Hrvatska opet bez europskog zlata: Španjolskoj velika drama i novi naslov prvaka Europe!

Hrvatska rukometna reprezentacija osvojila je srebro na Europskom prvenstvu.

gol expired Foto: DNEVNIK.hr

Hrvatska rukometna reprezentacija nije uspjela doći do prvog zlata na Europskim prvenstvima. Španjolska je u finalu bila bolja s 22:20 čime je obranila naslov prvaka Europe kojeg je osvojila prije dvije godine na Euru održanom upravo u Hrvatskoj.

Ovo je bilo prvo rukometno finale Kauboja u posljednjih deset godina te peto uzastopno na velikim natjecanjima u kojima hrvatska reprezentacija nije uspjela osvojiti naslov prvaka svijeta i Europe. Također, bio je to treći uzastopni poraz u finala Eura.

Červar otkrio razloge poraza i pohvalio hrabre Kauboje: ''Krvavo smo ovo zaradili''

Umor spriječio još jedan epski preokret

U borbi vidno umornih ratnika, u kojoj se zadnjih 20 minuta više stajalo na terenu nego trčalo, Španjolci su ipak imali više snage i sreće, a na igri Hrvatske se itekako osjetilo umor nakon šokantnog polufinala s Norveškom.

Hrvatska je stigla vodstvo Španjolske od četiri gola razlike, u 54. minuti je i povela, ali više nije bilo snage za preokret i jedino zlato koje nedostaje.

Prvo finale europskih prvenstava na nogometnom stadionu, a hrvatski navijači u Tele2 areni napravili su i nogometno ozračje, bolje su započeli Kauboji i poveli s 3-1. Trećim golom Duvnjaka iz sedmerca Hrvatska u 15. minuti ima 8-6, a Marić u 19. minuti diže na tri razlike (10-7). U 21. minuti prvi puta ulazi Cindrić, a Španjolci sa tri gola zaredom izjednačuju na 10-10, a u 28. minuti Španjolska prvi puta vodi (11-10), dok je Hrvatska bila 11 minuta igre bez gola. Na poluvrijeme se odlazi s golom prednosti za Furiju (11-12), dok Hrvatska, s očito za igru nespremnim Cindrićem, ima problema s napadom, a naši vratari su skupili samo dvije obrane u prvih 30 minuta.

Vratar koji je slomio Hrvatsku otkrio detalj koji je odlučio: "Odigrali smo spektakularno"

Španjolci nas stigli pa napravili veliku prednost

Španjolska bolje otvara drugi dio, Hrvatska je primila dva gola na prazna vrata i Furija vodi s 16-12 u 36. minuti. Golovima Šarca i Duvnjaka Hrvatska se primiče na 16-14, a taj rezultat stajao je čak šest minuta, sve dok Karačić postiže gol za 15-16. Dušebajev svojim prvim golom diže na 17-15 za Španjolsku u 45. minuti, a Mamić s igračem manje smanjuje na 16-17. Marić u 49. minuti donosi izjednačenje 18-18, a Stepančić u 54. minuti konačno dovodi Hrvatsku u vodstvo, da bi Abello iz sedmerca poravnao. Entrrerios zarađuje isključenje četiri minute prije kraja, Sarmiento zabija, ali Brozović pogađa prazna vrata za brzinsko izjednačenje manje od dvije minute prije kraja. Abello iz sedmerca donosi prednost Španjolskoj, a Karačić radi korake u našem napadu, a Dušebajev 25 sekundi prije kraja postiže ključni gol za pobjedu Španjolske.

Nažalost, hrvatski rukometaši niti u svom trećem finalu na europskim prvenstvima nisu uspjeli osvojiti zlato, jedinu veliku medalju koja im nedostaje.

Danci, Francuzi i Španjolci nam ne daju do zlata

Do sada smo dva puta igrali u finalima, 2008. i 2010. ali smo oba puta poraženi. U Norveškoj smo izgubili od Danske, a dvije godine kasnije u Austriji od Francuske. Ovoga puta presudili su nam Španjolci koji su tako postali prvi koji su obranili europsko zlato nakon Šveđana koji jedini imaju tri krune u nizu (1998, 2000, 2002).

