tko bi rekao...

Sjećate se ovog pogotka s Eura? Ušao je u povijest, kao i oni koji su ga šokantno primili

Ruski napadač Dimitri Kiričenko vlasnik je najbržeg gola u povijesti europskih prvenstava.

Dimitri Kiričenko na Europskom prvenstvu 2004. u Portugalu u susretu protiv Grčke zabio je pogodak nakon 67 sekundi susreta. Ostao je to do danas najbrži pogodak na Euru.

No ono što je uslijedilo je bilo još luđe. Rusija je dobila utakmicu s 2:1, ali to nije bilo dovoljno za prolaz, dok je Grčka unatoč porazu prošla dalje, a potom senzacionalno osvojila europski naslov te se zauvijek upisala u nogometnu povijest.

Kiričenko je igrao za rusku vrstu od 2003. do 2006. te pritom postigao četiri gola u 12 nastupa. Danas je trener u redovima ruskog kluba Ufa.

Najbrži gol u povijesti Eura pogledajte ovdje.

Drugi najbrži gol u povijesti EP-a zabio je Poljak Robert Lewandowski, koji je u četvrtfinalu posljednjeg EURO-a protiv Portugala zabio gol nakon minute i 40 sekundi igre.

Utakmica je završila s 1:1, a Portugal je boljim izvođenjem jedanaesteraca (5:3) prošao dalje, a potom osvojio i naslov prvaka.

Na istom je prvenstvu Irac Robbie Brady zabio gol Francuzima u osmini finala u drugoj minuti susreta.
Tricolori su okrenuli rezultat i na koncu slavili s 2:1, a oba je gola zabio Antoine Griezmann.

Na četvrtom je mjestu gol sovjetskog reprezentativca Sergeja Aljenikova. Bjelorus je u pobjedi Zbornaje protiv Engleske (3:1) na EP-u 1988. godine zabio gol nakon dvije minute i sedam sekundi. SSSR je na tom prvenstvu dogurao do finala u kojem je slavila Nizozemska s 2:0.

Vlasnici petog najbržeg gola u povijesti EP-a su Čeh Petr Jiraček i Englez Alan Shearer, obojica su tresla mrežu nakon dvije minute i 14 sekundi.

Jiraček je postigao pogodak u pobjedi protiv Grčke (2:1) na EP-u 2012. godine, dok je Shearer tresao mrežu u polufinalu EP-a 1996. protiv Njemačke. Unatoč ranom vodstvu Gordi Albion izgubio je od Elfa nakon izvođenja jedanaesteraca.

Najbrži pogodak u nekom od finala zabio je Španjolac Jesus Maria Pereda protiv SSSR-a 1964. godine. Furija je slavila s 2:1 te osvojila svoju prvu od tri europske krune, a Pereda je zabio pogodak nakon pet minuta i 17 sekundi igre.