Međunarodni olimpijski odbor (IOC) navodno razmatra uklanjanje dvaju natjecanja sa Zimskih olimpijskih igara 2030., koje će se održati u Francuskim Alpama (Haute-Savoie, Savoie, Briançon i Nice).
Odlazi jedan dugogodišnji sport?
Riječ je o disciplini paralelnog veleslaloma u natjecanju snowboarda i nordijskoj kombinaciji, koji su navodno pod rizikom izbacivanja iz programa. Nordijska kombinacija sastoji se od skijaških skokova i skijaškog trčanja.
Ono što je posebno zanimljivo je činjenica da je nordijska kombinacija jedan od sportova koji su bili na programu u Chamonixu 1924. godine, ali zanimljivo je i kako je to jedini zimski sport u kojem na igrama još nikad nisu nastupale žene.
Konačna odluka o sportovima bit će donesena nakon revizije programa, a Izvršni odbor IOC-a formalnu odluku odgodio je do lipnja ove godine. Sedam osnovnih sportova (biatlon, bob, curling, hokej na ledu, sanjkanje, klizanje i skijanje) već je potvrđeno 2024. godine.
Dolazi sport u kojem bi Afrikanci imali što reći?
Istovremeno, postoji mogućnost uvođenja do pet novih disciplina.
Među prijedlozima su brdsko skijanje (ski mountaineering), brzinsko skijanje, telemark, kros-trčanje, ciklokros i ice-cross. Predsjednik Svjetske atletske organizacije Sebastian Coe posebno zagovara uvođenje kros-trčanja i ciklokrosa, ističući da bi to omogućilo veću zastupljenost afričkih zemalja na zimskim igrama.
Organizatori će sada razmotriti sve prijedloge, uzimajući u obzir i financijske aspekte, prije konačne odluke o programu za 2030. godinu.