Nije bilo senzacije

Cedevita ipak nije uspjela, Maccabi osvojio ABA ligu

Favorit cijele ABA lige, izraelski Maccabi pobijedio je zagrebačku Cedevitu s 87:77 u finalnoj utakmici Final Foura.

Cedevita nije uspjela napraviti čudo u Tel Avivu. Štoviše, bila je neravnopravan suparnik Maccabiju u finalu regionalne ABA lige. Pred 10.500 tisuća navijača u žutom, u fantastičnoj scenografiji, domaćin je pobijedio ukočene Zagrepčane sa 87:77 što je još i vrlo snošljiv poraz s obzirom na stvarni odnos snaga na parketu.

Pobjednik lige bio je odlučen već nakon prve četvrtine (27:11) u kojoj su cedevitaši napravili samo tri prekršaja što govori i o razini njihove mentalne (ne)spremnosti za ovakav dvoboj. Moglo se to naslutiti i o beskrvnom zagrijavanju uoči dvoboja protiv velikog favorita. Gostujuća momčad nije izgledala kao družina koja namjerava skupo prodati svoju kožu. O vjeri u moguću pobjedu da i ne govorimo.

Kod crvenih iz Zagreba griješili su i oni najiskusniji, pa je razumljivo što se najmlađi nositelj igre (centar Bilan) nije snašao u otvaranju predstave na ovakvoj pozornici. Zbog početnog zaostatka, posljednje tri četvrtine bile su puko odrađivanje posla. Mccabi je i u nižoj brzini uspijevao sačuvati kapitalnu prednost što mu i nije bio problem protiv suparnika čije su petice ubacile svega četiri koša (Bilan 2, Bagarić 2 koša).

Da sve ne izgleda posve katastrofično potrudio se Chris Warren. On je bio jedini "vruć", imao je šutersku večer pa je nakon njegove šeste uzastopne trice Cedevita u 29. minuti došla na "minus 13" (60:47). No, to je bilo sve. U takvim trenucima domaćini bi ubacili u brzinu više, pa je već u 33. minuti bilo je "minus 21".

Maccabijevi navijači "Fanaticsi", "Ultrasi", "Yellow Army", a s njima i cijela dvorana, nisu posustajali tijekom cijele utakmice. Pjevali su, skandirali, slavili svaku dobru akciju svih 40 minuta. Činili su to i Cedevitini "Fakini" i njihov prateći zbor, no tih 200-tinjak pobornika gostiju u takvom mnoštvu nije se ni čulo.

Cijela ova predstava bila je dobar pokazatelj upravi Cedevite koliko će trebati ojačati momčad za nastup u Euroligi. Ako ne žele biti vreća za nabijanje u najjačem europskom društvu.

Koševe za Zagrepčane postigli su Warren 24, Vukušić 14, Owens 13, Draper 8, Baždarić 8, Petrović 4, Bagarić 2, Bilan 2.

Za najboljeg igrača završnog turnira izabran je Keith Langford, najbolji strijelac kod prvaka (21 koš).(Agencija VLM)