Za Dnevnik ekskluzivno govori Dominik Livaković. U svom prvom intervjuu po povratku u Dinamo, našem Marku Šepatu pričao je o velikom jubileju u modrom dresu, otkrio kakvu je poruku poslao mladom Stojkoviću nakon isključenja u Genku, ali i detalje svoje teške epizode u Gironi. Osvrnuo se i na skorašnji derbi s Hajdukom, te nastup Hrvatske na Svjetskom prvenstvu.
Prije dva dana 300. nastup u dresu Dinama, samo sedmorici igrača prije vas je to uspjelo.
Pa je naravno, stvarno velika brojka. Bilo je 100, sjećam se, puno, pa 150, pa 200, 250, stvarno 300... Ponosan sam na tu brojku, naravno uz sve te velikane Dinama stajati, stvarno mogu reći još jednom da sam ponosan.
Nekako je realno da ćete već ove sezone doći na četvrto mjesto vječne ljestvice po broju nastupa. Da će ispred Vas ostati samo Dražen Ladić, prijatelj Arijan Ademi i Mladen Ramljak.
Pa je, mislim, ajmo reći realno je, samo da zdravlje posluži. Ali opet kažem, velike su to brojke, veliki su to igrači i stvarno sam sretan zbog toga.
Otišli ste, kada ste imali 293 nastupa, tada su na rastanku pale suze, riječi “čuvajte mi Dinamo”, ali i obećanje da ćete se vratiti, da ste dužni barem još tih sedam utakmica.
Pa je, mislim, tu sam proveo praktički cijelo jedno desetljeće, i u Zagrebu, i prije u NK Zagrebu. Htio sam doći do te brojke kad-tad, eto dogodila se sada, tako da – eto super, super da se dogodilo.
Čuo sam da je bilo dosta emotivno prije Gorice, prije te 300. utakmice, govor kapetana Mišića da vas je stvarno dirnuo.
Pa je, naravno, stvarno hvalka Mišketu. Rekao je da znaju koliko mi znači, da mi uljepšaju današnji dan, naravno pobjeda je tu, samo se to broji u Dinamu. Tako da, eto, uspjeli smo.
Da sumiramo samo još tih 300 nastupa, stvarno je bilo puno toga, ali neki onako posebni detalji, trenuci, pobjede, obrane?
Svi će se sjetiti Tottenhama, prvenstveno toga, bila je jedna posebna utakmica. Žao mi je što tada nije bilo navijača na stadionu, ali eto bilo je lijepo poslije utakmice ispod Zapada. Naravno tu su sve te europske utakmice, Chelsea, Atalanta...
Čak možda i ovaj Bodo s obzirom što danas rade?
Pa da, stvarno rade ozbiljan posao u Ligi prvaka. Sjećam se da smo tamo izgubili 1:0, a čak smo se osjećali kao da smo dobili utakmicu. Stvarno je bilo jako teško igrati kod njih. Ali bilo je naravno i teških trenutaka, jedna od njih je – svi će se složiti sa mnom – jedna od najtežih je utakmica sa Šahtarom, gdje smo imali stvarno lijepu prednost u sudačkoj nadoknadi, ali nažalost nismo je izdržali. Ta utakmica naravno boli, a čak bi rekao da boli i Genk doma sada. Jer pokazali smo da možemo drugu utakmicu, nažalost nismo uspjeli, ali smo u nekom pozitivnom tonu izašli iz toga.
Čak možda i ovaj Bodo s obzirom što danas rade?
Pa da, stvarno rade ozbiljan posao u Ligi prvaka. Sjećam se da smo tamo izgubili 1:0, a čak smo se osjećali kao da smo dobili utakmicu. Stvarno je bilo jako teško igrati kod njih. Ali bilo je naravno i teških trenutaka, jedna od njih je – svi će se složiti sa mnom – jedna od najtežih je utakmica sa Šahtarom, gdje smo imali stvarno lijepu prednost u sudačkoj nadoknadi, ali nažalost nismo je izdržali. Ta utakmica naravno boli, a čak bi rekao da boli i Genk doma sada. Jer pokazali smo da možemo drugu utakmicu, nažalost nismo uspjeli, ali smo u nekom pozitivnom tonu izašli iz toga.
