Vukušić spasio Hajduk

Dinamo projurio Karlovcem, na Poljudu hukali Belleu!

U nastavku proljetnog dijela sezone Prve HNL Hajduk je od šoka spasio Ante Vukušić, dok je Dinamo uvjerljivo slavio u Karlovcu i povećao bodovnu prednost...

Nogometaši Dinama uspješno su apsolvirali gostovanje u gradu na četiri rijeke. Pogocima Tonela ('47), Beqiraja ('73) i Krstanovića ('83) momčad Ante Čačića pobijedila je Karlovac 3:0 i upisala nova tri boda, s koja je, zahvaljujući posrtaju Hajduka, odmakla Splićanima na velikih osam bodova.

Ni na plus osam u odnosu na Hajduk Ante Čačić još ne slavi svoj prvi naslov prvaka.

''Prvenstvo je gotovo tek kada to kaže teorija. Mi se ne veselimo tuđim nedaćama, ostat ćemo koncentrirani na svoje igre, svoje ponašanje kako bismo opravdali ono što se od nas očekuje'', kazao je Dinamov trener, te na tu temu dodao i ovo:

''Nakon što smo u Puli odigrali 1:1, apostrofirala se loša Dinamova igra, a ja sam govorio o vrlo dobroj Istri. Sada je, eto, njezinu snagu osjetio i Hajduk.''

Dinamo se očekivano prošetao pokraj Korane, pa čak i nakon što se na odmor otišlo sa 0:0, nitko nije sumnjao da će plavi slomiti otpor hrabre momčadi Karlovca. Najprije Portugalac Tonel glavom, pa Beqiraj s poda, a potom i Krstanović na briljantno dodavanje Kovačića. Beqiraju je ovo bio deseti prvoligaški pogodak ove sezone, dok Slovak Sylvestr još nije probio led ove sezone. Imao je nevjerojatan zicer u prvom poluvremenu, ali se obrukao. Kao da je u proteklim mjesecima neigranja zahrđao na klupi i tribinama.

Puljani uzeli bod na Poljudu, Svilokos prijetio prekidom zbog Bellea

Kada je Igor Pamić već slavio pobjedu u 89. minuti uskrsnuo je Ante Vukušić, odličan ubačaj Lime glavom pospremio u mrežu i poravnao na 1:1. Istra je zasluženo, s ostvarenih 1:1 (0:0) protiv Hajduka, odnijela bod iz Splita. Novi Hajduk jurnuo je otpočetka prema vratima Istre. Trener Krasimir Balakov u momčad je stavio petoricu novih igrača u odnosu na jesenski dio sezone.

Publika je burno pozdravila plavokosog stopera Matu Neretljaka, a tu su još bili Andrijašević, Caktaš, Ozobić i Blažević. Hajduk i formacijski izgleda drugačije, Balakov se odlučio za 4-1-4-1, prema naprijed su niski i brzi Gabrić, Vukušić, Caktaš, Ozobić i Anas Sharbini, još s bokova duboko ulaze James i Lima. Brzo i okomito, to je bio nalog Balakova, tako je Hajduk i igrao. Prema vratima Prskala pucalo se sa svih pozicija, najaktivniji je bio Ozobić, koji je u 13. minuti imao odličnu prigodu, iz okreta je šutirao tik uz vratnicu.

Gabrić je u 16. minuti mogao bolje iskoristiti odličan prodor Anasa Sharbinija, ali umjesto da zabije pogodak iz čiste pozicije pogodio je Istrinog stopera. Šutirao je dvaput i Andrijašević, pa Caktaš... Gabrić je u 40. minuti umalo svladao Prskala. Bijeli su dominirali, Istra je poziciono čak i dobro izgledala, ali bila je bezopasna prema naprijed. Da bi Hajdukova igra u prvom dijelu dobila ocjenu više nedostajao je tek pogodak, koji je u nogometu ipak najvažnija stvar.

