Doktorska igra Sammira i Badelja: PAOK zakomplicirao situaciju

Eh, da nije još te pobjede PAOK-a nad Villarealom...

Dinamo je pobjedom u Bruggeu napravio veliki korak prema drugom krugu Europske lige i europskom proljeću nakon 40 godina posta. U razmaku od četiri minute drugog poluvremena (55. i 59.) „modri“ su slomili Club Brugge pogocima Sammira i Igora Bišćana. Na stadionu Jan Breydel Dinamo je ponudio dva lica.

Na početku utakmice nije izgledalo da će se vratiti u Zagreb s tri boda, cijelo prvo poluvrijeme Brugge je bio bolja momčad, no u drugom dijelu gledali smo sasvim neku drugo lice „modrih“. Ne znamo što je Vahid Halilhodžić rekao u svlačionici svojim igračima, sigurno nije bio zadovoljan igrom iz prvog dijela, ali očito je da je „bukvica“ urodila plodom.

>> Vaha u sedmom nebu: 'Modri' su konačno postali mangupi!

>> FOTO: Velika noć Dinama u Bruggeu!

Rukavina na klupi

Vaha voli iznenađenja. Opet je sve iznenadio s odabirom igrača u početnoj postavi. Umjesto očekivanog Ademija, na mjestu zadnjeg veznog uz Chagu je postavio Calella, Moralesa je zamijenio Ibanezom na lijevom boku, a u špici je umjesto do sada standardnog Rukavine zaigrao Beqiraj.
Badelja je ponovno gurnuo na desnu bočnu stranu veznog reda, namjera je bila da se ubacuje prema sredini i pokuša ugroziti vrata Bruggea udarcima s distance ili proigravanjima u sredinu. U prvom poluvremenu to nije funkcioniralo, no u drugom dijelu ta je ideja provedena u djelo.

Badelj je kod prvog pogotka odigrao sjajan pas prema Sammiru izbacivši ga potpuno samog pred De Vliegera. Imao je još nekoliko odličnih proigravanja, u mat poziciju gurnuo je i Beqiraja, te je uz Sammira i Bišćana bio najbolji Dinamov nogometaš. Sammir i Badelj odigrali su doktorski. U odličnoj suradnji prvu izglednu priliku pretvorili su u pogodak, a to je ono što se traži u europskim natjecanjima. Briljirao je i vratar Ivan Kelava koji je u dva navrata sjajno obranio udarce Ivana Perišića. Kelava je zasigurno bio jedan od junaka utakmice. Mnogi su sumnjali u njega, no u ovoj utakmici pokazao je da se na njega može ozbiljno računati.

Dinamo je u prvom poluvremenu imao dosta sreće, Geraerts je u 22. minuti promašio stopostotnu šansu nakon velike pogreške Cufrea, kojeg je ubačena lopta iz slobodnog udarca s gotovo polovice terena preletjela, no ako postoji klub kojem Fortuna nešto duguje, onda su to zasigurno „modri“ koje već desetljećima prate nevjerojatni pehovi. Ipak, sreća prati hrabre, a Dinamo je večeras u Bruggeu odigrao hrabro i to mu se isplatilo. Proljeće u Europi vidi se na horizontu, međutim, još ništa nije gotovo. PAOK je neočekivano pobijedio Villarreal u Solunu (1:0), pa je bitka za prva dva mjesta još uvijek potpuno otvorena.

Krešić spasio PAOK

Vukovarski prognanik na golu Solunjana Dario Krešić u nekoliko je navrata spašavao svoju momčad protiv Villarreala i možda je najzaslužniji za osvojena tri boda PAOK-a. Dinamo i PAOK dijele prvo mjesto sa sedam osvojenih bodova, Dinamo ima gol-razliku 4:1, a PAOK 3:2, no Grci su u Solunu pobijedili Dinamo 1:0. Villarreal je na drugom mjestu sa šest bodova i sada mu je neophodna pobjeda protiv Dinama, dok PAOK u idućem kolu kod kuće dočekuje Club Brugge. Ako Dinamo izgubi na El Madrigalu, važno je da to bude sa što manjom gol-razlikom.

Naime, u slučaju bodovne izjednačenosti, prvo se gleda međusobni omjer, a zatim ukupna gol-razlika. PAOK u posljednjem kolu gostuje u Zagrebu i ako pobijedi prije toga Brugge, a Dinamo izgubi od Villarreala, stići će na Maksimir s tri boda prednosti. Budući da je PAOK u Solunu pobijedio 1:0, Dinamo će morati pobijediti najmanje s dva gola razlike, osim ako s pobjedom od 1:0 bude imao bolju ukupnu gol-razliku. Stoga je važno da „modri“ protiv Villarreala ne srljaju prema naprijed čak i ako budu gubili 1:0.

Bitna je gol-razlika

Naravno, u slučaju da PAOK ne pobijedi Brugge s dostatnom gol-razlikom. Stoga će jednim okom biti potrebno pratiti i razvoj situacije u Solunu. Kombinacija je puno, ali treba paziti na svaki detalj. Nije svejedno tražite li u zadnjem kolu pobjedu od 1:0 ili 2:0. Sigurni smo da će Vaha sve dobro isplanirati, a nije nemoguće da Dinamo sve riješi već na El Madrigalu. Jednom je nadigrao Villarreal, zašto ne bi i drugi puta?