Kiša pogodaka

Španjolci pomeli konkurenciju, majstorije Falcaa i Raula!

Poznati su svi sudionici polufinala Europske lige nogometaša...

Nogometaši Valencije uvjerljivo su svladali nizozemski AZ Alkmaar 4-0 na svojoj Mestalli u uzvratnoj četvrtfinalnoj utakmici Europa lige.

Valencia je tako obilato nadoknadila poraz iz prve utakmice s 2-1. Taj zaostatak je španjolski klub dostigao i prestigao već u 17. minuti, kada je francuski 26-godišnji branič Adil Rami, koji u Valenciji igra na posudbi iz Lillea, dvama golovima u razmaku od samo tri minute doveo domaćine do prednosti 2-0. Rami je prvi gol zabio u 15. minuti. S desne strane centrirao je Feghouli, vratar gostiju Esteban je zaplivao u prazno, a Rami je glavom pospremio loptu u mrežu.

Dvije minute kasnije, opet je stigao centaršut s desne strane, Soldado je glavom prenio loptu, a Rami je ovoga puta poentirao nogom.

Valencia je totalnu dominaciju nastavila i u nastavku. U 56. minuti, Soldado je upisao i drugu asistenciju, još jednom s desne strane, a Jordi Alba je iz blizine zabio gol. U 80. minuti, Alba je na lijevom krilu uhvatio jednu loptu koja je naizgled bježala u gol-aut, ubacio prema Pablu Hernandezu koji je preciznim udarcem postavio konačnih 4-0.

Valencia će u polufinalu igrati protiv Atletico Madrida, koji je u Hannoveru pobijedio istoimenog domaćina 2-1, istim rezultatom kao i u prvom susretu kada je bio domaćin.

Madriđani su poveli u 63. minuti. Adrian Lopez je ''ispremiješao'' obranu domaćina, prodao nekoliko ''lažnjaka'', a onda rutinski poentirao za svoj šesti gol ove sezone u Europa ligi.

Nadu momčadi Mirka Slomke vratio je Senegalac Diouf pogotkom u 81. minuti. Nakon ubacivanja rukom s desne strane, obrana Atletica nije dobro očistila loptu koja je stigla do Diofa, a ovaj je prizemnim udarcem u kut izjednačio na 1-1. Zabio je svoj četvrti gol ove sezone u Europskoj ligi.

U jeku napada Hannovera, koji je tražio drugi gol koji bi ga odveo u produžetke, gosti su stigli do pobjede u 87. minuti. Diego je poslužio Falcaa, a Kolumbijac je silovitim udarcem u kut stigao do svog osmog pogotka ove sezone u Europa ligi.

Falcao je prošle sezone, igrajući za Porto, bio najbolji strijelac Europa lige sa 17 golova iz 14 utakmica. Mogao bi i u dresu madridskog kluba biti prvi topnik ovoga natjecanja. Dva gola više od njega ima Schalkeov Huntelaar, ali Schalke je ispao, a Falcao pred sobom ima još najmanje dvije utakmice do kraja natjecanja.

Premda su dvaput imali vodstvo na San Mamesu, nogometaši Schalkea nisu imali ozbiljnih izgleda za prolaz u polufinale. Athletic je u svome Bilbau odigrao 2-2 protiv Nijemaca i tako sačuvao prednost 4-2 iz prvog dvoboja.

I osmu je uzastopnu europsku utakmicu pred vlastitim navijačima Athletic sačuvao neporaženost i plasirao se u prvi polufinale Europa lige nakon 35 godina. Lanjski je, pak, polufinalist Lige prvaka Schalke svoj ovosezonski europski put ipak završio ranije.

Gosti iz Gelsenkirchena poveli su u 28. minuti kada je "stroj za golove" Klaas-Jan Huntelaar s otprilike 18 metara lijepim udarcem svladao Gorku Iraizoza. Nizozemcu je to bio već 42. pogodak u isto toliko službenih utakmica za klub ove sezone. Athletic je izjednačio još ljepšim golom Ibaija Gomeza u 41. minuti. Baskijski je napadač desnom nogom potegnuo iskosa s lijeve strane s 20-ak metara i pogodio suprotni kut Schalkeova vratara Larsa Unnerstalla.

Španjolski nogometni velikan Raul vratio je prednost gostima u 52. minuti još jednim udarcem izvan kaznenog prostora. Opalio je s nekih 18 metara i pogodio rašlje domaćega gola. Novo je izjednačenje, a ujedno i konačni rezultat, postavio Markel Susaeta samo tri minute kasnije nakon lijepe asistencije Ikera Muniaina.

Sporting je u Harkivu sačuvao prednost (2-1) iz domaćeg dvoboja protiv Metalista i s 1-1 osigurao prolaz u polufinale. Domaći su imali veći posjed lopte u prvom poluvremenu i bili aktivniji, ali u 44. su minuti do vodstva došli Portugalci. Nakon ubacivanja Diega Capela glavom je s vrha peterca precizan bio Ricky van Wolfswinkel.

