparnik pokazala se potpuno točnom. Momčad Saše Obradovića slomila je Cedevitu 40-minutnim obrambenim pritiskom, kakav nije pokazala nijedna momčad s kojom se hrvatski prvak ove sezone sudario, čak ni moskovski CSKA.

Cedevita je na prvi ubačaj čekala tri minute, nakon što je u igru ušao kapetan Roko Ukić, čime je napad hrvatskog prvaka dobio na probojnosti. U paru s Nemanjom Gordićem Ukić je uspio riješiti problem žestokog pritiska na loptu, čime je Cedevitin napad dobio na lakoći. To je otvorilo mogućnost lakših šuteva, što je u prvoj četvrtini najbolje iskoristio Tomislav Zubčić koji je s devet koševa (šut za tricu 3-3) bio najbolji strijelac Cedevite i jedan od zaslužnijih za vodstvo 25-21 nakon prvih deset minuta.

Iako je gostujući trener Saša Obradović većim dijelom utakmice prosipao žuć prema svojim igračima, onime što su odigrali u drugoj četvrtini mogao je biti zadovoljan. Nekoliko promašaja iz reketa, slabija kontrola skoka i nekoliko krivih obrambenih rotacija Cedevitinih igrača omogućili su ALBA-i rezultatski preokret, pa su Berlinčani na veliki odmor otišli sa plus sedam (35-42). Nakon 25 poena u prvoj četvrtini, hrvatski prvak je u drugih deset minuta ubacio samo deset koševa.

Taj je trend nastavljen i u trećoj četvrtini. Brojnim rotacijama Obradović je držao visoki obrambeni intenzitet ALBA-e na što je Cedevita teško pronalazila odgovor. Vanjski igrači nisu uspjevali spustiti dovoljno lopti prema Miri Bilanu, kako bi se gostujuća obrana malo skupila i ostavila više prostora za šut. ALBA je u 30. minuti bila na +14 (47-61), a malo nade domaćoj momčadi vratio je Ante Delaš tricom na isteku treće dionice.

Posljednje pokušaj preokreta, kad se ALBA tri minute održavala na 10 do 14 koševa viška, bilo je Repešino postavljanje zone 2-3 na koju je ALBA slabo odgovorila. Cedevita se spustila do sedam poena zaostatka (59-66) i promašila tri akcije za dodatno približavanje. Sve nade u preokret pokopao je bivši igrač Zagreba, Amerikanac Alex Renfroe, koji je s dvije trice vratio ALBA-u na +11 (63-74) u 38. minuti i utakmicu stavio 'ad acta'.

U drugom susretu skupine CSKA je kao gost svladao Limoges sa 86-76 (27-22, 18-22, 14-27, 27-5). Sonny Weems ubacio je 18 koševa za CSKA, a Jamar Smith 19 za Limoges.

CSKA je na vrhu ljestvice sa svih pet pobjeda, dok je Limoges posljednji s jednom pobjedom i četiri poraza, a isti učinak ima i Cedevita.

Cedevita će u 6. kolu za tjedan dana gostovati kod Unicaje u Malagi. (Hina)