Susreti 17. kola

Varaždin preokrenuo, kiša golova u Karlovcu, 'Farmaceuti' slavili u nervoznoj utakmici!

U četiri popodnevne utakmice 17. kola Prve HNL, gosti su osvojili samo dva boda - po bod Zagreb u Karlovcu i Rijeka u Zagrebu...

U susretu momčadi koje na svoje plaće čekaju punih 12 mjeseci, nogometaši Varaždina s 2:1 bili su bolji od Šibenika. Doduše, Šibenčani su do vodstva stigli već u 2. minuti preko Jakoliša. Sve do 61. minute domaćin nije uspio stvoriti ni jednu ozbiljniju prigodu za izjednačenje. A tada na scenu stupa kapetan Vugrinec. Prvo je s bijele točke donio izjednačenje, čime se i na listi najboljih strijelaca Prve HNL približio Igoru Cvitanoviću na svega dva pogotka. Vugi je ovo bio 124. prvenstveni pogodak.

Pet minuta prije kraja susreta Vugrinec se našao u ulozi dodavača, a Mario Sačer svojim je pogotkom Varaždincima osigurao sva tri boda.

"Možda više od poraza nismo ni imali pravo očekivati s obzirom da smo susret započeli bez devetorice standardnih igrača. Iako smo se dobro držali veći dio susreta, nakon izjednačenja više nije bilo ni snage ni iskustva za povratak", rekao je trener Šibenika, Goran Tomić.

"Zadovoljan sam pobjedom, ali ne i igrom. Ponovno smo utakmicu započeli s rezultatskim minusom, što nam se ove jeseni prečesto događalo. Dugo smo se tražili. Tek su nam izmjene donijele željeni pomak u igri", zaključio je trener domaćina Branko Janžek.

Pravi spektakl priredili su nogometaši Karlovca i Zagreba na stadionu Branka Čavlovića Čavleka. Pjesnici, ohrabreni izbacivanjem Hajduka iz Kupa, poveli su u 6. minuti preko Mitrovića, a već u 27. bilo je 2:0. Gol je zabio Pavlović. Nadu Karlovčanima vraća Štefančić u 53. Kad je Medić zabio u 74. za goste, činilo se da je susret riješen. No, onda je domaća momčad golovima Sopčića (79.) i Barišića (85.) izjednačila i osvojila bod.

Do boda je došla i Rijeka u Zagrebu, odigravši 1:1 s Lučkom. Goste je u vodstvo doveo Mance u 28. minuti, a izjednačio je Novak u 63.

Slaven Belupo ostvario je iznimno važnu domaću pobjedu protiv Splita (2:0) i tako se bodovno izjednačio s njima na trećoj poziciji koja vodi u Europu. Pogotke vrijedne tri boda postigli su Bušić u 24. minuti nakon proigravanja kapetana Marasa te Mujanović pola sata prije kraja utakmice.

Bušić je na centru započeo akciju, a Mujanović je pretrčao pola terena, zaobišao golmana i poentirao. Kod oba pogotka gosti su bili nezadovoljni sudačkim odlukama. Kod prvog gola tražili su prekršaj na njihovom braniču, a kod drugog zaleđe Mujanovića. Utakmicu su inače obilježili nesvakidašnji broj isključenja i to na strani gostiju. Prvi crveni karton Splićani su dobili već u 4. minuti. Zaradio ga je Ante Vitaić zbog udaranja laktom i odgurivanja Brezovca. Tri minute kasnije zbog prigovaranja isključen je i splitski strateg Bašić, koji se nakon utakmice nije pojavio na konferenciji za novinare. Od igrača na terenu isključen je i Križanac zbog drugog žutog kartona u 65. minuti.

Osim Bašića, pak, s klupe je još protjeran predstavnik Splita Krstić, a dva žuta, odnosno crveni dobio je i njihov rezervni vratar Zagorac.

"Potpuno zaslužena naša pobjeda, vidi se to i po statistici. Split gotovo da nije imao nijednu ozbiljniju priliku. Očekivali smo nervoznu utakmicu jer se radi o direktnim konkurentima, ali nisam vidio što je bilo sporno u sudačkim odlukama. Vjerujem da bi ovu utakmicu dobili i da se igralo 11 na 11", istaknuo je Ferenčina, koji je bio začuđen što kraj njega pred novinare poslije utakmice nije sjeo i strateg Splita.

"Ja sam isto u Splitu mogao ne doći na presicu, imao sam razloga za to, ali došao sam", bio je iskren Ferenčina.

Osim Bašića, niti isključeni Križanac nije bio raspoložen za komentar utakmice.

"Ne može izjava. Domagoja (sudac Ljubičić, op. a.) tamo pitat", dobacio je i otišao zapaliti cigaretu. (M.I./Agencija VLM)