Hajduk izvukao pobjedu u Makedoniji i izborio 3. pretkolo Europske lige

Hajduk je izborio 3. pretkolo Europske lige nakon tijesne pobjede kod Renove.

Renova - Hajduk Foto: GOL.hr

Hajduk je u Makedoniji s 1:0 slavio protiv Renove i izborio 3. pretkolo Europske lige.

Jedini pogodak na utakmici postigao je kapetan Hajduka Mijo Caktaš već u 4. minuti susreta.

Hajduk je u utakmicu krenuo odlučan pokazati kako je kvalitetniji sastav od Renove, a takav je pristup vrlo brzo dao rezultat. Jairo se domogao lopte na desnom krilu te ubacio na peterac domaćih gdje je stigao Caktaš i neometan glavom zatresao mrežu.

Sjajan golman Renove

Samo pet minuta potom Gyurcso se našao sam oči u oči s vratarom Renove, no umjesto da poveća prednost njegov mlak udarac Velii je uspio zaustaviti.

Domaći vratar istaknuo se i u 25. minuti kada je dobar pokušaj Diamantakosa iz poluvoleja sa 16 metara uspio odbiti u korner.

Kontroverzna situacija dogodila se u 30. minuti, tada su u domaćem petercu ostali ležati Gyurcso i Velii, na usporenoj snimci se vidi kako je Velii udario šakom u glavu Hajdukova napadača, no neuvjerljivi portugalski sudac Pinheiro je dosudio prekršaj u napadu.

Jedinu prijetnju po gol Hajduka u prvom poluvremenu domaći su složili u 37. minuti, ali udarac Shale prohujao je pored vratnice.

Hajduk je i početkom nastavka imao odličnu priliku za povećanje prednosti, Gyurcso je pronašao Jaira u kaznenom prostoru Renove, no Brazilac je promašio loptu.

Renova u nastavku opasnija

U 69. minuti oba su sastava imala po veliku priliku, prvo je Gavazaj bio neprecizan u pokušaju za izjednačenje, dok je u protunapadu Hajduka Diamantakos izbio sam pred Veliija koji mu se bacio u noge, došlo je do kontakta između napadača Hajduka i vratara Renove, o Pinheiro ponovno nije dosudio kazneni udarac za Hajduk.

Tako je splitski sastav u samu završnicu ušao samo s golom prednosti, domaći su u posljednjih 15-ak minuta uspjeli napraviti pritisak, no niti jedan od njihovih pokušaja nije išao u okvir gola. Renova je bila puno opasnija i bolja momčad u drugom dijelu, a Hajduk je jedva izvukao pobjedu.

Hajduk će u 3. pretkolu sljedećeg tjedna gostovati kod pobjednika susreta između Neftčija i Galatasaraya.

