Nogomet
SPORTOVI
Nogomet
gol.hr u glasgowu

20 tisuća ludih Škota stiže pred Wembley: "Popit ćemo sve siromašnim Englezima, a onda jurišamo na bratsku Hrvatsku"

Hrvatska reprezentacija igrat će preostale dvije utakmice grupne faze Europskog prvenstva protiv Češke i Škotske na glasovitom Hampden Parku u Glasgowu…

Galerija Hampden Park Alexander, vlasnik autoservisa u blizini Hampden Parka Hampden Park sa sporedne ulice +1 Hampden Park

Hrvatska reprezentacija slavni Hampden Park ne pamti po dobrom. Vatreni su na nacionalnom škotskom stadionu triput gostovali; imaju mršav skor - dva remija i jedan poraz. Igor Štimac jamačno se dobro sjeća tog poraza, dogodio se u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo 2014. i stajao ga je izborničkog posla.

Nadajmo se da će Zlatko Dalić imati puno više sreće, i na utakmici Hrvatske protiv Češke u petak, ali i protiv Škotske u utorak. Iz te dvije utakmice treba izvući najmanje četiri boda koja će vjerojatno biti dovoljna za prolaz skupine.

Čuveni stadion nalazi se u jugoistočnom dijelu Glasgowa. Udaljen je oko pet kilometara od središta grada. Od centra s automobilom treba dvadesetak minuta ako nije prevelika prometna gužva.

Slavni stadion Hampden Park 

Radi se o stadionu starog kova, ograđen je visokom žičanom ogradom. Okružuju ga obiteljske kuće i parkovi. Izgrađen je 1903., a posljednji je put temeljito obnovljen 1999. Odmah uz Hampden Park nalazi se i mali stadion lokalnog kluba Queen's Park FC-a, trenutačnog trećeligaša.

Hampden Park prima oko 52 tisuće gledatelja na nogometnim utakmicama, a nekoć se na njemu moglo natiskati i debelo preko stotinu tisuća duša. Na njemu su odigrane mnoge slavne utakmice.

gol expired Rusija pobijedila Finsku i zakomplicirala stvari u skupini B divider

Utakmica čuvenog finala Kupa prvaka 1960. između Real Madrida i Eintracht Frankfurta (7:3) i dalje je najposjećenije finale elitnog UEFA-inog klupskog natjecanja. 127 tisuća ljudi natiskalo se na tribine Hampden Parka kako bi vidjelo Pusakasa, Di Stefana, Genta i ostatak kraljevskog društva na djelu. Real je tada osvojio peti uzastopni naslov prvaka Europe. Taj rekordni niz, kao i rekord posjećenosti te broj postignutih golova teško da će ikada biti srušeni.

"Škotski navijači puno piju pa uriniraju u moju radionicu"

U šetnji oko stadiona možete naići na neke relikte prošlosti. Uske, blatnjave prolaze između kuća i zgrada odakle puca odličan pogleda na teren Queen's Parka. Uvukao smo se u jedan od puteljaka i naletio automehaničarsku radnju.

„Ja sam Alexander, gazda sam radnje. Odavde puca sjajan pogled, bez problema se mogu gledati utakmice Queensa, a katkada i treninzi škotske reprezentacije“, otkrio nam je sredovječni gospodin s tipičnim škotskim akcentom, ali i smislom za humor.

„Položaj je dobar, no zna biti jako gadno kada je pun stadion. Škotski navijači puno piju u lokalnim barovima, a onda traže gdje će se isprazniti. Stotine ih znaju urinirati na ovom puteljku, a budući da je nizbrdica, sve mi se slijeva u radnju. Možete misliti kako to izgleda, ponekad me to tako razjari da ih vijam s motkama“, smije se Alexander.

Nakon svake veće utakmice popije se pola milijuna funti 

Na utakmicama Europskog prvenstva Hampden Park zbog ograničenja ni izbliza neće biti pun. Tek četvrtina kapaciteta bit će popunjena. Alexander kaže da su zatvaranja i ograničenja posjete stadionu uzrokovala velike probleme lokalnoj zajednici.

„Ovom kvartu utakmice reprezentacije znače jako puno u ekonomskom smislu. Kada je stadion pun, navijači u samo nekoliko sati ostave u lokalnom barovima i restoranima do pola milijuna funti. Na moj posao to ne utječe, ali svi koji nešto prodaju gube jako puno.“

Nagradni natječaj Osvojite dres Hrvatske! Potrebno je samo malo kreativnosti divider

Koliko Škoti mogu popiti, bit će lijep promet i od 12 tisuća ljudi, našalio sam se.

„Sigurno iznad prosjeka, ljudi su se zaželjeli nogometa. Računam da će popiti četvrtinu milijuna, ha, ha, ha…“

„Nego, bio sam prije petnaestak godina na hrvatskoj obali. Pamtim grad koji se zove Jumag. Kažete Umag, da Umag, Istra. Imate jako lijepu državu i jako dobro vrijeme, za razliku od Škotske, ha, ha, ha…“, prisjetio se Alexander i vraća se na nogomet.

„Stiže li štogod hrvatskih navijača u Glasgow?“ upitao me.

Škoti spremaju invaziju na Wembley

Nažalost, brojat će se u desecima.

„Šteta, ali razumijem. Situacija je takva da se malo kome isplati dolaziti pod ovim uvjetima. Hrvatska ima sjajne igrače, navijao sam za vas na Svjetskom prvenstvu u Rusiji. Hrvati i Škoti su slični. Mi smo mali narodi, stoga smo jako privrženi domovini, izgaramo za nacionalni dres. U tu strast uzdam se u petak protiv Engleza. Igrački su puno jači, ali naši će stisnuti iz petnih žila, dat će sve od sebe, igrat će na granici limita. Uzdam se u naše srce.“

Alexander otkriva da mu puno frendova ide na utakmicu u London.

