Baski bez kompleksa

Senzacija na Old Traffordu: Baski očitali lekciju 'Fergusonovim bebama'!

U prvoj utakmici osmine finala Europske lige Athletic Bilbao senzacionalno je pobijedio Manchester United sa 3:2 na Old Traffordu...

Iako je gostujuća momčad od početka bila bolja, United je ipak poveo. Giggs je u brzom napadu domaćina uposlio Hernandeza, koji je pucao, ali je vratar gostiju Iraizoz uspio odbiti loptu. Na pravom mjestu bio je Wayne Rooney, koji je iz blizine loptu pospremio u mrežu. Gosti su nastavili s napadima, te su u 44. minuti stigli do više nego zasluženog izjednačenja. Susaeta je odlično ubacio s desne strane, a Llorente je glavom poravnao na 1-1.

U nastavku je vratar Uniteda De Gea u nekoliko navrata spašavao opasne pokušaje Llorentea i Muniaina. Vodeći gol za goste visio je u zraku, te se napokon i dogodio u 72. minuti. Herrera je majstorski podignuo loptu iznad zadnje linije domaćina, koju je De Marcos udarcem lijevom nogom pospremio u mrežu. Ipak, usporena snimka pokazala je da je strijelac bio u zaleđu, odnosno da pogodak nije trebao biti priznat.

U 90. minuti, gosti su zabili i treći gol. Evra je ostao bez kopačke, pa je sudac prekinuo igru. Domaćini su očekivali da će im Baski vratiti loptu, no, ovi su krenuli u napad. De Gea je obranio dobar udarac De Marcosa, ali je izostala reakcija Rafaela nakon odbijene lopte, koju je Muniain lagano proslijedio u gol. U drugoj minuti sudačke nadoknade, Rooney je zabio gol nade za domaćine iz penala, koji je bio dosuđen zbog igranja rukom De Marcosa u kaznenom prostoru gostiju. Bio je to Rooneyejv sedmi gol za United u zadnjih pet nastupa.

Nakon domaćeg poraza od Ajaxa 2-1 u prošloj rundi nokaut-faze Europa lige, Manchester United je pretrpio i drugi uzastopni domaći poraz na europskoj sceni, što mu se dogodilo prvi puta od 1996. godine (Fenerbahçe / Juventus). Domaćini su na gol zapucali 13 puta, a gosti 26, što dovoljno pokazuje koja je momčad bila bolja. Niti jedna momčad ove sezone u svim natjecanjima nije uputila toliko udaraca na gol momčadi Alexa Fergusona. Athletic je, tako, u svom devetom europskom nastupu u Engleskoj stigao do prve pobjede. U prethodnih 8 utakmica na engleskom tlu, pretrpio je sedam poraza i jednom remizirao.

Valencia slavila protiv PSV-a

Valencia je na Mestalli pobijedila PSV s 4-2. Rezultat je na kraju i dobar za goste, jer su ''šišmiši'' do 83. minute vodili s 4-0. Ruiz je u 11. minuti glavom iz blizine doveo domaćine u vodstvo. Samo dvije minute kasnije, Soldado je nakon niskog ubacivanja s desne strane povisio na 2-0.

Svoj drugi gol na utakmici, a treći za Valenciju, Soldado je zabio u 43. minuti iz penala, a Piatti je u 56. minuti nakon odlične dubinske lopte Pareja izbjegao zamku zaleđa, izbio sam pred vratara PSV-a Isakssona i matirao ga. U završnici su ipak gosti izborili rezultat koji im daje nadu uoči uzvrata. Prvo je Toivonen u 83. minuti poentirao iz penala, a onda i Wijnaldum u 90. minuti.

AZ pobijedio Udinese, Standard i Hannover remizirali

Puno bolje je prošao drugi nizozemski predstavnik, AZ Alkmaar, koji je kod kuće pobijedio Udinese s 2-0. Martens je glavom u 63. minuti doveo domaćine u vodstvo, a konačnih 2-0 postavio je Gudmunsson u 82. minuti. Standard je u Liegeu odigrao 2-2 s Hannoverom.

Gosti su poveli u 22. minuti golom Stindla iz kaznenog udarca, ali je Standard do zasluženog preokreta stigao vrlo brzo. Prvo je Buyens u 27. minuti poravnao, a onda je Tchite u 30. minuti doveo domaćine u vodstvo. Konačnih 2-2 postavio je Diouf u 56. minuti.

