Ovog vikenda tradicionalno se u Japanu igra Svjetsko klupsko prvenstvo na kojem su glavni favoriti londonski Chelsea, koji se upisao u povijest kao prvi prvak Europe koji nije prošao skupinu Lige prvaka, te aktualni pobjednik Copa Libertadoresa, južnoameričke verzije Lige prvaka – brazilski Corinthians.
Bit će to deveto izdanje u povijesti ovog natjecanja, ali će od 6. do 16. prosinca japanska Yokohama biti poprište i revolucije u nogometu. FIFA će se testirati dvije vrste video tehnologije, a konačnu odluku moraju donijeti do ožujka. Radi se o kamerama koje će paziti gol liniju.
''Ovo je velik dan za FIFA-u i nogomet u cjelini. Bit će ovo prvi put da će tehnologija stajati na raspolaganju sucima i zbog toga smo jako uzbuđeni'', poručio je glavni tajnik FIFA-e Jerome Valcke.
''Hawk eye'' koji se koristi u tenisu temelji se na šest kamera koje bi u svakom trenu pratile loptu i sucu preko ručnog sata dojavljivale kada treba priznati pogodak.
''Goal Ref'' se pak temelji se na tzv. inteligentnoj lopti, elektroničkom čipu ugrađenom u nju i magnetskom polju uspostavljenom iza gol linije. I u ovom sustavu, informaciju je li lopta prešla liniju, sudac u roku pola sekunde dobiva na ručni sat.
Zvuči idealno, ali protivnika je mnogo. HNS-ov gost-kritičar, Michel Platini, prvi je u redu...
"Ne vidim razloga zašto bi itko bio protiv ovoga. Ne mijenja duh igre, a ne utječe ni na brzinu i vrijednost igre'', poručuje Valcke.
Ali će utjecati na mnogo toga. Svijet nogometa ponosi se činjenicom da ga na isti način igraju amateri u najnižim ligama i oni najplaćeniji profesionalci. Teško da će moći i dalje, jer postavljanje ovih dviju tehnologija stajalo je milijun dolara.
Pratite najnovije vijesti bilo kada, bilo gdje. Pratite nas na mobilnih uređaja.