Duvnjak razočaran i ponosan: ''Gubili smo četiri razlike, ali smo se vratili i poveli''

Ostaje utjeha kako su Kauboji osvojili šestu medalju na europskim prvenstvima, pri čemu treće srebro (2020, 2010, 2008) uz tri bronce (2016, 2012, 1994).

Ostavši bez europska zlata, hrvatska reprezentacija je ostala i bez direktne vize za olimpijske igre u Tokiju pa će morati u kvalifikacije. Od 17. do 19. travnja, igrati se tri olimpijska kvalifikacijska turnira za koje su već određeni domaćini - Francuska, Norveška i Njemačka. Hrvatska je smještena na turnir s Francuskom i Portugalom i još jednom afričkom ekipom.

Španjolsku su do zlata predvodili Aleix Gomez Abello s pet i Jorge Paqueda s tri gola, dok je Gonzalo Perez de Vargas imao osam obrana. Kod Hrvatske najefikasniji su bili Domagoj Duvnjak s pet i Igor Karačić s četiri gola.

HRVATSKA - ŠPANJOLSKA 20-22

Pred 20.000 gledatelja u Tele2 Areni sude Makedonci Načevski i Nikolov.

HRVATSKA: Šego (4 obrane), Ašanin; Musa, Horvat 2, Mandić 1, Stepančić 3, Duvnjak 5, Karačić 4, Matanović, Šipić, Brozović 1, Marić 3, Mamić 1, Šarac, Hrstić, Cindrić

ŠPANJOLSKA: Vargas (8 obrana), Coralles: Aguinagalde 2, Abello 5, Sole 1, Canellas 2, Dušebajev 2, Entrerrios 2, Maqueda 3, Fernandez 1, Sarmiento 2, Goni 1, Figueras 1, Morros, Arino, Guardiola

