Nogometaši Porta pobjednici su ovosezonskog natjecanja u Europa ligi. Na Stadionu Aviva u Dublinu pobijedili su u finalu portugalskog rivala Bragu 1-0...

Na fantastično ubacivanje sunarodnjaka Fredyja Guarina s desne strane čudesni je kolumbijski centarfor Porta Radamel Falcao zabio glavom u 44. minuti utakmice. Bio je to njegov 17. ovosezonski pogodak u natjecanju, te 38. ukupno u službenim nastupima za portugalsku momčad, koja je osvojila i treći naslov u sezoni nakon nacionalnog prvenstva i kupa.

Porto je u Dublinu bio za nijansu uvjerljivija momčad. Češće su igrači Andrea Villasa-Boasa prijetili suparničkom 16-ercu, više držali loptu u posjedu i većinom kontrolirali utakmicu.

Za Bragu je najbolju priliku propustio Mossoro, napadač kojeg je trener Domingos Paciencia uveo u igru na početku drugog poluvremena. Već u 46. minuti Mossoro je oteo loptu Portovu stoperu i sam izbio pred vratara Heltona, koji mu je udarac u okvir gola maestralno obranio nogama.

Porto je osvojio ukupno četvrti europski trofej u povijesti i prvi nakon Lige prvaka 2004. godine. Drugi je put isti klub trijumfirao u Europa ligi. U tadašnjem Kupu UEFA-e Porto je pod vodstvom Josea Mourinha slavio 2003. godine. U vitrinama Portugalci imaju još i naslov europskih prvaka iz 1987. godine.

Tijek susreta:

GOTOVO JE!!! U posljednjim sekundama u napad je krenuo i Bragin vratar Artur, ali ništa nije nilo dovoljno za izjednačenje. Porto je osvojio svoj drugi trofej u sezoni. Nakon prvenstva Portugala, osvojio je i Europsku ligu, a još uvijek ima šansu za osvajanje treće krune - finale Kupa Portugala igra se u nedjelju.

86' Belluschi je imao šansu postiči drugi pogodak za Porto i zaključiti utakmicu, ali njegov udarac je prošao pored gola

84' Braga radi presing na obranu i na vratara Porta, ali sve se rješava kratkim doadavanjima kojima igrači Porta kreću u napad

82' Silvio je po svemu najaktivniji igrač Brage koji neprestano probija obranu Porta ali nitko ne iskorištava njegove centaršuteve

78' Šesti igrač Brage dobio je žuti karton i sve je više frustracije u redovima manjeg portugalskog kluba koji se nalazi u finalu Europske lige. Hulk je za Porto pokušao pucati i s 30 metara

74' Braga sve češće napada i puno je opasnija no bez prave završnice. Da je Braga ovako igrala u prvom poluvremenu možda sada ne bi gubila

71' Sjajna prilika Porta koju su stvorili Hulk i Falcao. Ipak, ostaje rezultat 1-0

69' I dalje Braga ima pritišče, ali i dalje ništa konkretno nije izašlo iz tih napada

63' Utakmica je opet smirila nakon par 10-ak uzbudljivijih minuta početkom drugog dijela. Braga pokušava napasti, ali njihove akcije se zasutavljaju u Portovom bloku. S druge strane, Porto se koncentrira na kontranapade u kojima je najaktivniji Hulk

58' Dobra akcija Brage, ali je Helton izašao na 25 metara s gola i izbio loptu u aut

54' Vidljivo je kako je Braga u drugo poluvrijeme izašla s namjerom da napadne Porto što je i jedino što mogu učiniti u situaciji kada gube utakmice. Ipak, sve je to do sada bilo jalovo osim onog sjajnog pokušaja Mossora

46' Nevjerojatan promašaj Mossora, igrača koji je u poluvremenu ušao u redove Brage. Bio je sam u šesnaestercu s Heltonom, ali nije uspio zabiti gol - Helton mu je udarac obranio nogom. Prije toga je Mossoro sjajno oduzeo loptu obrambenim igračima Porta

