Velikom većinom glasova njemački klubovi prve i druge lige prihvatili su svih 16 točaka kontroverznog dokumenta komisije za sigurnost DFL-a, koji je poznat radnim nazivom „Sigurni stadionski doživljaj“.
>> 'Generalski pozdrav' nije naljutio Nijemce: Mandži ovacije na Allianz Areni!
„Stajali ili sjedili, šutjeli ili navijali, slagali se ili ne s novim sigurnosnim mjerama, svi mogu biti sigurni da se današnjom odlukom neće ugroziti kultura nogometa u Njemačkoj. Ove su mjere donesene za navijače a ne protiv njih“, izjavio je Reinhard Rauball, šef udruženja njemačkih profesionalnih klubova.
„S dnevnog reda je maknuto pitanje stajaćih mjesta“, slavodobitno je izjavio Rauball.
„Nije istina da se odmičemo od navijača. Čini se da je došlo šuma u komunikaciji“, istakao je Karl- Heinz Rummenigge, čelni čovjek Bayerna.
Glavni cilj DFL je da se novim konceptom poboljšaju sigurnosne kontrole na ulazima stadiona, a sve zbog navodnog porasta nasilja na njemačkim stadionima. Međutim, navijači širom njemačke su ogorčeni. Tvrde da je to samo izlika kako bi se sa stadiona makli navijači manje kupovne moći te kako bi mogle porasti cijene ulaznica. Već tjednima se na gotovo svim njemačkim stadionima protestira šutnjom u prvih 12 minuta i 12 sekundi.
Navijači smatraju kako će im nova pravila u mnogome zagorčati ukupni doživljaj nogometnih utakmica. Pribojavaju se da će porasti policijska represija. Najviše se bune protiv sigurnosnih mjera koja uključuju rigorozne pretrese na ulazima na stadione, odnosno svlačenje navijača do gole kože, kako ljeto tako i zimi. To se već događalo na nekim utakmicama Bundeslige, primjerice na utakmici Bayerna i Eintrachta. Reakcije navijača bile su žestoke.
Navijače smeta što će domaćin utakmice sam određivati koja će utakmica biti označena kao susret visokog rizika. U praksi bi se moglo događati da se na derbijima drakonski smanje kontingenti ulaznica za gostujuće navijače. Navijači se boje da će doći i do kolektivnih kazni. Moglo bi se dogoditi da zbog jedne upaljene bengalke na stadionu ispaštaju svi navijači koji žele ići na gostovanja svojeg kluba. A oni i koji dobiju ulaznicu za gostovanje, bit će pretresani poput kriminalaca na ulazu u zatvor.
Kako u novom dokumentu stoji da svaki stadion mora imati prostoriju opremljenu skupom nadzornom video-tehnikom, navijači manjih klubova pitaju se tko će za to snositi troškove? Smatraju da će se time jaz između bogatih i siromašnih klubova još više povećati. Uglavnom, nerazjašnjenih pitanja je još mnogo, tako da se može očekivati kako će nogometni navijači u njemačkoj nastaviti s protestima.