Automoto
Automoto
Impresivna vožnja i pobjeda

VN Njemačke: Webberu prva pobjeda u karijeri!

Australac Mark Webber za upravljačem Red Bulla pobjednik je Velike Nagrade Njemačke, devete utrke svjetskog prvenstva u Formuli 1, koja je danas održana u njemačkom Nurburgringu.

Webber je do prve pobjede u karijeri došao sjajnom vožnjom postavši tako 102. vozač u povijesti koji se uspeo na najvišu stepenicu pobjedničkog podija. Zanimljivo, Webber je do svoje prve Grand Prix pobjede došao u 130. nastupu. Posljednji Australac koji je slavio u nekoj od utrka svjetskog prvenstva F1 bio je Alan Jones 1981. godine u Las Vegasu.

Webber je do pobjede došao na zaista impresivan način. Startao je s najbolje startne pozicije koju je izborio u kvalifikacijama, međutim na prvom zavoju je udario u bolid Rubensa Barrichella. Zbog toga je kažnjen ulaskom u pitstop. No, nakon povratka na stazu uspio je nadoknaditi veliki zaostatak i izboriti pobjedu.

U vrlo intrigantnom startu zapravo je najveći junak bio Lewis Hamilton, aktualni svjetski prvak u McLaren-Mercedesu. Uključivši KERS (startao je s pete pozicije) ugrozio je prvo mjesto Webberu i Barrichellu projurivši pored Vettela i Buttona kao da ih nema.

No, junačko je djelo trajalo samo do prvog zavoja. U oštrom pokušaju zavijanja s vanjske strane puknula mu je jedna stražnja guma. Izgubio je putanju. Iako se uspio vratiti na stazu, svi su ga vozači vrlo brzo zaobišli. Na kraju je završio na 18. mjestu. Njegov momčadski kolega Heikki Kovalainen spasio je McLarenu dan osvajanjem jednog boda.

Sljedeća se utrka vozi za dva tjedna na mađarskom Hungaroringu.