Nemoć ispred gola

Hajduk ispao iz Europe, navijači ga ispratili pjesmom

Hajduk je i u drugoj utakmici izgubio s 1:0 od Stoke Cityja.

Nakon prošlogodišnjeg uspjeha i igranja Europske lige, Hajduk je ove godine zapeo na prvoj stepenici kvalifikacija. Stoke City ipak je bio pretežak ispit. U obje utakmice Englezi su slavili s 1:0 u 3. pretkolu Europske lige.

Navijači Hajduka još su jednom, drugi put ove sezone napunili Poljud. No, veličanstvena atmosfera nije pomogla Bijelima da prođu nejaki Stoke. Cijelu utakmicu Hajduk je bio bolji, gol je uvijek vidio u zraku, ali ga, nažalost, nije imao tko postići.

Izveo je bugarski stručnjak prilično ofenzivnu postavu, s čak pet ofenzivnih igrača. Samo je Brkljača bio zadnji vezni, a na stoperskoj poziciji igrao je Andrić. No, napadači Vuković i Vukušić unatoč trudu nisu mogli probiti brojan obramnebi blok gostiju. Branio se Stoke sa svih 10 igrača u polju gotovo cijelu utakmicu.

Igrao je Hajduk hrabro s puno rizika, ali nisu imali dovoljno kvalitete da loptu zabiju u gol. Nedostajalo je i prebacivanja strana, naročito na desnom boku gdje je igrao Maloča, a možda bi bilo bolje da je i na toj strani Hajduk imao nekog bržeg igrača.

Zadnjih 20-ak minuta Bijeli su opsjedali vrata Stoke Cityja, a na kraju je sve završilo autogolom Milićevića i porazom koji je lako mogao biti pretvoren u pobjedu. Bijeli nisu ispraćeni zvižducima unatoč ranom ispadanju iz Europe. Baš naprotiv, stadion ih je ispratio pjesmom i to će biti velika podrška igračima i treneru Balakovu u nastavku hrvatskog prvenstva gdje su već jednom kiksali.

Ostaje dojam da se Stoke mogao proći. Nisu Englezi pokazali neku kvalitetu, naročito u Splitu gdje se pred bučnim navijačima nisu baš snašli. Šteta...

''Uzeli smo rizik, igrali smo dobru utakmicu, ali to je nogomet. Atmosfera je bila fenomenalna. Nismo zabili gol opet, ali imamo prilike. Moramo to analizirati'', rekao je nakon utakmice Krasimir Balakov.

Trener Hajduka sad će se naći pod velikim kritikama, jer već četvrtu utakmicu zaredom njegova momčad nije postigla ni jedan jedini pogodak. Hajduk neće moći nastaviti s ovakvim rezultatima ukoliko ne želi da mu sezona skroz propadne već u kolovozu, ako već nije..

SPLIT – Stadion Poljud. Vrijeme ugodno. Gledatelja 35000

Sudac Andreda De Marco (Italija) 6,5.

Hajduk: Subašić 6 – Maloča 6, Andrić 6, Miličević 5, Lima 6 – Tomasov 6 (od 87. Kukoč), Brkljača 6, Trebotić 5,5 (od 69. Sarić 6), An. Sharbini 5,5 – Vuković 5,5 (od 56. Ah. Sharbini 5,5), Vukušić 5,5.
Trener Krasimir Balakov.

Stoke City: Begović 6 – Huth 6, Shawcross 6,5, Woodgate 6,5, Wilson 6 – Pennant 5,5 (od 84. Pughi), Whitehead 6, Whelan 5,5, Etherington 5,5 – Walters 6,5 (od 86. Shotton), Jones 6 (od 77. Diao).
Trener Tony Pulis.

Strijelac: 0:1 Miličević (90, ag)

Igrač utakmice: James Shawcross.

Žuti kartoni: Miličević (30), Andrić (38), Begović (61), Whitehead (64), Pennant (82), Sarić (90), Etherington (90).

Tijek utakmice...

