Susreti Europske lige

Pogodak Buljata u porazu Maccabija, veteran Raul zabio 73. eurogol!

Jurica Buljat, 25-godišnji branič Maccabi Haife, postigao je pogodak na gostovanju svoje momčadi kod AEK Larnace u Nicosiji, ali to njegovom sastavu nije pomoglo da izbjegne poraz u 5. kolu J skupine Europa lige...

Domaća momčad slavila je s 2-1. AEK je poveo s 2-0 golovima Garcije u 14. i Pintada u 51. minuti. Buljat je pogotkom u 75. minuti smanjio vodstvo domaćina i poentirao za konačnih 2-1. Uputio je udarac iskosa s desne strane, s nekih 15-tak metara u bliži kut, te domaćeg vratara, koji je valjda očekivao centaršut, uhvatio na krivoj nozi. Bio je to prvi Buljatov gol ove sezone na europskoj sceni, a ukupno drugi, jer je Zadranin jednog postigao i u izraelskom prvenstvu. Buljat je odigrao cijelu utakmicu za goste.

U drugoj utakmici ove skupine, Schalke je kao domaćin pobijedio Steauu s 2-1 i osigurao prolaz u daljnje natjecanje. Pobjednički pogodak za momčad iz Gelsenkirchena zabio je Raul u 57. minuti. Španjolski veteran vješto je izbjegao zamku zaleđa, te iz blizine matirao vratara rumunjske momčadi. To mu je bio 73. europski gol. Najbolji strijelac u povijesti europskih kupova, do sada je u dresu Reala Madrida i Schalkea zabio 71. gol u Ligi prvaka, jedan u Kupu Uefa i Europskoj ligi, te jedan u europskom Superkupu.

Iza Raula se nalazi Filippo Inzaghi koji je u dresu Parme, Juventusa i Milana zabio 70 golova u europskim natjecanjima. Na trećem mjestu je Ukrajinac Andrij Ševčenko sa 67 golova.

Schalke inače vodi na ljestvici s nedostižnih 11 bodova. Slijede Maccabi Haifa sa 6, te Steaua i AEK Larnaca s 5 bodova. Buljatova momčad, dakle, i dalje ovisi sama i sebi, ali će imati težak zadatak jer u zadnjem kolu 14. prosinca dočekuje Schalke.

U skupini K, Twente je kao domaćin pobijedo Fulham pogotkom Janka u 89. minuti. Janko je samo 10 minuta ranije ušao u igru. Wisla je u gostima svladala Odense s 2-1.

Twente je siguran putnik u 1/16 finala s 13 bodova, a drugo mjesto drži Fulham sa 7. Wisla ima 6 bodova, a Odense je ostao na tri i bez izgleda za daljnji plasman. Fulham je najbliži drugom mjestu u daljnjoj fazi natjecanja, jer u zadnjem kolu dočekuje Odense.

U skupini L, Lokomotiv je kao domaćin pobijedio Sturm s 3-1. Za goste je Silvije Čavlina branio cijelu utakmicu, dok je Darko Bodul igrao do 66. minute. Anderlecht je petu uzastopnu pobjedu upisao u Ateni protiv AEK-a s 2-1.

Dalje idu Anderlecht s maksimalnih 15 bodova i Lokomotiv s 12. Ta dva kluba odlučit će o prvom mjestu u skupini u zadnjem kolu u međusobnom ogledu u Bruxellesu.