Dnevnik.hr Vam donosi pregled najzanimljivijih i najšokantnijih trenutaka u svijetu i Hrvatskoj. Godinu smo podijelili u tri dijela, pa ćemo u sljedeća tri dana bacati pogled unatrag.
Sve je počelo još u siječnju spektakularnom organizacijom Svjetskog rukometnog prvenstva u Zagrebu. Hrvatska metropola je po prvi put bila domaćin tako ogromne priredbe. 'Kauboji' su u tih dva tjedna potpuno zaludili naciju. No, ostali smo bez toliko priželjkivanog zlata pred domaćom publikom. Francuzi su se još jednom pokazali kao nepremostiva prepreka, a Claude Onesta mudriji od Line Červara. U to vrijeme igrao se i prvi Grand Slam sezone – Australian Open. Iako hrvatski predstavnici nisu napravili značajniji rezultat, treba spomenuti osminu finala Marina Čilića. Finale je proteklo u dvoboju dvojice najboljih tenisača današnjice, Nadala i Federera, a naslov je pripao izvrsnom Španjolcu.
Drugi mjesec donio je Svjetsko prvenstvo u alpskom skijanju. Ivica Kostelić se mučio s ozljedom leđa, što ga je udaljilo s nastupa na SP-u. Međutim, svoju priliku i povijesni rezultat ugrabio je talentirani 22-godišnji Zagrepčanin Natko Zrnčić-Dim, koji je osvojio superkombinacijsku broncu. To je bila prva hrvatska medalja koja nije u vlasništvu obitelji Kostelić.
Nakon završenog svjetskog prvenstva u Val d'Isereu, neumoljivi Kostelić se do posljednjeg daha borio za veliki Kristalni globus u Svjetskom kupu i mali globus u slalomu. Hrvatski skijaš ostao je na kraju bez ijednog pehara, ali je potvrdio kako se na njega može ozbiljno računati u budućnosti. Ivica je pokazao da može stajati rame uz rame s vodećim svjetskim skijašima.
Završetak regionalne košarkaške lige i Jadranske lige u vaterpolu najzanimljiviji su događaji na početku proljeća. Košarkaški Final four u Beogradu donio je tri srpska kluba i zagrebačku Cibonu. Vukovi su na krilima fenomenalnog Alana Andersona došli do finala, gdje su pokleknuli protiv najbolje momčadi NLB-a posljednjih godina, Vujoševićevog Partizana. Ali Perasović je napravio odličan posao na klupi Cibone, s kojom je te sezone uzeo duplu krunu, igrao na Final fouru NLB-a i plasirao se u Top 16 Eurolige. U četvrtom mjesecu dobili smo i prvog pobjednika vaterpolske Jadranske lige, a dubrovački Jug ponio je titulu ispred Jadrana HN, Mladosti i Primorca.
Svibanj je uvijek nekako budio emocije i stvarao nervozu u želucu. Period u kojem, ako ste vjerni navijač nekog kluba ili veliki sportski fanatik, nikako ne možete biti ravnodušni. Kraj je to nogometnih, košarkaških, rukometnih, vaterpolskih i odbojkaških liga diljem Starog kontinentu te Lige prvaka.
Zagrebački Dinamo je uzeo dvostruku krunu. I dok je prvenstvo riješeno pred domaćom publikom, Kup je osvojen na puno teži i s(p)retniji način. Naime, Modri su podigli Rabuzinovo sunce protiv vječitog rivala Hajduka. A Dinamo je slavio na Poljudu nakon dramatičnog izvođenja jedanaesteraca. U Rijeci je održan Final four vaterpolske Lige prvaka, a Hrvatska je na završnom turniru imala čak dva predstavnika. No, oba hrvatska kluba su ispala u polufinalu, a naslov je pomalo neočekivano odnio kotorski Primorac. Crnogorci su potopili najskuplju momčad Europe Pro Recco, te po prvi put postali najbolja ekipa Starog kontinenta.
Ipak, najveće zanimanje u svijetu i Hrvatskoj je pobudilo finale nogometne Lige prvaka. Čarolija nogometa iz Katalonije protiv legendarnih Crvenih vragova Sir Alexa Fergusona. Barca je bila kvalitetnija i opasnija te uzela titulu najbolje momčadi Europe. U finalu rukometne Lige prvaka naslov je opet otišao u Španjolsku. Ciudad Real je u dvije utakmice bio bolji od njemačkog Kiela te zasjeo na krov Europe.