U tom vašem prvom boraku u Dinamu, Vi uz još nekoliko igrača ste se prometnuli u nositelje, lidere. Sada tih igrača, većine, nema. Tu ste Vi, Mišić, tu je još negdje i Perić, Zagi... Usporedba tog Dinama i ovog današnjeg, potpuno novog?
Pa je, kad sam došao vidio sam da je to novi Dinamo. I tako ga treba gledati. 18 novih igrača. Najbitnije je da ostane mentalitet pobjede. Ne treba toliko uspoređivati neke europske utakmice otprije. Mislim da ove godine stvarno rade dobar posao. I nama je na početku isto slična situacija bila, tek kroz godine se to počelo stvarati. Najbitnije je da, koliko je moguće, ostanu na okupu dečki. I da naprave između sebe klapu, kao što smo mi imali. I pošto sam sad tu, vidim da se stvara i samo treba nastaviti ovako.
Čujem da puno u tome pomažete i vi da se stvara, ne samo vratarskim kvalitetama, nego i tim ljudskim, i karakterom, i iskustvom... Možda je Mišić kapetan, ali da Vi tu puno značite kao persona za kompletni klub.
Pa dobro, svakako uz Mišketa, tu je i Zagi koji ima iskustvo otprije. Znamo kako se ponašati u nekim utakmicama, i kad je teško, i kad je pritisak velik, tu smo da pomogne, pričamo... Ima dosta mladih igrača. I Miha je tu uz veliko iskustvo, Theophile. Vjerujem da im znači neka pozitivna riječ. Evo, Stojke dobije crveni, možda je već treći, ali ga treba podržati definitivno, jer je stvarno po meni igračina. I ima svijetlu budućnost ispred sebe.
Evo spomenuli ste Stojkovića. Vi ste mu poslali jednu poruku, ljudi koji su je vidjeli, kažu da su skoro zaplakali i sami.
Pa dobro, ne treba kada je dolje, da još više potone. Normalno da tu treba podrška, mlad je i stvarno iz utakmice u utakmicu vidimo koliko nam donosi sa svojim potezima, tako da svakako treba biti podrška, ništa drugo.
Puno vas je trenera vodilo u Dinamu, vodio Vas je u karijeri i Jose Mourinho u Fenerbahčeu. Dojam na Marija Kovačevića, i njemu je bilo ovdje teško, naravno doći odjednom iz manje sredine u klub kao što je Dinamo.
Pa naravno, ali dobro se snašao, vidim i kako komunicira s igračima. Sigurno mu nije bilo lako na početku prvenstveno, baš zbog tih dosta novih igrača i mora sve ispočetka praktički slagati. Mislim da, i kroz rezultate, i kroz prvenstvo, i Kup i Europu – prezimilo se – mislim da radi dobar posao.
Odnos sa Zvonimirom Bobanom, evo po dolasku ste izjavili za klupske stranice da ste već u 11-om mjesecu odlučili da želite samo Dinamo, je li tu pomogao i nekakav razgovor s Bobanom?
Naravno, s njim sam i pričao u 11-om mjesecu, normalno da je pomoglo, dao sam riječu tada da ću doći i to je to.
Odrekli ste i velikog novca, to navijači posebno cijene?
Dobro, to su moje privatne stvari.
Idemo se vratiti samo malo u tu bližu prošlost, bili smo u rujnu prošle godine na Farskim Otocima, bili ste jako uzbuđeni zbog prelaska u Gironi? Tada se desila neka situacija u Fenerbahčeu, doveli su Edersona, ali onda je u toj Gironi sve krenulo potpuno krivo.
Je, je. Praktički svi sve znaju. Da, sjećam se da smo pričali nakon Farskih Otoka, stvarno sam bio sretan s obzirom na situaciju, u ta praktički zadnja dva dana što sam imao. I tamo što sam pričao s ljudima, bio sam stvarno sretan, sam si čuo mene. Stvarno eto, žao mi je, ali na kraju, ispalo je dobro, tu sam, doma sam, s obitelji. Da, malo ostaje žal što nisam tamo igrao, ali eto, neki drugi put možda. Možda.
Samo ću Vas još pitati o tome, kako je bilo psihološki se tamo nositi u toj situaciji, koja se ne događa često, jeste li se osjećali neželjeno?
