Spektakl u Lisabonu

Ovo ne može ni Messi: Zabio petom u stilu Madjera, Balotelli 'povukao' rabonu

U prvoj utakmici osmine finala Europske lige Sporting je u Lisabonu pobijedio 1:0 Manchester City fantastičnim golom mladog Brazilca...

Ključni trenutak utakmice dogodio se u 52. minuti. Fernandez je dobro opalio slobodnjak, Hart brani, ali odbija loptu u polje, a do nje dolazi mladi Sportingov Brazilac Xandao, koji je okrenut leđima petom šalje u mrežu Cityja. Doista fantastičan pogodak!!! Podsjetio nas je na Portova "alžirskog čarobnjaka" Rabaha Madjera i njegovu petu u finalu Kupa prvaka 1987. protiv Bayerna.

Inače, vodeći premierligaški sastav odigrao je vrlo skromnu utakmicu, a možda i najbliže golu bili su u 60., odnosno 90. minuti, ali dalekometni udarac Aleksandra Kolarova i udarac iz blizine Sergija Agüera nisu pronašli put do mreže.

Izdvajamo i sjajan potez Marija Balotellija koji je u 74. minuti "rabonom" odigrao pas prema Agueru, ali ovaj je u klizećem startu zamalo pucao pokraj vrata Sportinga. U Sportingu, pak, mogu žaliti za "zicerom" Rickyja van Wolfsfinkela iz 63. minute koji je uspio zaustaviti Hart.

Mancini: Nismo zaslužili izgubiti, ali imamo veće šanse za prolaz

Nakon utakmice, menadžer nogometaša Manchester Cityja Roberto Mancini izrazio je nezadovoljstvo, ali i vjeru u prolaz dalje.

"Rezultat nije bio iznenađenje. Svašta se može dogoditi u nogometu. Mislim da nismo zaslužili izgubiti. Nismo igrali dobro. Imali smo prilika, ali nismo ih iskoristili. Imamo veće šanse za prolaz. U Manchesteru će biti drugačija utakmica i kada ćemo stvoriti prilike, zabit ćemo", rekao je Mancini.

"Nismo ih podcijenili. Svaka je utakmica teška i drugačija. Pokušali smo igrati dobar nogomet, ali ponekad ide, a ponekad ne. Još je jedna utakmica pred nama i vjerujem da imamo više šansi pobijediti u njoj", dodao je talijanski stručnjak koji je povrh porazac ostao bez kapetana Vincenta Kompanyja koji je travnjak napustio već u 12. minuti zbog ozljede.

"Moramo pričekati dan ili dva, ali radi se o listu. Nadam se da ćemo imati Kompanyja natrag za deset dana ili dva tjedna, ali imamo druga rješenja."

Sjajan gol Adriana: Prošao sve od centra!

Atletico Madrid slavio je na svom Vicente Calderonu 3-1 protiv Beşiktaşa u utakmici u kojoj su "los rojiblancosi" sve golove zabili u prvom dijelu u razmaku od 14 minuta. Dva je puta mrežu turskog sastava zatresao Eduardo Salvio, a jednom Adrian.

Možda je i najimpresivniji bio ovaj potonji gol kojeg je Adrian zabio nakon što je prethodno vodio loptu skroz od centra. Oduzeo je gostima loptu, vodio je do protivničkog kaznenog prostora, oslobodio se čuvara driblinzima, a onda smjestio loptu pod gredu. Bio mu je to četvrti gol u Europa ligi ove sezone, a pridodao je i dvije asistencije. U drugom dijelu Beşiktaş je uspio ublažiti poraz, a strijelac je bio Simao s ruba kaznenog prostora. Odapeo je portugalski reprezentativac u suprotne rašlje malo iskosa s desne strane nakon akcije kojoj je prethodio korner.

U preostale dvije utakmice ostvarene su minimalne 1-0 pobjede. Twente je slavio u Enschedeu protiv Schalkea, dok je Olympiacos savladao Metalist u Harkivu.

Odlučujući trenutak u Enschedeu dogodio se u 60. minuti kada je dosuđen jedanaesterac za domaćina. Nakon konzultacija s linijskim sucem Craig Thomson odlučio je pokazati crveni karton Joelu Matipu zbog prekršaja nad Luukom De Jongom. Potonji je sam izveo najstrožu kaznu zakucavši loptu sigurno u gornji lijevi kut.

Inače, pobjeda domaćina i više je nego zaslužena budući Schalke u cijelom susretu nije uputio niti jedan udarac u okvir suparničkog gola.

U Harkivu je Olympiacos zabio iz jednog od dva udarca u okvir suparničkog gola, a strijelac je bio David Fuster u 50. minuti. Zabio je veznjak atenskog sastava nakon pogreške domaće obrane koja nije uspjela raščistiti ubacivanje s lijevog boka.

