Oštra reakcija

RNK Split bijesan zbog sudačkih krađa: 'Upitna regularnost prvenstva'

Iz nogomenog kluba Split javili su se priopćenjem u kojem se žale na sudački tretman u posljednjim utakmicama. Smatraju kako su bili grubo oštećeni u prošlom kolu protiv Cibalije, kao i ranije protiv Slaven Belupa i Dinama.

Priopćenje donosimo u cjelosti:

''Split je utakmicu 16. kola MAXtv Prve lige u subotu 17. studenog u Vinkovcima izgubio zbog dvije grube sudačke pogreške: Fran Jović u 18. je minuti dosudio jedanaesterac za Cibaliju iz kojeg je postignut izjednačujući gol (1:1) iako se prekršaj dogodio izvan kaznenog prostora, a igranje rukom igrača Cibalije Luke Muženjaka u 94. minuti unutar šesnaesterca domaćina nije sankcionirano najstrožom kaznom. Dokaz da se radi o pogreškama vidi se u snimci s utakmice, a i posljednja sumnja otklonjena je u sinoćnjoj emisiji Tribina.hr. Stručni sudački ekspert emisije Alojzije Šupraha sporne trenutke jasno je okarakterizirao kao sudačke pogreške.

Posljednje tri utakmice obilježile su greške na štetu našeg kluba. U derbiju kola u Koprivnici, koji neshvatljivo nije bio zanimljiv za televizijski prijenos uživo, nepravedno je od strane suca Strahonje dosuđen isključujući žuti karton Parackom u 35. minuti. S dva igrača manje (ranije isključen i Galović), ipak smo uspjeli doći do boda.

Nakon utakmice s Dinamom smo zaprimili brojne upite i prigovore u kojima se od strane navijača, trenera i prijatelja kluba tražilo da oštro reagiramo na, po njima, „neregularno i nakaradno“ suđenje kojim se stvara odbojnost prema nogometu, nogometnom natjecanju, a prije svega Prvoj hrvatskoj nogometnoj ligi. S obzirom na to da je trener, iako oprezan i odmjeren, prijavljen zbog izjava nakon utakmice u Koprivnici, a sudačke pogreške nisu utjecale na pobjednika susreta s Dinamom, propustili smo javno reagirati.

Nakon zbivanja na subotnjoj utakmici s Cibalijom ne možemo šutjeti jer se radi o nastavku niza kardinalnih sudačkih grešaka na štetu našega kluba koje iz utakmice u utakmicu postaju sve veće. U dosadašnjem dijelu ovoga prvenstva, ali i ranijih godina, više puta smo bili oštećeni, ali nismo reagirali jer smatramo da su i sudačke pogreške dio nogometa. Ipak, nikad do sad nismo u ovako kratkom periodu bili tako bodovno osakaćeni od strane sudaca kao u posljednja tri tjedna.

Kao klub koji se bori za nastup u Europi tražimo respekt te jednake kriterije i pravila za sve sudionike.

U borbi za Europu svaki bod nam je presudan. Sudački previdi poput ovih nabrojenih moraju biti strogo sankcionirani. Svi nogometni djelatnici podložni su kritici i sankciji stoga isto tražimo i za suce. Naravno da se nećemo zadovoljiti ukoliko sudac Jović bude samo formalno kažnjen kao i sudac Igor Križarić, koji nakon kratkog boravka u Drugoj ligi ponovno dijeli pravdu na prvoligaškim terenima, iako je svojom grubom pogreškom također bitno utjecao na rezultat utakmice.

Prvenstvo je izrazito bodovno izjednačeno, stoga ovakve pogreške imaju direktan utjecaj ne samo na pojedinačne utakmice nego i na regularnost natjecanja. Trenutačno smo na šestom mjestu, a gledajući samo pogreške u spomenute tri utakmice vrlo lako smo mogli biti na trećem.

Upravo zato tražimo zaštitu regularnosti od strane nadležnih tijela s ciljem dobrobiti za hrvatski nogomet i naš klub. Danas smo s tom namjerom poslali i pismo predsjedniku HNS-a Davoru Šukeru, predsjedniku sudačke komisije Dušanu Kukiću i predsjedniku udruge prvoligaša Robertu Komenu u kojem ih molimo za razgovor te brzu i odlučnu reakciju.''(VLM)