90' - I gool! Autogol Ljube Milićevića stražnjicom.

83' - Stoke se brani sa svih 10 igrača duboko u njihovom prostoru.

80' - Brkljača je pao u 16-ercu, ali nema penala. Sharbini puca, ali ravno u Begovića.

79' - Opasno ubacivanje Lime i svi su bili prekratki u skoku.

76' - Kombinacija braće Sharbini i opet nedostaje završnica. Dobar dupli plas, ali ubačaj je u bloku završio.

75' - Opet je odlično prošao Anas Sharbini, ali opet neprecizan u završnici.

74' - Huth je složio na pod Limu rukom u glavu, ali nema žutog kartona. Opasan udarac Tomasov, ali samo korner.

71' - Pucao je Sharbini s velike udaljenosti. Odbila se od nekoga i skoro završila u mreži.

68' - Trebotić je pokušao, ali slabo. Bila je mala panika u 16-ercu gostiju nakon ubačaja iz kuta. Izašao je van, a ušao Sarić.

67' - Korner za Stoke, uvijek opasnost, ali srećiom ništa.

60' - Jedan na jedan je probao Aanas, ali samo korner. Pritisak Hajduka... Ni Vukušić nije uspio.

56' - Ulazi Ahmad Sharbini.

53' - Whelan je probao, ali u Subašića ravno. Bio je to prvi udarac u okvir gola Stokea. Ozlijedio se Ivan Vukovića, neće nastaviti igru.

51' - Publika nosi Bijele, ali ofenzivci Hajduka izgledaju prilično zbunjeno kad dođu na 30 metara od gola.

47' - Opasno i na drugoj strani nakon kornera. No, ništa od toga...

46' - Vukušić je pucao iz okreta, ali odlazi pored gola Begovića.

Kraj prvih 45 minuta. Hajduk je svoje šanse propustio u prvih 20 minuta kad je krenuo malo jačim ritmom. Nakon toga je Stoke malo primirio situaciju i ostaje otvoreno za posljednjih 45 minuta-

45' - Begović je uspio izbiti loptu ispred Sharbinija na samom rubu 16-erca i to rukom.

44' - Tomasov je nekako došao do prilike za udarac, ali premlako.

40' - Oba stopera Hajduka, Milićević i Andrić, imaju žute kartone.

33' - Shawcross je blokirao udarac Vukušića.

30' - Žuti karton za Milićevića nakon starta s leđa.

28' - Nije ni Stoke bezopasan. Brza krila stalna šalju lopte na Jonesa.

21' - Jones je glavom pucao nakon ubačaja sa strane. Premlako za opasnost.

17' - Uuuuuuuf!!! Kakav udarac Vukovića! Prohujalo je to pored Begovića. Mogao je i dodati, ali bio je to odličan udarac. Odlične dvije prilike Bijelih. Vukušić je sjajno ukrao loptu u početku akcije.

16' - Dok je na istočnoj tribini koregorafijom proslavljena Oluja, Jones je pao u 16-ercu i nešto tražio. Nitko ga nije ozbiljno ni pogledao.

15' - Nesporazum u obrani Hajduka. Walters je propustio solidnu priliku da zakuha domaćinu.

7' - Nema Roryja Delapa ipak u sastavu Stokea.

4' - Duga lopta Milićevića za Tomasova i skoro pa opasno. Iz kornera skoro gol! Brkljača pucao glavom tik od prečke!

2' - Preko cijelog Sjevera koreografija 'Juriš u napad'. Kakva atmosfera na Poljudu...

1' - Preko 33 tisuće gledatelja na Poljudu. Paklena je atmosfera i nema Roryja delapa. Stiglo je oko 300-400 Engleza.

Sastavi:

Hajduk: Subašić – Maloča, Milićević, Andrić, Lima – Brkljača, Trebotić, Tomasov, An. Sharbini – Vuković, Vukušić

Stoke City: Begović – Wilkinson, Shawcross, Huth, Wilson – Delap, Whelan, Pennant, Etherington – Walters, Jones