RENOVA - HAJDUK 0:1

• Renova: Velli - Fetai, Miskovski, Dzelil, Shala - Sadiki, Gavazaj - Velija, Gafuri, Shefiti - Ramadani
  • Hajduk: Posavec - Todorović, Vušković, Mujakić, Čolina - Nejašmić, Jurić, Caktaš - Jairo, Gyurcso, Diamantakos
  • POČETNE POSTAVE:
  • Trener Hari Vukas ostavio je na klupi standardnog bugarskog reprezentativca Dimitrova, a uz mladog Vuškovića u obrani će biti Mujakić
  • Jurić i Nejašmić igrat će iza Caktaša. na krilima su Jairo i Gyursco, dok je u napadu Grk Diamantakos.
  • Hajduk je u iznimno ofenzivnom sastavu, dok će Renova, prema izvorima iz Makedonije, igrati na svoj standardan način - na kontre. Osim toga, Splićani moraju paziti na prekide jer domaćin ima nekoliko visokih igrača, a branjenje prekida je rak-rana trenutne momčadi Harija Vukasa, kao i ranije Igora Tudora.
  • Osim što se igra na samo jednu utakmicu, a što su osjetili brojni favoriti ove sezone, nad Hajdukom stoji i breme prošlogodišnjeg ispadanja od velikog autsajdera s Malte, Gzire. Novo ispadanje od sličnog protivnika bio bi još jedan katastrofalan udarac za klub s Poljuda.
  • Od 20:45 Osijek predvođen Nenadom Bjelicom također traži put u 3. pretkolo Europske lige. Protivnik je puno ugledniji, Basel, no Osječani igraju na svom stadionu ohrabreni pobjedom protiv Rijeke, dok su gosti opterećeni sukobima u klubu.
  • Ukoliko prođe Renovu, Hajduk sljedećeg četvrtka ide na noge turskom velikanu Galatasarayju u Istanbul!
  • 1 Počela je utakmica
  • 3 Renova je pritisnula Hajduk na početku, ali i Hajduk je visoko izašao.
  • 4 GOOOOOOL! Hajduk vodi 0:1, zabio je Mijo Caktaš glavom nakon ubačaja Jaira. Odličan početak Bijelih.
  • 8 Hajduk je krenuo i po drugi gol. Splićani lijepo kombiniraju na sredini.
  • 9 Zicer Hajduka! Što je sada Hajduk promašio, točnije Gyurcsó. Mađarski nogometaš bio je sam ispred golmana Renove, ali Velli mu skida nemoguće.
  • 11 Prva prilika Renove. Gavazaj je sjajno pucao i skoro zabio s 20 metara, prošlo je jako blizu Posavca.
  • 15 Sjajno i Caktaš! Kapetan Hajduka pucao je s 25 metara, ali golman mu brani.
  • 18 Potpuna dominacija Splićana. Igrači Renove se ne mogu sastati s loptom.
  • 20 Makedonci su napokon uspjeli povezati nekoliko dodavanja, ali ne mogu do Hajdukovog gola. Gostujući blok radi odličan posao.
  • 25 Kakva parada Vellija! Golman Renove spašava svoju momčad. Diamantakos je volejem pokušao, a Velli odbija u korner.
  • 26 Opet Velli. Makedonski golman sada brani udarac Gyurcsa. Da njega nema već bi bilo 0:3.
  • 30 Tempo je malo pao. U Skoplju je jako vruće pa se i igrači brže umaraju.
  • 36 Opet prijete Makedonci! Udarac igrača Renove opet je prošao pored gola. Renova uopće nije bezopasna.
  • 38 Puca i Nejašmić, ali daleko od gola Renove.
  • 42 Žuti za Vuškovića. Stoper Hajduka je pokosio igrača Renove.
  • 44 Dobar ubačaj Čoline, ali stoper Renove još bolje izbija loptu.
  • 45 Žuti za Gafurija. Kapetan Renove je dobro prošao... Uletio je Todoroviću i napucao ga u koljeno.
  • 45+2 POLUVRIJEME! Velika dominacija Hajduka i zasluženo vodstvo. Renova je imala dvije dobre prilike, no Bijeli su pokazali tko je favorit u Skoplju. Utakmica se igra na jako lošem terenu u kampu reprezentacije Sjeverne Makedonije.
  • 46 Muharem ulazi kod Renove, a izašao je Fetai.
  • 46 Počelo je drugo poluvrijeme.
  • 47 Odmah velika prilika Hajduka. Gyursco je pucao, ali je loše zahvatio loptu, bio je na par metara od gola.
  • 55 Tempo je skroz pao, Hajduk nije toliko opasan kao u prvom dijelu. Renova se dobro brani.
  • 60 Još pola sata do kraja. Hajduk mora zabiti ako ne želi ući u neizvjesnu završnicu.
  • 63 Žuti za Mujakića. Zaustavio je opasnu kontru. Oba Hajdukova stopera imaju žute kartone.
  • 66 Prva promjena kod Hajduka. Izlazi Gyursco, a unutra je Dolček.
  • 66 Abdulla je dobio žuti karton nakon što je zaustavio Jaira.
  • 69 Opet prijeti Renova! Gavazaj puca sa 16 metara i skoro je zabio, prošlo je iznad vratnice Hajduka. Prva velika prilika u nastavku, a već je 69. minuta.
  • 72 Renova je krenula po gol i igra s četiri napadača. Hajduk mora biti jako oprezan.
  • 74 Dolček je lijepo pucao, ali Velli opet skida zicer Bijelima s pet metara.
  • 75 Opsada Renove. Makedonci su jako pritisnuli Hajduk. Splićani se brane svim snagama.
  • 77 Iz igre izlazi Nejašmić, a u igri je Atanasov, novo pojačanje Hajduka.
  • 78 Hajduk je u nastavku imao samo jednu priliku i to onu Dolčekovu. Renova je puno bolja u drugom poluvremenu.
  • 82 Nova promjena kod Vukasa. U igri je Jakoliš, a na klupu ide Jairo.
  • 84 Opet prilika za Renovu, Vušković je blokirao čisti zicer i izbio u korner.
  • 87 Opsadno stanje kod Hajdukovih 16 metara. Bijeli ne mogu do lopte, jedva se brane.
  • 88 Druga prilika Hajduka u nastavku. Caktaš je pucao, ali golman Renove opet skida, sjajan je danas.
  • 89 Kako je ovo bilo blizu... Nevjerojatno što Renova promašuje. Jedan udarac napadača Renove prošao je jako blizu gola Posavca.
  • 90+4 Još četiri minute do kraja.
  • Žuti kartoni za Diamantakosa i Mishovskog.
  • KRAJ! Hajduk je u trećem pretkolu. Splićani su u drugom dijelu jedva izvukli pobjedu. Renova je promašivala nemoguće.