Nakon kvalifikacija obećao je da će dati svoj maksimum, no priznaje medalju nije očekivao, a pogotovo zlato:
Čudesno! Čudesan osjećaj. Prvi put je himna svirala za mene
'Iznenađen sam! Potajno sam se nadao, ali iskreno nisam očekivao jer je konkurencija iznimno jaka. Bio sam brončani na juniorskom EP-u, ali ovdje su došli plivači svjetske klase', bili su prvi dojmovi Ivana Capana nakon osvajanja zlatne medalje.
Ivan je u finale ušao s petim rezultatom (29,10), ali je znao kako ima prostora za poboljšanje. Finale je otplivao sjajno, s izvrsnim startom (0,65) te je ujedno ostvario novi juniorski rekord Hrvatske, popravivši za stotinku rezultat s EJP-a u Helsinkiju. Nakon isplivanih 28,55, Ivan se okrenuo prema semaforu i na trenutak zastao:
'Prvo sam se tražio na semaforu, a onda sam shvatio da sam prvi. To je moje prvo zlato na velikim natjecanjima.'
Ubrzo nakon nastupa uslijedila je i ceremonija dodjela medalja, zlato oko vrata Ivana Capana i hrvatska himna na olimpijskom bazenu u Singapuru, na prvim OIM:
'Čudesno! Čudesan osjećaj. Prvi put je himna svirala za mene', prenio je dojmove Ivan koji je himnu otpjevao s osmjehom i ponosom na licu.'
Vijest o osvajanju zlata brzo je stigla do Zagreba:
'Roditelji su me zvali, pratili su utrku uživo, ali su me zvali dok je bila ceremonija dodjela medalja pa se nismo još uspjeli čuti. Poslije sam se čuo s curom koja mi je čestitala kao i njezine prijateljice.'
U to kratko vrijeme nije se uspio čuti niti s trenerom Perom Kuterovcem:
'Sad kad se vratim u Olimpijsko selo, uzimam mobitel i zovem sve redom', rekao je Ivan.
Potporu zlatnom olimpijcu, osim kolega plivača i hrvatske Misije, došao je dati još jedan kandidat za medalju, skakač motkom Ivan Horvat. Na tribinama je bila i dopredsjednica HOO-a Nada Senčar, šef Misije Damir Šegota, kao i predsjednik Međunarodnog olimpijskog odbora (MOO) Jacques Rogge.
Ivan Capan rođen je 27. lipnja 1992. godine u Zagrebu i odličan je učenik Sportske gimnazije, govori engleski i njemački i od ostalih sportova voli košarku. Plivanjem se počinje baviti u šestoj godini zbog astme, a danas je olimpijski pobjednik na prvim OIM.
Zadnjeg dana plivačkih natjecanja, postignut je još jedan uspjeh hrvatskih sportaša. Ivan Biondić osvojio je odlično 4. mjesto na 200m leđno s rezultatom 2:03.40. Ivan je dobro startao i od početka je držao treće mjesto, no u finišu je bio bolji Mađar Zambo Balazs koji je osvojio broncu. Ivan je osjećao da može i do novog hrvatskog juniorskog rekorda, da može brže od 2:03.28, rezultata koji je najbolji hrvatski leđaš Gordan Kožulj postavio 1994. godine u Rimu. Iako je bio blizu (12 stotinki), nije uspio, ali ni to ne bi bilo dovoljno za medalju jer je utrka bila iznimno brza.