A mogli su i bolje

Varaždin i Split porazima krenuli u novu domaću sezonu

U nedjelju su odigrane posljednje dvije utakmice prvog kola nove sezone 1. HNL...

Prvo kolo HNL-a zaključili su Varaždin-Lokomotiva te Cibalia- Split. 'Lokosi' su u gostima s 2:0 pobijedili Varaždince, dok su Vinkovčani iznenadili Splićane s 2:1. Očigledno su oba naša predstavnika u Europi već bila u mislima s novim izazovima u lovu na plasman u Europa ligu.

"Lijepo je pobjeđivati u europskim utakmicama, ali prioritet nam mora biti domaće prvenstvo. Iskreno, s obzirom na financijske probleme i odlazak velikog broja igrača, bojim se kako će to izgledati ove sezone", upozoravao je prije prvenstvene premijere trener Varaždinaca, Samir Toplak.

A da Varaždin čeka neizvjesna sezona, pokazalo je već prvo poluvrijeme protiv Lokomotive. Gosti iz Zagreba od prve su minute preuzeli konce igre u svoje noge. Prvo je u 12. minuti Poljak odlično pucao glavom, ali s gol-linije loptu izbija Tkalčić. Bolju igru Lokomotiva je okrunila golom u 18. minuti.

Šćrbec je bez većih problema prevario svojeg čuvara, pretrčao gotovo pola terena i pogodio za vodstvo od 1:0. Samo tri minute kasnije Antolić je iz slobodnog udarca propustio povećati Lokomotivino vodstvo. Varaždin je jedinu pravu priliku propustio realizirati u 35. minuti. Trojak je odlično uposlio Vugrinca, ali kapetan Varaždinaca sa svega nekoliko metara promašuje cijeli gol.

Utakmicu je iz svečane lože pratilo i čelništvo Dinama u svojem najjačem sastavu. Zdravko i Zoran Mamić te trener Krunoslav Jurčić, stigli su uživo vidjeti svoje igrače koji se nalaze u Lokomotivi na posudbi.

Lokomotiva je i u nastavku susreta kontrolirala igru. Najveću prigodu propustio je Peko, kada je njegov udarac krajnjim naporom obranio vratar Krklec. Domaćini su svoje prilike čekali u brzim kontra napadima. Prvo je Grgec u 68. minuti pucao glavom, ali je lopta otišla malo iznad grede, da bi samo koju minutu kasnije Aganović zatresao vratnicu.

Pobjedu domaćina potvrdio je Nino Bule u 85. minuti. Kapetan Lokomotive najviši je bio u skoku nakon ubačaja iz kornera i glavom skrenuo loptu za konačnih 2:0.

Splićani pak nisu mogli protiv domaće Cibalije kojoj je pobjedu u četvrtoj minuti sudačke nadoknade osigurao Frane Vitaić. Vinkovčani su pred 2500 gledatelja poveli pogotkom Bartolovića u 22. minuti, a na 1-1 izjednačio je Marčić u 87. minuti.

Odlični nastupi tijekom prošloga prvenstva, osvojeno treće mjesto, prolaz u sljedeću rundu kvalifikacija za Europsku ligu te činjenica da su, uz Dinamo, jedina momčad HNL-a koja je prošle godine dva puta bila bolja od Cibalije, samo su neki od razloga zašto su Vinkovčani strahovali od prvoga kola i utakmice sa Splitom.

Od prve minute domaći igrači pokazali su da više žele pobjedu te su svako malo opasno prijetili gostujućem vrataru Vukoviću. Redali su se šutevi po golu Vukovića da bi Bartolović, nakon ubačaja Kresingera i asistencije Vitaića, domaću momčad doveo u vodstvo u 22. minuti kada je sa desetak metara pogodio gornji desni kut gostujućeg vratara.

Imali su domaći igrači do kraja prvoga poluvremena još nekoliko prilika, prije svega preko Radotića i Vitaića, da već u prvih 45 minuta riješe pitanje pobjednika, ali su nedostatak koncentracije i odlične obrane Vukovića spriječile takav scenarij.

U drugo poluvrijeme domaća momčad ušla je još agresivnije i čvršće tako su se od prve minute nastavka počeli redati šutevi po golu Vukovića. Katalinić je u nastavku probao sa nekoliko zamjena preokreniti rezultat, ali i unatoč tome njegovi igrači nisu uspjeli ozbiljnije ugroziti gol vratara Matkovića. I kada se u 78. minuti, nakon isključenja gostujućeg igrača Vidića, činilo da je utakmica gotova Marčić je svojoj momčadi u 88. minuti donio izjednačenje i, činilo se, vrijedan bod iz Vinkovaca. "Nepravdu" je ipak ispravio Frane Vitaić koji je u sudačkoj nadoknadi sa 17 metara postigao pravi eurogol i domaćoj momčadi donio tri vrijedna boda. (M.I./Agencija VLM)