GOL.hr na mjestu događaja: Vaha nadmudrio Špacu pa izvukao bod

Već dugo godina nije vladalo tako golemo zanimanje za najveći hrvatski derbi između Hajduka i Dinama.

Poljud je bio ispunjen gotovo do posljednjeg mjesta, a može se reći kako su igrači na terenu opravdali očekivanja. Konačnih 1:1 najrealniji je ishod utakmice u kojoj su svoje šanse za pobjedu imale obje momčadi. Gledali smo jednu zanimljivu i dinamičnu te napose "fair" utakmicu gdje su oba takmaca igrala na pobjedu.

Glavni sudac Andrej Burilo nije imao previše posla iako će ostati sporna situacija iz 40. minute kada je u kaznenom prostoru došlo do kontakta između stopera Dinama Tonela i napadača Hajduka Anasa Sharbinija. Međutim, nije bilo pogibeljnih startova i bezbroj prekida kao u nekim prijašnjim derbijima, pa se igra mogla razviti u viteško nadmetanje dvije najbolje hrvatske momčadi.

Hajduk nije krenuo u utakmicu uraganski kako to obično čini u susretima s Dinamom na Poljudu. Splićani kao da su bili zbunjeni otvorenim gardom "modrih" koji su u posljednje dvije-tri godine dolazili na Poljud "spuštenih gaća". Za tu metamorfozu Dinamovih igrača najzaslužniji je trener Vahid Halilhodžić koji je od nekoć uplašenih "janjaca" napravio "gorde lavove". Iako će to Stanko Poklepović zanijekati, čini se da ga je bosanski stručnjak u prvom poluvremenu iznenadio ofenzivnom taktičkom postavkom. Sam je Poklepović nakon utakmice izjavio da mu nije jasno zbog čega su njegovi igrači izgledali tako mlako.

Dinamo je istrčao na Poljud u standardnoj formaciji 4-2-3-1, ali s nekoliko rošada u odnosu na ono što je najavljivano iz modrog stožera uoči utakmice. Halilhodžić je pred derbi lukavo poručio da najnovije Dinamove akvizicije neće igrati protiv Hajduka, no na poziciji lijevog stopera od prve minute postavio je Portugalca Tonela, koji je već u prvoj utakmici u modrom dresu pokazao zbog čega je godinama igrao u najvećim portugalskim klubovima.

Time je došlo do promjena pozicija u Dinamovoj obrani sa četiri igrača u liniji. Leandro Cufre prešao je sa stoperske pozicije na lijevog bočnog, što je svojevremeno odlično igrao u Romi, dok je sa lijevog na desni bok prebačen Šime Vrsaljko, a Etto je preseljen na desni bok u veznom redu. Samo je Igor Bišćan ostao na svojoj standardnoj poziciji desnog stopera.

Halilhodžić je izostavio iz momčadi i najavljene Adriana Calella i Ivana Tomečaka, kojeg je na desnoj strani trolista u vezi zamijenio Etto. Umjesto Calella na zadnjem veznom uz Arijana Ademija zaigrao je Milan Badelj, pa je na lijevoj strani veznog reda neočekivano umjesto Badelja osvanuo Dodo. Kako je i najavljeno, Ante Rukavina bio je najistureniji Dinamov nogometaš.

Poklepović je na teren izveo standardnu Hajdukovu momčad bez ijedne značajnije promjene u odnosu na što se moglo pretpostaviti pred utakmicu. Dinamo je u prvom poluvremenu bio bolji, što je okrunio pogotkom Sammira u 42. minuti nakon sjajne asistencije Badelja.

Hajduk je tek u drugom poluvremenu krenuo silovito, onako kako se očekivalo da će igrati od prve minute. Njegovi igrači su u prvom poluvremenu često nepotrebno komplicirali u situacijama kada se mogao uputiti izravan šut na gol. I to posebice Anas Sharbini i Ante Vukušić koji su u nekoliko izglednih situacija radili potez više. Izjednačujući gol pao je u pravo vrijeme za Hajduk. Igrala se 59. minuta, Senijad Ibričić pucao je na vrata Ivana Kelave (zamijenio ozlijeđenog Lončarića), lopta je nekog pogodila u obrambenom bloku Dinama, odbila se do Anasa Sharbinija koji je hladnokrvno posprema u mrežu modrih.

Od tog trenutka Hajduk je bolji, zaredao je s nekoliko izglednih prilika, no Dinamo se nije povukao nego je prijetio iz kontri. Do kraja je bilo šansi s obje strane, no možda je najpravednije što je ostalo 1:1.