Europa liga, osmina finala, prve utakmice:

Manchester United – Athletic Bilbao 2-3 (Rooney 22, 90+2 / Llorente 44, De Marcos 72, Muniain 90)
Standard – Hannover 2-2 (Buyens 27, Tchite 30 / Stindl 22 – 11 m, Diouf 56)
Valencia – PSV 4-2 (Ruiz 11, Soldado 13, 43 – 11 m, Piatti 56 / Toivonen 83 – 11 m, Wijnaldum 90)
AZ Alkmaar – Udinese 2-0 (Martens 63, Gudmunsson 82)
Atletico Madrid - Beşiktaş 3-1 (Salvio 24, 27, Adrian 37 / Simao 53)
Twente - Schalke 1-0 (De Jong 61-11m)
Metalist Harkiv - Olympiacos 0-1 (Fuster 50)
Sporting Lisabon - Manchester City 1-0 (Xandao 51)

Tijek utakmice:

90' Utakmica je završena. Athletic je pobijedio sa 3:2.

90' GOOOL!!! Rooney je iz jedanaesterca smanjio na 3:2.

Manchester United 2-3 Atl. Bilbao by tugagolo

90' GOOOL!!! Gosti su poveli 3:1, strijelac je Muniain nakon asistencije De Marcosa. Ovaj pogodak izazvat će dosta bure. Evra je ostao bez kopačke na sredini terena, ali igrači Athletica nisu vratili loptu. Nastavili su akciju i na kraju zabili pogodak.

72' GOOOL!!! Athletic je poveo 2:1. Strijelac je De Marcos. Možda je bio u zaleđu, ali radi se o centimetrima. Kako god, počela je velika fešta čak 6000 navijača Athletica na Old Traffordu.

Manchester United 1-2 Atl. Bilbao by tugagolo

68' Nova šansa za Athletic. Nakon sjajnog duplog pasa, Muniain je špicom pokušao provući loptu u mrežu, ali De Gee refleksno brani nogom.

56' Rooney iz slobodnog udarca puca malo pokraj gola.

52' Nova šansa za Llorentea. Pucao je snažno, ali lopta je fijuknula pokraj vrata Uniteda.

49' Odličan udarac Muniaina brani De Gee. Opet je Athletic dominatniji u otvaranju.

46' Počelo je drugo poluvrijeme.

45' Kraj prvog poluvremena. Rezultat je 1:1.

44' GOOOL!!! Athletic je izjednačio golom sjajnog Llorentea.

Manchester United 1-1 Atl. Bilbao by tugagolo

35' Nova šansa za Athletic. Iraola je ušao s lijeve strane u šesnaesterac Uniteda, zavrtio jednog igrača lažnjakom, no nije pucao baš najbolje, lopta je pogodila vanjski dio mreže.

32' Odlična šansa za Athletic. Susaeta je reaigrao brzopleto i šansa je otišla u nepovrat.

22' GOOOL!!! United je poveo golom Rooneyja. Hernandez je pucao, vratar Atheltica odbio je loptu, a Rooneyji je bio na pravom mjestu i posprema loptu u mrežu. United je postigao gol u jeku dominacije gostiju iz Bilbaa.

Manchester United 1-0 Atl. Bilbao by tugagolo

9' Athletic pomalo iznenađujuće dominira travnjakom na otovrenju utakmice. Baski zasad igraju zaista hrabro.

4' Sjajan udarac Llorentea s 18 metara, lopta je fijuknula pokraj lijeve stative.

1' Utakmica je počela.

Sastavi:

MANCHESTER UNITED: De Gea, Evra, Smalling, Evans, Rafael, Park, Jones, Giggs, Young, Hernandez, Rooney; Zamjene: Amos, Ferdinand, Fabio, Anderson, Carrick, Nani, Welbeck.

ATHLETIC BILBAO: Iraizoz; Iraola, Javi Martínez, San José, Aurtenetxe; Iturraspe, Herrera, De Marcos; Muniain, Llorente, Susaeta; Zamjena: Raul, Koikili, Ekiza, Inigo Perez, Toquero, David Lopez, Ibai Gomez.