Automoto
Automoto
Pobjeda Verstappena

Hamilton slavi unatoč sudaru: Četvrti put je svjetski prvak!

Dvije utrke prije kraja sezone Britanac je osigurao naslov svjetskog prvaka u Formuli 1.

Lewis Hamilton je novi svjetski prvak u Formuli 1! Iako na Veliku nagradu Meksika završio na tek devetom mjestu i osvojio dva boda, Britanac je i matematički osigurao naslov prvaka jer je njegov jedini rival Sebastian Vettel podbacio startajući s pole-positiona, osvojivši četvrto mjesto što mu je bilo nedovoljno da produži nadu u titulu uoči dvije posljednje utrke. Razlika između njih trenutno iznosi 56 bodova (333:277) što se ne može dostići ni u slučaju da Vettel slavi u Brazilu i Abu Dhabiju, a Hamilton ne završi obje te utrke.

Hamiltonu je to četvrti naslov prvaka nakon što je bio najbolji 2008., 2014. i 2015. godine. Po četiri naslova prvaka imaju i Francuz Alain Prost, te Nijemac Sebastian Vettel, Argentinac Juan Manuel Fangio je pet puta bio svjetski prvak, dok je rekorder Nijemac Michael Schumacher sa sedam titula svjetskog prvaka.

"Ovo je nestvarno"

"Presretan sam. Hvala svima. Ne znam što se dogodilo u zavoju, ja sam ostavio dovoljno mjesta. Međutim, najvažnije je da se nisam predao. Ovo je sve pomalo nestvarno," kazao je novi svjetski prvak.

Zapravo je šampionska utrka odlučena već u prvom krugu VN Meksika. Vettel nije baš najbolje startao, na kraju duge startno-ciljne ravnine u prvom zavoju ga je pretekao Max Verstappen, a potom i Hamilton, da bi u tom trenutku, u trećem zavoju Nijemac na trenutak izgubio kontrolu nad svojim bolidom i prednjim krilom udario u stražnju desnu gumu Hamiltonova Mercedesa. Guma je pukla, Hamilton je drastično usporio i morao je proći cijeli krug prije nego li je otišao u boks po nove gume i vratiti se na začelje utrke.

Međutim, u boks je morao i Vettel, po promjenu prednjeg krila što mu je odnijelo dosta vremena i pad u poretku. U svoj toj gužvi na stazi Nijemac nije imao šanse probiti se do prvog mjesta te je izgubljena i teoretska nada u naslov prvaka.

Verstappen je odjurio naprijed, potpuno iskontrolirao utrku i upisao svoju treću pobjedu u karijeri, nakon lanjske VN Španjolske i ovosezonske VN Malezije. Iza 20-godišnjeg nizozemskog asa pobjedničko postolje su izborili Finci - Valtteri Bottas bio je drugi, a Kimi Raikkonen treći.