44' GOOOOOOOOOOOOOLLLLLL!!!!! Falcao! Opet je fenomenalni napadač Porta junak svoje momčadi. Iskoristio je sjajan centaršut Guarina, izbjegao zaleđe i glavom savladao Artura. Valjda će se nakon ovog gola igra u drugom poluvremenu rasplamsati

38' Kada bi se gledala samo ova utakmica, onda se s pravom može pitati kako je Braga uopće došla do finala. Napadački ova momčad stvarno nije napravila ništa u dosadašnjem dijelu utakmice

32' Dobro je Guarin probio desnu stranu i ubacio u sredinu, Varela je pucao glavom, ali ipak neprecizno

30' Dobro je prošao Silvio nakon starta s dvije noge na Hulku. Dobio je samo žuti karton, a mogao je i crveni. Stvarno je ružno izgledalo. Kako Porto dominira terenom, tako i njihovi navijači dominiraju tribinama na kojima su puno glasniji

27' Dosta prekršaja na sredini terena, igra je jako iscjepkana. Moglo je biti i više žutih kartona od ovog jednog. Iz svih ovih prekida nije se ništa dogodilo osim što je Hulk s 30-ak metara opucao poprilično neprecizno.

24' Prvi žuti karton je dobio Hugo Viana nakon jednog oštrog starta na sredini igrališta.

21' Prvi udarac u okvir vrata bilo kojeg kluba. No, pokušaj Lime je više izgledao kao dodavanje za Heltona nego kao udarac

18' Možda su mnogi očekivali nešto atraktivniju igru,a li ulog je ipak preveliki da bi se težilo atrakciji. Porto ima više loptu u nogama, polako sa svih strana pokušava doći do izrađene akcije, ali bez većeg uspjeha. Braga se ipak koncentrira na obranu...

13' Ništa se značajno nije događalo u posljednje vrijeme. Imao je Porto dva kornera, ali ništa se nije izrodilo iz njih. Uglavnom se igra na sredini terena, ali dojam je da Porto igra malo bolje i kontrolira igru

7' Prvu šansu je imao i Porto. Hulk je probio desnu stranu i probao pucati lijevom nogom, ali dosta neprecizno

4' Prvu šansu na utakmici je imala Braga. zaleđe je izbjegao Custodio koji je odmah pucao, ali je lopta otišla pored gola

3' Počela je utakmica u Dublinu, a u prve tri minute se nije dogodilo ništa vrijedno spomena. Na tribinama ima više navijača Porta nego Brage što je i očekivano

Favorizirani Porto bori se za svoj četvrti europski trofej (prvaci Europe su bili 1987. i 2004., a osvajači Kupa UEFA 2003.) protiv Brage koja je 2008. osvojila Intertoto kup, ali nije osvojila niti jedno prvenstvo Portugala.

Braga je do finala došla pobjedama nad mnogim europskim velikanima. U pretkolu Lige prvaka izbacili su Sevillu da bi u skupini H najjačeg europskog natjecanja zauzeli treće mjesto iza Šahtjora i Arsenala, a ispred Partizana. Nakon toga u Europskoj ligi nizali su samo pobjede nad velikanima. Prvo su izbacili Lech Poznan (0-1, 2-0), a onda su slijedili Liverpool (1-0, 0-0), Dinamo Kijec (1-1, 0-0) te Benficu (1-2, 1-0).

S druge strane Porto je osvojio prvo mjesto u skupini L Europske lige ispred Besiktasa, bečkog Rapida i CSKA Sofia. Nakon toga su bili bolji od Seville (2-1, 0-1), CSKA iz Moskve (1-0, 2-1), Spartak iz Moskve (5-1, 5-2) te Villareal (5-1, 2-3).

Najavljene postave za finalnu utakmicu su:
Porto: Helton – Sapunaru, Rolando, Otamendi, Alvaro Pereira – Fernando, Giarin, Joao Moutinho – Hulk, Varela, Falcao.

Braga: Artur – Miguel Garcia, Paulao, Alberto Rodriguez, Silvio – Custodio, Vandinho, Hugo Viana – Alan, Paulo Cesar, Lima.