HRVATSKA - ŠPANJOLSKA

• Hrvatska nikad nije bila prvak Europe u rukometu. To je jedini naslov koji nemamo u vitrinama.
  • Iz izjava španjolskih rukometaša uoči utakmice dalo se zaključiti da zavide hrvatskim kolegama na stalnoj i glasnoj navijačkoj podršci. Tako će biti i danas, Hrvati dominiraju tribinama u Stockholmu, ima ih više od 10.000.
  • 1 Počela je utakmica!
  • 1 Dušebajev je dobio žuti karton u prvom napadu.
  • 2 Sjajna asistencija Karačića za Marića i Hrvatska vodi!
  • 3 Duvnjak je pogodio za 2:0! Entrerrios je prije toga pogodio stativu.
  • 4 Musa je žestoko ušao u utakmicu.
  • 4 Prvi gol Španjolske, Sole je zabio s krila.
  • 5 Stepančić je zabio i vratio na +2, ali uzvratio je Goni.
  • 6 Već treći žuti karton, ovaj put za Entrerriosa, u nastavku napada promašio je Karačić.
  • 7 Fernandez je zabio s crte za izjednačenje.
  • 8 Duvnjak je pruezeo sedmerce i zabio gol!
  • 9 Makedonci dijele žute kartone kao bombone, sada je dobitnik Duvnjak. Zabio je Dušebejav za izjednačenje.
  • 10 Duvnjak je opet zabio sedmerac!
  • 11 Aguinagalde je nekako zabio s crte.
  • 12 Lijep asist Karačića i gol Mandića s krila.
  • 13 Entrerrios je zakucao preko bloka. Još nijedan vratar, ni hrvatski ni španolski, nema obranu. Červar je ubacio Ašanin.
  • 13 Majstorski je prošao Karačić!
  • 15 Duvnjak je zabio još jedan sedmerac!
  • 16 Konačno obrana, Ašanin je skinuo, ali lopta se odbila točno Aguinagaldeu koji nije imao težak posao.
  • 17 Malo sreće i za nas, lopta se provukla do Karačića koji vraća na +2.
  • 19 Odlična asistencija Duvnjaka i gol Marića s crte. Ribera zove time-out!
  • 19 Maqueda je vješto prošao i smanjio na -2.
  • 22 Perez De Vargas je povezao dvije obrane, smanjili su Španjolci na gol razlike, zabio je opet Maqueda.
  • 24 Ukrala je loptu Hrvatska, ali nema rješenja u napadu, De Vargas je obranio Duvnjaku. Maqueda je zabio treći gol u nizu i izjednačio te prisilio Červara na time-out.
  • 27 Dosta mučenja protiv španjolske obrane i na kraju promašaj Cindrića.
  • 28 Šego je obranio zicer s crte, u nastavku je Sarmiento zaustavio kontru i pritom skrivio sedmerac i dvije minute!
  • 28 Nažalost, Duvnjak ovaj put nije zabio sedmerac.
  • 29 Canellas je nekako zabio za prvo vodstvo Španjolske, lopta se od Šege odbila u mrežu.
  • 30 Ukradena lopta i gol Mandića iz kontre!
  • 30 Entrerrios je pogodio iz teške situacije.
  • 30 Gotovo je prvo poluvrijeme!
  • Španjolska ima gol prednosti nakon prvih 30 minuta. Šteta, Hrvatska je imala +3, ali nakon time-outa Španjolci su proigrali i prestigli Kauboje. Maqueda je kreirao preokret s tri gola, najviše kod Španjolske. Hrvatsku predvodi Duvnjak s četiri gola.
  • 31 Počelo je drugo poluvrijeme! Sretno, Hrvatska!
  • 32 Šego je obranio!
  • 33 Stepančić je zabio za izjednačenje!
  • 34 Sedmerac i dvije minute Horvatu.
  • 34 Gomez je realizirao sedmerac.
  • 35 Stepančić je pogodio vratnicu, pa je Gomez zabio u praznu mrežu. Španjolska ima +2.
  • 36 Opet isto, Gomez je ukrao loptu i zabio u praznu mrežu preko skoro cijelog terena.
  • 36 Canellas je realizirao brzi napad, još jedna izgubljena lopta i Španjolska ima +4. Červar je pozvao time-out.
  • 37 Zabio je Horvat sedmerac!
  • 38 Uf, kakav je top ovo bio! Duvnjak za -2!
  • 40 Sada su Španjolci promašili prazan gol. Nova prilika Hrvatskoj za povratak na gol razlike.
  • 42 Mariću je Perez De Vargas obranio glavom. Šteta, bila je to sjajna situacija.
  • 42 Ribera je pozvao time-out.
  • 43 Obrana Šege!
  • 43 Uzvratio je Perez De Vargas, Matanoviću je obranio zicer s krila.
  • 44 Ukrala je loptu Hrvatska, Karačić je iz kontre zabio za -1!
  • 45 Dvije minute za Karačića.
  • 45 Dušebajev je pogodio za +2.
  • 46 Mamić je to nekako ugurao u gol, u stilu Entrerriosa!
  • 47 Figueras je zabio s crte.
  • 48 Horvat je zabio lobom s krila. Di si sad Perez De Vargas!!!!
  • 49 Sjajan asist Duvnjaka i gol Marića za izjednačenje!
  • 52 Nižu se greške na obje strane, opet gledamo pravu dramu!
  • 54 Hrvatska vodi, zabio je Stepančić! Bravo, Luka!
  • 55 Gomez je izjednačio iz sedmerca.
  • 57 Dvije minute za Entrerriosa!
  • 58 Sarmiento je nekako zabio, ali lukavo je uzvratio Brozović s centra dok se Perez De Vargas još nije vratio na gol!
  • 59 Gomez je opet zabio sa sedam metara.
  • 60 Karačić je napravio grešku u koracima.
  • 60 Dušebajev je zabio i to je vjerojatno kraj. Time-out Červara.
  • 60 Gotovo je, Španjolska slavi, Hrvatskoj srebro. Čestitke pobjednicima i bravo Kauboji! Sjajan turnir!