Ukleti klub: Sammir uvijek puca u istu stranu!

Po tko zna koji puta Dinamo je kod kuće prosuo tri boda. Ponovno ista priča...

Dinamo je u trećem kolu skupine D Europske lige odigrao 0:0 na Maksimiru protiv Cluba Bruggea, a tragičar utakmice bio je Sammir koji je u 74. minuti promašio jedanaesterac i možda šansu za prezimljavanje „modrih“ u Europi nakon 40-godišnjeg „posta“. Koliko smo samo sličnih scenarija vidjeli u posljednjih tridesetak godina. Doista se čini da je maksimirski klub proklet…

Nije to bila ni sjena onog Sammira kao protiv Villarreala

Dinamo je u furioznom stilu otvorio utakmicu. Da je Sammir na samom početku utakmice iskoristio stopostotnu šansu, tko zna kako bi se utakmica dalje razvijala. Ne može se reći da je Sammir bio među najlošijim igračima na utakmici, ali nije to bila ni sjena onog Sammira kao protiv Villarreala. Brazilac je bio nekako sputan, malo toga mu je polazilo za nogom, kao da ga je značaj utakmice ukočio.

Nakon početne dominacije „modrih“ Club Brugge polako je preuzimao konce u igre u svoje ruke, pa je do kraja poluvremena stvorio nekoliko izglednih šansi za pogodak. Najviše je curilo po lijevoj strani zagrebačkog kluba po kojoj je prolazio kako je htio brzonogi Wilfried Dalmat. Nekoliko je puta sjajno probio stranu, odlično je koristio svoju sprintersku brzinu pokraj trkački inferiornog Moralesa.

Belgijci su bolje kombinirali u sredini terena, a posebice se isticao odličnim rješenjima mladi hrvatski reprezentativac Ivan Perišić, dok je Dinamov vezni red bio nekako nepovezan. Vahid Halilhodić započeo je utakmicu s Mathiasom Chagom i Arijanom Ademijem na poziciji dvojice zadnjih veznih, a Milana Badelja preusmjerio je na desnu bočnu stranu u veznom redu. Nije to funkcioniralo onako kako je Vaha zamislio, posebice na početku drugog poluvremena kada su Belgijci žestoko pritisnuli „modre“. U tom trenutku čuli su se i prvi zvižduci na Maksimiru.

Dosta živosti unio je Ivan Tomečak koji je ušao u igru umjesto indisponiranog Ademija. Dinamo je od tog trenutka ponovno vodio igru, stvorio je nekoliko vrlo dobrih šansi, ali nije to bila večer Ante Rukavine koji je u dva navrata u svojem stilu probio obranu Belgijaca, no nije imao snage za bolji završni udarac.

U jeku dominacije „modrih“ dogodio se ključni trenutak utakmice. Igrala se 74. minuta kada je sudac Alon Yefet sasvim opravdano dosudio jedanaesterac za Dinamo. Na jednu visoku loptu u šesnaestercu Cluba Bruggea krenuli su Sammir i belgijski vratar De Vlieger, u trenutku kada se činilo da će Brazilac prije stići do lopte De Vlieger ga je povukao rukom i izraelskom sucu nije preostalo ništa drugo nego da dosudi jedanaesterac.

Dinamo nije uspio doći do pobjede koja bi mu najvjerojatnije zajamčila proljeće u Europi

Iako nepisano pravilo kaže da onaj na kome je napravljen jedanaesterac ne bi trebao pucati jedanaesterac, Sammir je samouvjereno uzeo loptu i prizemnim udarcem pogodio vanjsku strnu lijeve stative De Vligerovih vrata. Bilo je očito da će pucati na tu stranu, što je predvidio i belgijski vratar. Treba se samo sjetiti uzvratne utakmice protiv Sheriffa u kojoj je Sammir u dva navrata puca u istu stranu. Prvi put je pogodio, ali u drugi put ga je pročitao golman moldavskog kluba. Očito su Belgijci pogledali tu snimku. Sammir se zaletio prema loptu i prije nego što je udario loptu odabrao je stranu u koje će pucati, no De Vlieger ga je natjerao da gađa „malu mrežicu“, što je uvijek vrlo risakntno.

Niti nakon promašenog jedanaesterca dinamovci nisu posustajali, svim silama pokušavali su postići pogodak. Najbolju šansu imao je Fatos Beqiraj koji je sa šest-sedam metara u 80. minuti glavom pucao točno u De Vliegera. Club Brugge mogao je doći do pobjede u pet minuta prije kraja susreta kada je Perišić probio po lijevoj strani i oštro ubacio pred vrata nesigurnog Kelave, no na sreću „modrih“ Kouemaha bio je kratak tek za koji centimetar.

Dinamo nije uspio doći do pobjede koja bi mu najvjerojatnije zajamčila proljeće u Europi, no i s remijem ostao je u igri za jedno od prva dva mjesta. U sljedećem kolu Dinamo gostuje u Bruggeu i ako iz te utakmice uspije izaći neporažen, imat će sasvim realne šanse da u posljednja dva kola osigura prolaz dalje.