Maksimirski 'wunderkind' nije Messi, ali bi mogao biti Prosinečki

Mladi Mateo Kovačić i protiv Osijeka u Kupu je demonstrirao svu raskoš svoga talenta.

Mateo Kovačić možda nije Lionel Messi, možda nikada i neće biti Messi, ali možda bi mogao biti novi Zvonimir Boban ili Robert Prosinečki. A to nije tako malo, zar ne?

U samo desetak minuta igre protiv Osijeka ponovno je pokazao svu raskoš svoga talenta. Dva puta je tako zavrtio obranu Osijeka da je na trenutak izgledao poput dvojice ponajboljih hrvatskih nogometaša u povijesti.

Ima nešto u tom malom Kovačiću što ga izdvaja od ostatka igrača

Posebice je bila dojmljiva akcija u kojoj je na tanjuru priredio šansu za Chagu u finišu utakmice. Taj potez podsjetio nas je slavnu utakmicu Dinama i Ajaxa u Ligi prvaka kada je Prosinečki izbacio Marka Viduku pred vrata „kopljanika“. Bio je to potez genijalca, a Kovačić bi mogao biti na toj razini. Ima nešto u tom malom što ga izdvaja od ostatka igrača.

I bez osmorice prvotimaca Dinamo je bez većih problema pobijedio Osijek 2:0 u prvoj četvrtfinalnoj utakmici hrvatskog Kupa na Maksimiru, ali to je najmanje bitno u ovoj utakmici. Razlika u kvaliteti je prevelika da bi se moglo očekivati iznenađenje. Utakmica se više čekala zbog eventualnog okršaja dvojice najvećih nada hrvatskog nogometa, Matea Kovačića i Dine Špehara.

No, Vaha nije imao razumijevanja za malobrojno gledateljstvo i priličan broj okupljenih novinara. Kovačić je ušao u igru tek u posljednjih desetak minuta utakmice kada je Špehar već bio zamijenjen. Špehar je bio nevidljiv na terenu, nije bogzna što napravio, ali teško je očekivati od jednog mladca da briljira protiv najjače hrvatske momčadi. Osijek je bitno slabiji od Dinama i niti puno iskusniji igrači ne bi mogli puno toga večeras napraviti protiv odlične obrane „modrih“.

Koliko je obrana Dinama čvrsta najbolji govori podatak da Ivan Kelava nije primio pogodak 894 minute. Još u prošloj utakmici s Hrvatskim dragovoljcem skinuo je rekord Željka Stinčića u broju minuta bez primljenog pogotka u natjecateljskim utakmicama Dinama.

Kelava je primio posljednjih pogodak, i to iz jedanaesterca, u 11. kolu 1. HNL na gostovanju u Osijeku, a ako Dinamo uspije sačuvati mrežu u Villarrealu, postoji velika mogućnost da ga ne primi do kraja polusezone.