Slovenija će današnji dan na Planici pamtiti kao jedan od najspektakularnijih u povijesti skijaških letova. Sve je započelo u muškoj konkurenciji, gdje je Domen Prevc još jednom potvrdio dominaciju ove sezone. Došao je do svoje 14. pobjede u Svjetskom kupu, ostavivši iza sebe konkurenciju s velikom prednošću – čak 20,1 bod više od drugoplasiranog Japanca Ren Nikaida.
Nakon slavlja u muškoj konkurenciji, Planica je dočekala i nastupe skakačica, a tada je uslijedio trenutak koji je obilježio cijeli dan. Na prvom službenom treningu zablistala je Nika Prevc.
Mlada Slovenka još je jednom pokazala da se nalazi u izvanrednoj formi, a ono što je uslijedilo u drugoj seriji ušlo je u povijesne knjige – let od nevjerojatnih 242,5 metra i novi svjetski rekord.
Već u prvoj seriji bilo je jasno da je Nika spremna za velike stvari. Doskočila je na 213 metara i uvjerljivo nadmašila ostale skakačice, dok su samo tri natjecateljice uspjele prijeći granicu od 200 metara.
Druga serija donijela je znatno duže letove gotovo cijelom startnom polju – čak devet od 13 skakačica preletjelo je ‘magičnih‘ 200 metara.
Ipak, nitko se nije mogao približiti raspoloženoj Slovenki. Njenih 242,5 metra potpuno je deklasiralo konkurenciju i izazvalo oduševljenje na tribinama, ali i pitanje hoće li rekord biti službeno priznat s obzirom na to da je ostvaren na treningu.
Sve dileme brzo je otklonio Jelko Gros, pojasnivši kako na letaonicama vrijede posebna pravila te da se svjetski rekordi priznaju i tijekom službenih treninga. Skok za svjetski rekord Prevc pogledajte OVDJE.