Boston ponovno pobjeđuje, floridski derbi Orlandu

Raptorsi su pobjedom nad Houstonom prekinuli niz od četiri poraza, Lakersi su svladali Utah Jazz, Cavaliersi Chicago Bullse, a uvjerljivu pobjedu nakon tri neugodna poraza upisali su i Boston Celticsi.

Jedina kanadska momčad u NBA ligi, košarkaši Toronto Raptorsa pobjednički su krenuli u 2009. godinu svladavši na svom parketu u posljednje vrijeme slabe Houston Rocketse sa 94-73.

Pobjedi kojom su prekinuli niz od četiri poraza zaredom Raptorse su predvodili Chris Bosh i Andrea Bargnani s po 19 koševa, dok je Roko-Leni Ukić za 14 minuta provedenih na terenu ubacio dva poena (šut iz igre 1-5, trice 0-1) uz jedan skok, tri asistencije i dvije osvojene lopte. Najefikasniji kod Rocketsa bio je Von Wafer s 18 ubačaja.

Aktualni prvaci Boston Celticsi započeli su oporavak od neugodna tri poraza u četiri gostovanja na Zapadnoj obali uvjerljivom 108-83 pobjedom protiv slabih Washington Wizardsa. Paul Pierce je za 26 minuta provedenih na parketu ubacio isto toliko koševa, dok je kod Wizardsa najučinkovitiji bio Nick Young s 15 pogodaka.

I vodeća momčad Zapadne konferencije Los Angeles Lakersi upisali su pobjedu na svom terenu svladavši Utah Jazz sa 113-100. Utakmica je bila otvorena do tri minute prije kraja kada je bilo samo 97-93 za Lakerse, ali tada je Trevor Ariza s dvije osvojene lopte i koševima iz protunapada riješio pitanje pobjednika. Kobe Bryant ubacio je 40 koševa za Lakerse, najbolji europski košarkaš za prošlu godinu Pau Gasol je dodao 21 uz 11 skokova, dok su u sastavu Jazza najbolji bili Mehmet Okur (21, 13 skokova) i Paul Millsap (16, 17 skokova).

Cleveland Cavaliersi s visokih su 117-92 svladali Chicago Bullse, a briljirao je LeBron James koji je ostvario 'triple-double' sa 16 koševa, 10 skokova i 11 asistencija, dok je najbolji strijelac Cavsa bio Brazilac Anderson Varejao s 26 poena. Bullse je sa 22 ubačaja predvodio Ben Gordon.

Orlando Magic je u floridskom derbiju sa 86-76 svladao Miami Heat zahvaljujući sjajnoj obrani u posljednjoj četvrtini u kojoj su limitirali goste na samo 11 poena. Rashard Lewis (17), Jameer Nelson (16) i Dwight Howard (15, 15 skokova) predvodili su Magic, dok je Dwyane Wade (33) bio najbolji kod Heata, ali je u posljednjoj četvrtini ostao bez ubačaja.

New Orleans Hornetsi su odlično odigranom završnicom kao gosti sa 92-77 svladali Portland Trail Blazerse. Tri minute prije kraja treće četvrtine bilo je 58-51 za Blazerse, no u posljednjih 15 minuta Hornetsi su ostvarili seriju 41-19. David West (25) i Chris Paul (17, 11 asistencija) bili su najbolji kod Hornetsa, a Rudy Fernandez (19) kod Blazersa.

New Jersey Netsi su zahvaljujući trici sa sirenom Vincea Cartera s više od 10 metara svladali Atlanta Hawkse s 93-91 nakon produžetka. Na poluvremenu su gosti iz Atlante imali čak 20 koševa viška (29-49), te je iznervirani trener Netsa Lawrence Frank bio isključen, no u drugom poluvremenu Netsi su se uspjeli vratiti u utakmicu, pa su dvije i pol minute prije kraja vodili s 85-80. No, za pobjedu su morali igrati dodatnih pet minuta gdje je Carter još jednom pokazao da je igrač odluke. Devin Harris (26, 11 asistencija) bio je najbolji kod Netsa, Carter je dodao 18 ubačaja, dok su Hawkse predvodili Mike Bibby (22) i Josh Smith (20).

Dramatičnu završnicu vidjeli su i gledatelji u Oklahoma Cityju gdje su na kraju sretniji i spretniji bili gosti iz Denvera koji su sa 122-120 svladali momčad s najlošijim omjerom u ligi. Kevin Durant (33) je tricom 2.7 sekundi prije kraja doveo domaći Thunder u vodstvo 120-119, ali u preostalom vremenu Carmelo Anthony (31) je uspio uvratiti svojom tricom za slavlje Nuggetsa.