„Mislim da imamo pravo na 3 tisuće ulaznica, a koliko čujem, bit će invazija, doći će pred Wembley 20 tisuća naših luđaka. Jasno da neće svi moći ući, ali pit će i navijati u okolnim barovima. Popravit će malo ekonomsku sliku siromašnim Englezima. Sve čemo im popiti, a onda jurišamo na bratsku Hrvatsku, ha, ha, ha…“

Pršo se još pamti

Alexander voli nogomet i škotsku reprezentaciju, ali nije neki zagriženi klupski navijač.

„U kvartu se mahom navija za Rangers. Moji radnici su svi za Rangers. Tu nema Celticovih navijača, oni su na istoku grada. I Queen's ima dosta navijača. Evo, grade nove tribine. Lokalni biznismen uložio je u klub, napravljen je novi travnjak, dižu se tribine. Sanjaju ulazak u prvu ligu“, kaže je Alexander.

Hoće li Hrvatska pobijediti Češku?

Ukupno glasova:

Ime Dade Prše u ovom kvartu još uvijek odzvanja.

„Pršo je bio idol navijača“, priča nam Robert, vlasnik obližnjeg bara koji je došao kod Alexandera popraviti automobil.

„Bio je stvarno hrabro srce. I znao je i tukao se za svaku loptu. Navijači su ga obožavali. Borna Barišić također je vrlo dobar igrač, navijači ga jako cijene. Ima odličnu lijevu nogu. Čujem da je nešto ozlijeđen, hoće li igrati protiv Škotske?“ upitao nas je Robert.

Škotsko srce protiv engleske i hrvatske kvalitete

To je vrlo dobro pitanje. Ni mi to ne znamo, ima nekih problema s leđima. Robert je pokazao da je odlično informiran i da se kuži u nogomet.

„Hrvatska ima stvarno dobre igrače, mogu ih sad iz glave nabrojati desetak, ali čini mi se da ne igrate baš dobro. Protiv Engleza ste se samo branili, loše je bilo prema naprijed. Mislim da niste imali ozbiljnu šansu.“

Na ovu opasku mogli smo samo slegnuti ramenima i potvrdno klimnuti glavom.

„Realno, Škotska nema neku kvalitetu. Malo smo se digli u posljednje vrijeme, ali daleko je to od nekadašnjih dana. Imamo premalo vrhunskih igrača. Trebat će još nekoliko godina da se vratimo. No, znate kako je, u nogometu se nikad ne zna. Protiv Češke smo bezveze izgubili, moglo je to biti drukčije, imali smo šansi. Tko zna, možda nam se otvori protiv Engleza i Hrvata. Jedan gol može sve promijeniti. Nisam baš jako optimističan, ali dečki moraju vjerovati. Ako oni ne vjeruju da mogu, sigurno se neće dogoditi“, kazao je Robert.

Slučajan susret s Čehom pred Hampdenom 

Kada smo naručili taksi, opet je proradila „smislena slučajnost“. Sinkronicitet je fenomen koji najbolje upoznate na putovanjima po stranim zemljama. Pred mene je stigla Škoda Rapid, koja u Glasgowu nije baš tako česta, a za volanom…

„Dobar dan, ja sam Tomas, Čeh na privremenom radu u Glasgowu“, predstavio nam se mladić u kasnim 20-tim.

Patrik Schick prijeti Hrvatskoj

Kad sam mu rekao da sam Hrvat, uglas smo se nasmijali.

„Kupio sam ulaznicu, idem u petak na utakmicu“, kaže Tomas.

Hoće li biti štogod Čeha na utakmici?

„Ma, slabo, samo ovi koji žive u Glasgowu i okolici. Poznajem jedno desetak ljudi koji idu na utakmicu.“

Ni Hrvata jamačno neće biti više.

„Nema vas baš ovdje u Glasgowu, poznajem tek tri-četiri Hrvata. Puno je Poljaka, Talijana i Španjolaca.“

"Češka ima tri boda i Patrika Schicka"

Tomas kaže da radi nekoliko poslova osim što vozi taksi.

„Glasgow je među jeftinijim gradovima u Velikoj Britaniji. Živim s djevojkom, dvosobni stan u predgrađu plaćamo 300 funti. To stvarno nije puno. Ne mogu se požaliti, dobro mi je. Da nije, vratio bih se u moje Brno. Kod kuće je svake godine sve bolje, Češka ekonomski raste, ali nije još tako dobro kao na Zapadu. Brojni Česi ljetuju na Jadranskoj obali, to sigurno znate.“

Kako ne bih znao, Hrvati poznaju brojne Čehe, napose Čehinje. Nema što, lijepe su vam žene, kažem novom poznaniku.

„Pa, ni Hrvatice nisu loše, mi Česi poznajemo ih brojne, ha, ha, ha…“, replicira češki duhovito.

Nego, kako ćete biti u petak?

„Hrvatska ima poznatije igrače, a mi smo daleko od slavnih dana. Međutim, Češka ima tri boda i Patrika Schicka. Moglo bi tu biti svašta“, zaključio je Tomas.

Toga se i mi najviše plašimo.

Još brže do sportskih vijesti i prijenosa. Preuzmi
DNEVNIK.hr aplikaciju

Nastavi čitati
divider

Još vijesti
divider