Spašena Liga prvaka

Chelsea iz kontri potopio Valenciju, Drogbi ovacije, Zenit izbacio Porto!

Pobjedom protiv Valencije s 3-0 nogometaši Chelseaja osvojili su prvo mjesto u skupini E i plasirali se u osminu finala Lige prvaka.

Iako su u posljednjem kolu mogli ostati bez drugog kruga, na kraju su se okolnosti za njih rasplele na najbolji mogući način.

I dok je Bayer Leverkusen i uoči 6. kola bio siguran sudionik osmine finala, remi s golovima ili pobjeda Valencije na Stamford Bridgeu u drugi bi krug odveli i španjolski klub. Chelsea to, međutim, nije dopustio.

Didier Drogba je već u trećoj minuti, nakon asistencije donedavnog Valencijinog nogometaša Juana Mate, zabio iskosa s lijeve strane šesnaesterca. Samo koji trenutak kasnije Jordi Alba je mogao izjednačiti, ali je lopta koju je opalio završila u stativi.

U 22. minuti Ramires je oteo loptu neopreznom Ruizu i pogodio za 2-0. Valencia je u nastavku malo više pritisnula, ali u 76. minuti je primila i treći gol. Mata je odlično proigrao Drogbu kojem nije bilo teško i drugi se put upisati u strijelce.

Chelsea je na kraju osvojio prvo mjesto zahvaljujući samo remiju Bayera kod Genka (1-1). Jelle Vossen je u 30. minuti doveo Belgijance u vodstvo, a ''apotekari'' su u 79. minuti došli do izjednačenja preko Erena Derdiyoka, ali više od toga nisu mogli tako da će u osminu finala s drugog mjesta.

Nogometaši APOEL-a i Zenita izborili su plasman u osminu finala Lige prvaka iz skupine G, dok se pobjedom od europskih natjecanja ove sezone oprostio Šahtar Eduarda da Silve i Darija Srne.

Uoči posljednjeg, 6. kola plasman dalje iz skupine G osigurao je APOEL, dok su izravnim dvobojem na stadionu Dragao o drugom putniku odlučivali Porto i Zenit. Na kraju je prolaz dalje izborio Zenit odigravši s portugalskim prvakom 0-0 i sačuvavši tako bod prednosti, dok je bolji od APOEL-a u Nicosiji bio Šahtar s 2-0.

Golove za prvu ovosezonsku pobjedu Šahtara u Ligi prvaka zabili su Luiz Adriano u 62. i Jevhen Seležnjov u 78. minuti. Imao je Šahtar priliku za vodstvo već u 12. minuti s bijele točke. Nektarious Alexandrou faulirao je Fernandinha u kaznenom prostoru i dosuđena je najstroža kazna, ali je prizemni udarac Luiza Adriana zaustavio vratar Urko Pardo.

Adriano se ipak za propust iskupio kada je iz neposredne blizine skrenuo ubacivanje Vjačeslava Sevčuka za 1-0. Seležnjev je zabio desnicom s lijeve strane kaznenog prostora u donji desni kut Pardinog gola.

Srna je odigrao svih 90 minuta za Šahtar, dok je Eduardo ušao u 78. minuti umjesto Douglasa Coste.

U drugoj utakmici skupine Porto je opsjedao vrata Zenita od prve minute, ali nije uspio naći put do mreže Vjačeslava Malafejeva. Porto je uputio čak 25 udaraca prema golu Zenita, ruski prvak tek tri prema vratima Heltona, od čega niti jedan u okvir, ali rezultat je ostao onaj početni i portugalski će prvak natjecanje nastaviti u Europa ligi.

Liga prvaka, 4. kolo:

skupina E:

Chelsea - Valencia 3-0 (Drogba 3, Ramires 22)

Genk - Bayer Leverkusen 1-1 (Vossen 30 / Derdiyok 79)

Redoslijed: 1. Chelsea 11, 2. Bayer 10, 3. Valencia 8, 4. Genk 3

skupina G

APOEL Nicosia – Šahtar Donjeck 0-2 (Adriano 62, Seležnjov 78)

Porto – Zenit 0-0

Redoslijed: 1. APOEL 9, 2. Zenit 9, 3. Porto 8, 4. Šahtar 5

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tijek utakmice....

76' - GOOOOOOOL!!! Drogba ovaj put nije promašio. 3:0 - gotovo je, Chelsea ide u osminu finala!

73' - Uuuu što je sada promašio Drogba!! Nova slična situacija kao kod drugog gola. Ovaj put je Drogba uzeo jednu loptu, ali promašio za nekoliko centimetara.

63' - Uhhhh! Ovaj put je Feghouli bolje pucao, no Čech krajnjim naporom opet spriječava smanjenje rezultata koje bi donijelo dramu na Stamford Bridge jer Valenciji odgovara 2:2.

58' - Feghouli je pucao preko gola nakon što je Čech odbio loptu iz kornera.

54' - Sturridge se opet sjurio prema golu po desnoj strani, no preslabo je to bilo za Diega Alvesa.

45' - Kraj prvog dijela u kojem smo vidjeli dva pogotka i jednu stativu. Valencia drži loptu i pokušava doći do gola, a Chelsea čeka i onda ubojito kreće u kontre. Domaćin je bliže osmini finala, ali još ništa nije gotovo.

29' - Fantastičan prodor Sturridgea zaustavio je sjajnom obranom vratar gostiju. Opet je bila kontra...

25' - Valencia ima čak 66 posto vremena loptu u nogama na ovoj utakmici. Chelsea igra na kontre i to im se isplatilo.

22' - GOOOOOOOOOL!!! Ramires povisuje na 2:0! Oteo je jednu loptu Ruizu koji se katastrofalno zagradio i dopustio da mu protivnik uzme loptu i zabije.

10' - Čech je spasio Londončane! Albelda je pucao u sami kut, ali vratar domaćina odbio je u korner.

5' - Uuuuh! Jordi Alba pogodio vratnicu na drugoj strani. Kakav početak!

3' - GOOOOOOOL! Drogba je sjajnim udarcem zabio za 1:0!

2' - Raul Meireles je uputio prvi udarac prema vratima Alvesa, ali vratar Valencije je na mmjestu.

Sastavi:

Chelsea: Čech, Ivanović, Terry, David Luiz, A. Cole, Ramires, Raul Meireles, Oriol Romeu, Mata, Drogba, Sturridge

Valencia: Diego Alves, Rami, Barragan, Jordi Alba, Vicot Ruiz, Mathieu, Albelda, Feghouli, Costa, Jonas, Soldao