Automoto
Automoto
'Bio je ovo fantastičan dan'

Hamiltonu pobjeda, katastrofa za Red Bull, sreća za Alonsa

Britanac Lewis Hamilton pobjednik je 13. utrke sezone Svjetskoga prvenstva u Formuli 1. Vozač McLarena slavio je ispred Meksikanca Sergija Pereza u Sauberu i trenutno vodećeg u ukupnom poretku - Španjolca Fernanda Alonsa u Ferrariju...

Lewis Hamilton odvezao je sjajnu utrku u koju je krenuo s vodeće pozicije, ostvarene dan ranije u kvalifikacijama, a istu nije ispuštao do samog kraja, odnosno 53. kruga. Bila je ovo treća pobjeda Hamiltona ove sezone nakon slavlja u Kanadi i Mađarskoj.

"Fantastičan je osjećaj ovdje slaviti. Sretan sam zbog cijele momčadi, bio je ovo fantastičan dan. Fernando (Alonso op.a.) je dvostruki svjetski prvak pa mi je drago i zbog njegovog uspjeha", izjavio je Hamilton nakon utrke.

Senzacija utrke bio je sjajni Meksikanac Sergio Perez koji je s 13. pozicije uoči utrke stigao do sjajnog drugog mjesta, a pritom je na stazi u izravnom dvoboju bio bolji od Fernanda Alonsa i još nekolicine kvalitetnih vozača.

Perezu je ovo treće postolje ove sezone nakon drugog mjesta u Maleziji (2. utrka sezone) i trećeg mjesta u Kanadi (7. utrka), ali je i unatoč novih 18 bodova ostao na "tek" devetom mjestu ukupnog poretka u Svjetskom prvenstvu.

"Nevjerojatno je da sam tako visoko na podiju u Monzi. Ovo je nešto posebno. Odradili smo odličan posao s gumama jer sam u završnicu ušao sa svježim gumama koje su mi omogućile ovakav rezultat", konstatirao je Perez.

Alonso je također bio sjajan te pametnom i racionalnom vožnjom stigao do treće pozicije nakon što je u utrku krenuo s 10. mjesta. Podsjetimo, Alonso je dominirao u prve dvije kvalifikacijske runde, ali je onda u trećoj napravio dvije velike pogreške i zauzeo posljednje - 10. mjesto u kvalifikacijama.

Zadovoljan konačnim plasmanom i trećim mjestom bio je i Španjolac u bolidu Ferrarija.

"Bila je ovo vrlo teška utrka jer sam startao s tek 10. pozicije, ali znao sam da ovog vikenda imam jedan od najbržih bolida na stazi. Ovo je perfektna nedjelja jer je pobjeda ipak bila izvan domašaja. Sve skupa je završilo znatno bolje od očekivanja prije početka utrke", poručio je Alonso.

Katastrofalnu utrku imali su vozači Red Bulla, Mark Webber i aktualni svjetski prvak Sebastian Vettel, koji su zbog kvara bolida morali odustati u 51. odnosno 47. krugu utrke. Vettelu su čak javljali, i to panično, iz boksa da odmah ugasi motor po zaustavljanju kako ne bi došlo do daljnjeg oštećenja.

Hamilton je pobjedom, ispadanjem Red Bullovog dvojca i "tek" petim mjestom Kimija Räikkönena zasjeo na drugo mjesto ukupnog poretka sa 142 sakupljena boda. Alonso je s novih 15 povećao svoje vodstvo (u odnosu na drugog u poretku) na 37 bodova, odnosno za 13 više u odnosu na ljetvicu uoči VN Italije. Spomenuti Räikkönen je s 10 osvojenih bodova sada treći pilot ove sezone.

Recimo i da se iz zasada nepoznatih razloga bolid Fernanda Alonsa nalazi pod istragom FIA-e. Sljedeća utrka, 14. u ovoj sezoni, je za dva tjedna, a vozi se u Singapuru.