Na Poljudu se živio nogomet, preko osam tisuća gledatelja došlo je pozdraviti svoje ljubimce, vidjeti što je to Balakov spremio ove zime. I onda ih je u 53. minuti hladno istuširao Križman. Belle je ubacio, iskusni stoperi bijelih Andrić i Neretljak nisu bili spremni, a Križman je primio loptu i elegantno matirao Blaževića za vodstvo Puljana 1:0. Balakov je hitro mijenjao, u igru ubacio defenzivca Obšivača, valjda samo on zna zašto, i Vukovića. No, primljeni pogodak presjekao je Splićane, a Istra je počela plesti. U 65. minuti Belle je petom proigrao Križmana, koji je u kaznenom prostoru lažnjakom na travu posjeo Limu, ali Blažević je dobro intervenirao.

Tada je krenulo i hukanje sa sjevera. Trajalo je par sekundi, ali odmah je reagirao sudac Svilokos. Prekinuo je utakmicu, a službeni spiker upozorio je navijače da ne koriste neprikladne uzvike, jer utakmica može biti prekinuta. Hukanja više nije bilo, i ono ružno što se čulo, za što nema nikakvog opravdanja, bio je znak nemoći pristaša bijelih prema Belleovoj odličnoj igri. Hajduk se igrački raspao, imao je nekih stihijskih pokušaja Vukovića i Kukoča, ali nije to bio plod smišljenih akcija. Jedina suvisla akcija bio je izjednačujući pogodak Vukušića.

Gostujuća pobjeda Zagreba, slavio i Šibenik

Iako su tek nešto prije početka proljetnog dijela prvenstva skupili novac i skinuli suspenziju s leđa, na igri Šibenčana u utakmici s Interom to se nije osjetilo. Narančasti su na svom Šubićevcu u sklopu 19. kola pobijedili 2:0 te malo popravili "krvnu sliku" na tablicu preskočivši Lučko. Pogotke za Šibenik postigli su Miro Slavica u 26. te Hrvoje Spahija u 41. minuti. Gosti su od 72. minute igrali s igračem manje nakon što je drugi žuti karton dobio Luka Batur.

Zagreb je igrao u gostima, barem na papiru, jer ga je Lučko ugostilo u njegovoj Kranjčevićevoj, a pjesnici su to iskoristili i pobijedili s minimalnih 1:0. Pogodak za tri boda zabio je Sven Dedić u 13. minuti.

Domaćinu presudio bivši farmaceut Kresinger i njihov Bušić

Koprivnički prvoligaš u borbi za Europu napravio je korak unazad već na samom početku proljetnog dijela prvenstva. Na domaćem terenu bolja od njih bila je Cibalia s minimalnih 1:0.

Odlazak nekolicine iskusnih prvotimaca u zimskom prijelaznom roku, posebno najboljeg igrača Leona Benka, itekako se osjetio u igri Slavena Belupa, koji je tijekom cijele utakmice imao svega nekoliko prilika, no Mujanović, Grgić i Glavica bili su neprecizni.

Iako su farmaceuti bolje krenuli u utakmicu i u 5. minuti je sudac Gabrilo možda mogao dosuditi jedanaesterac zbog Tomićevog potezanja Bušića, u prvom dijelu puno bolja bila je Cibalia. Imali su nekoliko odličnih prilika, Tomić je pogodio i vratnicu, a dobru igru okrunili su pogotkom u 28. minuti. Bartolović je ubacio za Vitaića, ovaj glavom prosljeđuje na drugu vratnicu, a u gužvi se najbolje snašao bivši farmaceut Kresinger.

Grogirani slavenaši pet minuta kasnije imali su odličnu priliku za izjednačenje, no jedanaesterac, koji je iznudio Mujanović, nije iskoristio Bušić. Promašio je cijeli gol. U nastavku su domaćini nešto pokušavali, imali slabašnu inicijativu, no nisu uspjeli doći barem do boda. Potpuno zaslužena pobjeda Vinkovčana koji su i u nastavku stvorili dosta problema domaćoj obrani, ali Rodić je bio siguran. (Agencija VLM)

U petak je Lokomotiva pobijedila Zadar sa 3:0, dok utakmica Varaždin - Rijeka nije odigrana, odnosno registrirana je sa 3:0 za Rijeku zbog toga što Varaždinci nisu izmirili dugove prema vjerovnicima, točnije Čakovcu koji potražuje 20.000 eura.

U nedjelju igraju Osijek i Split (15.00). (Agencija VLM)