Prvu zlatnu olimpijsku medalju za Jugoslaviju i Hrvatsku osvojili su veslači splitskog Gusara Petar Šegvić, Mate Trojanović, Velimir Valenta i Duje Bonačić. Ta je priča dobro poznata u sportskim krugovima, ali malo je poznato da mali dio zasluge za taj uspjeh ide kolegama iz Zagreba.
Priča počinje nekoliko godina prije te 1952. i Igara u Helsinkiju, a glavni su akteri spomenuta četiri mladića iz istog razreda Realne gimnazije koji su napravili veliki uspjeh, premijerni u povijesti hrvatskog veslanja.
Dvije godine neporaženi
Njihov talent došao je do izražaja još 1949. godine., tad su u Rijeci na državnom prvenstvu osvojili prva mjesta u juniorskoj i seniorskoj konkurenciji. Poslije te regate još su dvaput bili drugi, jednom na Bledu, jednom u Italiji, ali poslije toga dvije godine nisu znali za poraz.
Klub im je odobrio čamac da ga koriste po vlastitom nahođenju i njime su se pripremali za Helsinki, ali malo je poznato da su im veliku uslugu učinili kolege iz Zagreba.
Odluka pala poslije izlučne regate
Kad se odlučivalo tko će na igre, spominjao se Gusarov četverac, kao i četverac zagrebačke Mladosti. O svemu je trebala odlučivati izlučna regata na Bledu.
Gusarov četverac pobijedio je i izborio odlazak na Olimpijske igre. Nakon regate uslijedile su rasprave u Olimpijskom komitetu jer je jedan dio članova bio za to da samo osmerac zastupa bivšu državu u Helsinkiju. Nakon duge i mučne rasprave dogovoreno je da od tog Gusareva četverca samo dvojica veslača putuju, i to kao rezerve osmercu.
Gusar ne zaboravlja
Na koncu je Dalibor Parać uspio privoljeti članove Olimpijskog odbora da pošalju Gusarov četverac u punom sastavu.
A za rezultat su se djelomično pobrinule i poražene kolege. Naime, Mladost je u to vrijeme imala gotovo podjednako brz četverac te su veslačima Gusara posudili svoj novi brod, koji su imali za nastup na Igrama u Helsinkiju.
"Dio ovog zlata ide na konto Mladosti i na konto njihova nevjerojatnog fair-playa. Gusar takve stvari ne zaboravlja", objavili su iz kluba na društvenim mrežama.