Ukrajinci su izjednačili u 52. minuti nakon što je Marko Dević glavom spustio loptu Jonathanu Cristaldu, a ovaj pogodio s otprilike 13 metara. Jedanaest minuta kasnije domaći su nogometaši izborili jedanaesterac kojim su mogli doći barem do produžetka. Xandao je u kaznenom prostoru srušio Devića, ali udarac Ribeira Cleitona Xaviera s bijele točke obranio je portugalski vratar Rui Patricio.

Athletic Bilbao i Sporting će međusobno igrati u polufinalu. (M.I./TS)

Tijek utakmica:

90' Završene su sve uzvratne utakmice četvrtfinala Europske lige.

87' Novi GOOOOOLLL u Hannoveru! Falcao je vratio vodstvo Atleticu u Hannoveru!

81' Promjena rezultata u Hannoveru, domaćin je izjednačio preko Dioufa.

80' GOOOOOLLL!! Valencia vodi 4:0!! Strijelac je Pablo Hernández! Pitanje prolaza u polufinale je sada i definitivno riješeno.

63' GOOOOLLLLL! Atletico Madrid vodi u Hannoveru. Strijelac je Adrián López.

57' Promjena rezultata u Harkivu. Domaćini su uspjeli izjednačiti na 1:1 zahvaljujući Cristaldu.

56' Novi pogodak u Valenciji!!! Domaćini vode 3:0 i nakon zaostatka od 2:1 u prvoj utakmici, Valencija potvrđuje prolaz u polufinale ovog natjecanja. Strijelac za veliko vodstvo domaćina bio je Jordi Alba.

55' Golovi u Bilbaou padaju na obje strane. Athletic je rapidno izjednačio na 2:2 i vjerojatno otklonio sumnje u prolaz u polufinale, ali treba još pričekati kraj utakmice. Pogodak za drugo izjednačenje u večerašnjoj utakmici postigao je Susaeta.

52' GOOOOOOOOLLLL!!! Schalke nakon prekrasnog pogotka Raula vodi 2:1 u Bilbaou!!!

46' Nastavljene su utakmice.

45' U tijeku su poluvremena.

44' Promjena rezultata u Harkivu! Sporting vodi 1:0 nakon pogotka Rickya van Wolfswinkela.

41' Drugi GOOOOOOLLL u Bilbaou!!! Athletic je uspio izjednačiti na 1:1 zahvaljujući igraču koji je u 30. minuti ušao s klupe, Ibaiu Gomezu.

29' Promjena rezultata i u Bilbaou! Schalke vodi 1:0, strijelac je bio mašina gostiju, Klaas-Jan Huntelaar.

17' Novi GOOOOOOOOLLLLLLLL u Valenciji!!!!!! Rami brzopotezno, u razmaku od samo dvije minute postiže svoj drugi pogodak i to vrlo važan jer u ovim trenucima Valencija ide u polufinale! Bio je to centaršut Coste, Soldado je produžio loptu do Ramija, koji bez problema i vrlo precizno posprema za veliko 2:0 vodstvo Valencije!

15' GOOOOOLLL u Valenciji. Rami je strijelac za vodstvo domaćina 1:0 i izjednačavanje ukupnog rezultata na 2:2. Feghouli je iz slobodnog udarca odlično nabacio u kazneni prostor gostiju i Rami je glavom matirao goste.

1' Počele su sve četiri utakmice.

Uzvratne utakmice četvrtfinala Europske lige:

Valencia-AZ Alkmaar 4:0 (1:2) - Rami 15', 17', Jordi Alba 56', Pablo Hernández 80'
Athletic Bilbao-Schalke 2:2 (4:2) -  Ibai 41', Susaeta 55' / Huntelaar 29', Raul Gonzalez 52'
Metalist-Sporting 1:1 (1:2) - Cristaldo 57' /Van Wolfswinkel 44'
Hannover-Atletico Madrid 1:2 (1:2) Diouf 81'/Adrián López 63', Falcao 87'

Večeras ćemo saznati sudionike polufinala Europske lige nogometaša. Od 21.05 sastaju se Valencia i AZ Alkmaar, nakon što su prvi dvoboj dobili Nizozemci 2:1, Athletic Bilbao i Schalke, nakon što su Baski u u Gelsenkirchenu slavili s 4:2. Metalist dočekuje Sporting, a prvi susret završio je 2:1 pobjedom portugalskog sastava, a istim je rezultatom završila utakmica Atletico Madrida i Hannovera.

Pratite najnovije vijesti bilo kada, bilo gdje. Pratite nas na Facebooku i Twitteru. Pratite DNEVNIK.hr putem iPhonea i ANDROID mobilnih uređaja.