7. kolo 1. HNL:

Hajduk - Dinamo 1-1 (An. Sharbini 59 / Sammir 42)

SPLIT – stadion Poljud. Gledatelja 30.000. Sudac: Andrej Burilo (Osijek) – 6,5. Žuti kartoni: Vrsaljko, Etto (Dinamo). Strijelci: 0:1 Sammir (42.), 1:1 Anas Sharbini (60.).

HAJDUK: Subašić 5, Oremuš 5 (od 84. Režić -), Maloča 6, J. Buljat 6,5, Strinić 6, Brkljača 5, Andrić 5, Tomasov 5,5 (od 88. Jozinović -), Ibričić 6,5, An. Sharbini 7, Vukušić 6.

DINAMO: Lončarić 6 (od 55. Kelava 6), Vrsaljko 6, Bišćan 6,5, Tonel 6,5, Cufre 6,5, Badelj 6,5, Ademi 6 (od 80. Chago -), Etto 6, Sammir 7, Dodo 6 (od 75. Beqiraj -), Rukavina 5,5.

Ostali rezultati:

Istra 1961 - Inter 0-1 (Palić 15-11m)
Slaven Belupo - Varaždin 1-0 (Vojnović 48)
Cibalia - Rijeka 4-1 (Kresinger 17, Baraban 21, Radotić 81, Bartolović 87 / Đalović 9)

Igrano u petak:
Lokomotiva - Zadar 3-2 (Bule 34, 64, Šimić 70 / Santini 75-11m, Mršić 83)
Zagreb - Split 0-2 (Šimić 55, Vitaić 69)
Karlovac - Hrvatski dragovoljac 2-0 (Jerneić, Batarelo 68)
Osijek - Šibenik 3-1 (Kvržić 22, Barišić 43, Smoje 53 / Alispahić 80)

KRAJ UTAKMICE

90' + 2 - Sharbini je pokušao iz daljine ali Kelava je lako obranio...

90' - Igrat će se još četiri minute sudačke nadoknade...

78' - Sammir i Bećiraj previše su kombinirali u Hajdukovom kaznenom prostoru, bilo je opasno po Hajduk ali su Dinamovci previše komplicirali.

74' - Sharbini je sada lukavo pokušao polulobom prevariti Kelavu, ali mu je udarac prošao pola metra od grede.

68' - OOOOOOH - Tomasov je izašao sam pred Kelavu, malo iskosa, i onda traljavo pucao, lopta je jedva prošla pokraj stative. Doista velika šansa Bijelih.

67'  - Sada je Dinamo zaprijetio, Sammir je opasno pucao glavom, ali je lopta prošla pokraj vratnice.

59' - GOOOOOOOOL - Hajduk je stvarno pritisnuo Modre i zasluženo izjednačio, Ibričić je pucao, Kelava je odbio do natrčalog Sharbinija koji para mrežu Dinama.

51' - OOOOOH - Hajduk je puno aktivnije krenuo u drugom poluvremenu, nižu se akcije, a najveća prilika stigla je nakon kornera, Maloča je sjajno u padu uklizao, a Bišćan je izbio loptu metar od gol-linije.

KRAJ 1. Poluvremena

45' - Brkljača je sada iz trka pucao s vrha šesnaesterca, ali udarac je bio neprecizan, lopta je otišla visoko iznad grede.

42' - GOOOOOOL - Badelj se sjano riješio Ibričića i nabacio u sredinu gdje Sammir natrčava i donosi prednost Dinamu.

38' - Hajduk je sada počeo bolje igrati, prvo je Vukušić previše oklijevao s udarcem, a zatim je Sharbini pao u kaznenom prostoru, čini se da je bilo kontakta, ali sudac Burilo ocijenio je da nije bila riječ o najstrožoj kazni.

33' - Etto je sada u skoku udario rukom Strinića koji je završio na podu, ali brzo se pridigao.

26' - Prva opasnost po Dinamo, Strinić je strelovito prošao lijevom stranom ubacio u sredinu, lopta se odbila do Sharbinija koji ju nije uspio dobro štopati i sve je otišlo u nepovrat.

18' - Etto je krenuo u kontru, a Strinić je u posljednji trenutak izbio loptu u korner. Iz kornera Tonel je pucao iz teške situacije, ali je lopta otišla pokraj vratnice. Dinamo dominira zasada.

13' - Dinamo je ponovno dobro kombinirao, Badelj je na kraju pucao s 20 metara, ali je Subašić nakon početne nesigurnosti ukrotio loptu.

5' - Dinamo je bolje krenuo, već dva ubačaja u Hajdukov kazneni prostor ali bez veće opasnosti po Subašića.

1' - Krenula je utakmica, za početak malo statistike, u HNL-u Dinamo i Hajduk igrali su 13 puta neodlučeno, Hajduk je slavio 20 puta a Dinamo 23.