Izabranici Slavka Goluže pokušat će na Europskom prvenstvu u Danskoj pomrsiti račune domaćinu i branitelju naslova te osvojiti jedino veliko zlato koje nedostaje hrvatskom muškom rukometu. Hrvatska je jedna od samo pet reprezentacija (uz Francusku, Njemačku, Rusiju i Španjolsku) koje su nastupile na svim dosadašnjim EP-ima, a u riznici medalja stoje dva srebra i dvije bronce.
Debakl u Švedskoj kao prekretnica
Žetva je počela na prvom ikad odigranom Europskom prvenstvu, u Portugalu 1994., kada su u polufinalu naši izgubili od Šveđana, ali su u borbi za broncu izvojevali pobjedu s golom razlike protiv Danaca. Na idućem EP-u (Španjolska 1996.) Hrvatska nije izborila polufinale, baš kao ni u Italiji dvije godine kasnije.
Godine 2000. Hrvatska je po prvi (i dosad jedini put) bila domaćin Europskog prvenstva. Osim što opet nismo ušli u borbu za medalje, u utakmici za peto mjesto u krcatom Domu sportova Slovenci su imali više živaca, ostavivši naše i bez mogućnosti da u Sydneyju brane olimpijsko zlato iz Atlante.
Europsko prvenstvo u Švedskoj 2002. bila je svojevrsna prekretnica. Reprezentacija je doživjela rezultatski debakl, 'osvojeno' je posljednje, 16. mjesto, ali najvažnije je bilo da su Balić, Metličić i društvo prikupljali iskustvo na prvom zajedničkom natjecanju.
U Sloveniji 2004. u polufinalu su nam domaćini ozlijedili jedinog igrača za kojeg nismo imali pravu zamjenu (Petar Metličić je dobio prst u oko od Aleša Pajoviča), a Červarove trupe nisu se od toga oporavile do kraja te, ali i utakmice za treće mjesto (glatki poraz od Danaca).
Dvije godine kasnije opet poraz u borbi za broncu od Danaca, s razlikom što smo ovaj put izgubili od Francuza u polufinalu.
Najbliže toliko željenom europskom zlatu Hrvatska je bila u Norveškoj 2008. U finalu protiv Danaca nakon nepunih 10 minuta naši su poveli s 4:0, Danske nije bilo nigdje, ali onda su stali, Hvidt je počeo braniti, i premda je taj poraz zapravo značio najbolji rezultat dotad na EP-ima, ostao je gorak okus jer najsjajnije odličje bilo je jako blizu.
Austrija 2010. donijela je nastavak kompleksa od Francuza, koji su bili premoćni u bečkom finalu unatoč gotovo domaćinskoj atmosferi koju su naši imali u Stadthalleu.
Posljednje EP održano je 2012., u Srbiji. Nismo bili blizu zlato kao 2008., ali poraz koji su naši doživjeli od Srbije svakako je bio najbolniji. Nedvojbeno kvalitetnijoj reprezentaciji, koja je na putu do polufinala zgazila i nedodirljive Francuze u Novom Sadu dogodila se neobjašnjiva blokada, promašivali su čiste zicere, razbranili srpskog vratara Stanića i Srbi su otišli u finale. Kakva-takva utjeha stigla je u trijumfu nad Španjolcima i prvoj bronci nakon Portugala 1994....
SRBIJA (2012):
1. Danska
2. Srbija
3. HRVATSKA
AUSTRIJA (2010):
1. Francuska
2. HRVATSKA
3. Island
NORVEŠKA (2008):
1. Danska
2. HRVATSKA
3. Francuska
ŠVICARSKA (2006):
1. Francuska
2. Španjolska
3. Danska
4. HRVATSKA
SLOVENIJA (2004):
1. Njemačka
2. Slovenija
3. Danska
4. HRVATSKA
ŠVEDSKA (2002):
1. Švedska
2. Njemačka
3. Danska
16. HRVATSKA
HRVATSKA (2000):
1. Švedska
2. Rusija
3. Španjolska
6. HRVATSKA
ITALIJA (1998):
1. Švedska
2. Španjolska
3. Njemačka
8. HRVATSKA
ŠPANJOLSKA (1996):
1. Rusija
2. Španjolska
3. Jugoslavija
5. HRVATSKA
PORTUGAL (1994):
1. Švedska
2. Rusija
3. HRVATSKA (Hina)
Pratite najnovije vijesti bilo kada, bilo gdje. Pratite nas na mobilnih uređaja.