Automoto
Automoto
KIks Vettela

Ludnica u Valenciji: Alonso pobjednik, Schumacher na postolju!

U spektakularnoj utrci za Veliku nagradu Europe u Valenciji slavio je Fernando Alonso. Oduševio je i Schumi, a Vettel i Hamilton nisu došli do cilja.

Konačno smo u 8. utrci sezone dobili i prvog dvostrukog pobjednika, a do tog velikog rezultata, koji mu je omogućio i preuzimanje vodstva u ukupnom poretku, stigao je Fernando Alonso. Španjolac je u utrku startao tek s 11. pozicije, no kako je utrka odmicala bio je sve brži, da bi do čelne pozicije stigao u ključnom 34. krugu.

Tu je Alonso prvo uspio prestići Francuza Romaina Grosjeana u Lotusu, da bi vrlo kratko nakon toga zbog kvara Red Bullova bolida odustao Nijemac Sebastian Vettel. Aktualni i dvostruki svjetski prvak dominirao je od početka kada je iskoristio pole-position i iz kruga u krug povećavao prednost na preko 20 sekundi u 24 krugu.

Promjene i uzbudljivu završnici nagovijestio je Safety Car koji je na stazu izašao u 28. krugu zbog kolizije Vergnea i Kovalainena.

Nakon spomenutog proboja Alonsa u 34. krugu na prvo mjesto, uslijedilo je odustajanje tada drugoplasiranog Grosjeana u 41. krugu, a prije nove drame u pretposljednjem krugu, Finac Kimi Räikkönen (Lotus) je u 55. uspio pored Britanca Lewisa Hamiltona (McLaren) dohvatiti drugo mjesto.

Puno će se nakon utrke komentirati okršaj Hamiltona i Pastora Maldonada (Wiliams) iz Venezuele kada je u jednom zavoju Maldonado u pokušaju da prestigne Britanca "ušao" u njegov bolid. Došlo je kontakta koji je trenutno iz utrke izbacio Hamiltona, dok je Maldonado bez nosa bolida na koncu pao na 10. mjesto.

Po odustajanju Hamilton je bjesno bacio upravljač svog bolida i sigurno će imati štošta za reći Maldonadu čija je, čini se, krivnja ipak veća za ovaj incident.

Brojna odustajanje iskoristila je njemačka legenda Michael Schumacher koji je sa svojim Mercedesom izborio treće mjesto i prvo pobjedničko postolje nakon povratka u natjecanje (2010. godine).

Bila je ovo 29. Grand Prix pobjeda za Alonsa kojom je Španjolac preuzeo vodstvo u ukupnom redoslijedu s lijepih 20 bodova više od Australca Marka Webbera (Red Bull) koji je u Valenciji bio četvrti. Do danas vodeći Hamilton skliznuo je na treće mjesto s 88, odnosno ima tri boda više od Vettela.

"Teško je rječima izraziti kako se osjećam. Osvojio sam domaći Grand Prix, a to je nešto jedinstveno. Sjećam se kad sam u Barceloni slavio u Renaultu, no ovo je još bolje. Bilo je sjajno vidjeti sve crveno oko staze, u bojama Španjolske. Nakon što su nogometaši pobijedili Francusku, drago mi je da sam i ja donio pobjedu svojoj zemlji", rekao je pobjednik.

"Lijepo je opet biti na podiju, bio sam par puta blizu, i evo na spektakularan način sam opet na podiju", oduševljen je bio Schumacher.

Sljedeća utrka za Veliku nagradu Velike Britanije na stazi u Silverstoneu na rasporedu je 8. srpnja.(I.Š./TS/VLM)