Inače, domaćini su kraj susreta dočekali i s igračem manje budući je u 82. minuti pocrvenio Edmar Aparesida zbog prekršaja nad Giannisom Maniatisom.

Europa liga, osmina finala, 1. utakmice:

Atletico Madrid - Beşiktaş 3-1 (Salvio 24, 27, Adrian 37 / Simao 53)

Twente - Schalke 1-0 (De Jong 61-11m)

Metalist Harkiv - Olympiacos 0-1 (Fuster 50)

Sporting Lisabon - Manchester City 1-0 (Xandao 51)

Tijek utakmice:

90' Kraj utakmice. Sporting je pobijedio 1:0.

90' Igrači Cityja tražili su jedanaesterac. Nakon nekoliko odbijanja, lopta je došla do Aguera koji izlazi pred vrata Sportinga, puca no u posljednji trenutak netko od igrača Sportinga blokira udarac. Igrači Cityja tražili su igranje rukom, odnosno jedanaesterac.

87' Balotelli je udarcem glavom pogodio gredu, no suci su se oglasili. Čini se da je bio prekršaj na nekom od igrača Sportinga.

74' Tek što je ušao, Balotelli je odigrao fantastičan potez. Probio je po lijevoj strani i potom potegao "rabonu", no sjajnu povratnu loptu Talijana Aguero u klizećem startu šalje pokraj vrata.

71' Izašao je Džeko, a ušao Balotelli.

63' Nova velika šansa za Sporting. Nakon sjajne povratne Insue, Schaarsa puca prizemno iz prve s nekih sedam-osam metara, ali Hart brani.

Twente je poveo protiv Schalkea 1:0.

53' Već u sljedećom napadu City je mogao izjednačiti, no Patricio barni udarac Aguera.

52' GOOOL!!! Sporting je poveo 1:0, strijelac je Xandao. Fernandez je dobro opalio slobodnjak, Hart brani, ali odbija loptu u polje, a do nje dolazi mladi igrač Sportinga, koji je okrenut leđima petom šalje u mrežu Cityja. Doista fantastičan pogodak!!! Podsjetio nas je na Portova "alžirskog čarobnjaka" Rabaha Madjera i njegovu petu u finalu Kupa prvaka 1987 protiv Bayerna.

48' David Silva s ruba šesnaesterac puca preko gola Sportinga.

46' Počelo je drugo poluvrijeme.

45' Kraj prvog poluvremena. Sporting - City 0:0.

45' Odlična šansa za Aguera. Međutim, Argentinac se nije najbolje snašao. Bio je u dobroj poziciji, pucao je, ali neprecizno.

Atletico je povisio na 3:0.

35' Strahovit udarac Pereire s tridesetak metara, lopta je fijuknula porak vrata Cityja.

32' Igra se otvoreno, bez kalkulacija. Gol jednostavno visi u zraku.

Atletico je u Madridu poveo je 2:0 protiv Besiktasa. Strijelac je Salvio.

22' Sporna situacija u šesnaestercu Cityja. Pereira je centrirao, a lopta je pogodila Lescotta u ruku. Navijači su skočili na noge tražeći jedanaesterac, no sudac je samo odmahnuo rukom.

11' Šansa za City. Nakon kornera, odlično je skočio Kolo Toure, pucao je glavom, no lopta je pogodila nekog od igrača Sportinga praktički na gol-crti.

11' Umjesto Kompanyja ušao je Lescott.

10' Prva ozbiljnija šansa. Joao Pereira povukao je loptu iz pozadine, ušao u šesnaesterac i uputio oštar udarac iskosa s desne strane, no Hart je odlično obranio.

7' Ozlijedio se Kompany.

4' Schaars je pokušao lobati istrčalog vratara Cityja Harta udarcem iz centra igrališta. Bilo je dosta blizu, lopta je prošla metar-dva od vrata.

1' Utakmica je počela.

Stadion Sportinga ispunjen je do posljednjeg mjesta.

Sastavi:

Sporting: Rui Patricio, Joao Pereira, Xandao, Anderson Polga, Insua, Fernandez, Daniel Carrico, Schaars, Diego Capel, Izmailov, van Wolfswinkel. Zamjene: Marcelo, Rodriguez, Evaldo, Carrillo, Bruno Pereirinha, Neto, Rubio

Man City: Hart, Clichy, Kompany, Toure, Kolarov, Milner, De Jong, Barry, Silva, Aguero, Džeko. Zamjene: Pantilimon, Lescott, Pizarro, Johnson, Savic, Nasri, Balotelli