Nisam, nisam. Sa strane suigrača, stvarno sam se osjećao super. Nisam se osjećao neželjeno. I s ljudima u klubu sam imao stvarno dobar odnos, ali eto, trener je imao neke druge zamisli. Na početku, nakon prvih par treninga, i s trenerom kad sam pričao, stvarno sam se osjećao dobro, odlično. Ali eto, nažalost... Trenirao sam maksimalno koliko mogu, znao sam da zbog reprezentacije moram biti spreman. Naravno, hvala izborniku koji je stajao iza mene, znam da mu nije bilo lako zbog igrača koji ne igra.
Često je isticao u javnim nastupima da ste vi prvi izbor, jeste li se čuli i privatno u to vrijeme?
Pa je, stvarno mi je davao podršku, i on, i drugi suigrači, i članovi stožera.
Idemo se vratiti u sadašnjost, evo jedno polukvizaško pitanje. Znate li protiv kojeg kluba ste igrali najviše puta, 40, ako se ne varam 17 pobjeda i 14 puta ste pritom sačuvali mrežu.
To je HNL, sigurno...
Da, nije onako baš bezazlen klub.
Nije?
Ajde pomoći ću, Hajduk. Hajduk koji slijedi u nedjelju. 41. Put Vi protiv Hajduka. Sedam bodova više Dinamo nosi na Poljud.
Što se tiče derbija, naravno najveća utakmica, uvijek užarena atmosfera. Imamo lijepu prednost, u dobrom smo momentu i idemo dolje izvući najbolje što možemo, naravno. Oni su sigurno jako opasni, pogotovo kad igraju doma. Naravno i na Maksimiru smo imali jako teške utakmice s njima. Ima igrača koji mogu s jednim potezom riješiti utakmicu, kao Livaja, Rebić... Bit će sigurno jedna napeta i teška utakmica.
Često ste osobno pobjeđivali na Poljudu, šest pobjeda, samo tri poraza kada ste vi branili za Dinamo.
Je, ali svaka utakmica nosi svoje.
Je li možda neki stav utakmice da idete dobiti utakmicu, jer praktički bi riješili prvenstvo?
Pa naravno. Bilo koju utakmicu idemo na maksimum i idemo pobijediti. Svaku utakmicu koju Dinamo igra. Nadam se, ali treba svakako ući pametno, ne letiti i inteligentno odigrati tu utakmicu.
Krajem ovog mjeseca ponovno reprezentacija. Jedna mini turneja u Americi, prije SP-a, jaki protivnici, Kolumbija i Brazil koji budi lijepa sjećanja?
Da, pogotovo Brazil. Stvarno lijepe utakmice, vjerojatno pun stadion. Bit će jako dobri protivnici, i Kolumbija je jako ozbiljna reprezentacija i jako dobar test za izbornika i nas. I naravno da se još više povežemo. Većinom u tom trećem mjesecu se isto tako još više ta klapa stvori i bude baš lijepo. Nadam se da ćemo napraviti lijep rezultat, da to sve spojimo skupa i da se možemo pripremati za Svjetsko prvenstvo.
Nedavno ždrijeb Lige nacija, opet ćemo igrati sa Španjolcima i Englezima, starim rivalima, znancima?
Da, ali ne znam koliko puta igrao protiv Francuske, ha-ha, u zadnje vrijeme. Već smo navikli igrati protiv tako velikih reprezentacija, naravno i mi smo veliki što smo pokazali jako puno utakmica, imali smo i to finale Lige nacija. Mislim da smo već navikli igrati protiv takvih reprezentacija i da se jako dobro nosimo s njima. Nadam se da ćemo to pokazati dalje.
Na kraju, ono što svi čekamo, Svjetsko prvenstvo. Vaš dojam te skupine, puno naših reprezentativaca da stvarno jest jedna od najtežih na prvenstvu. Engleska, Gana, Panama?
Pa da. Mislim da o Engleskoj sve znamo praktički. Gana, tko prati više, zna da je to jedna ozbiljna reprezentacija, pogotovo u napadačkom smislu, s jako dobrim individualcima.
Vama će biti teško?
Hoće, ali navikao sam, ta Liga nacija ti omogućuje isto da igraš protiv najboljih svjetskih igrača. Bit će jako teška utakmica. Naravno i Panama, za koju svi misle da ćemo je pobijediti lakše, ali naravno to su najteže utakmice i definitivno se protiv njih treba jako puno pripremiti. Ne sumnjam da će stožer, kao i svaku utakmicu, pripremiti dobro i dati nam prave zadatke.
Je li stav svlačionice Vatrenih opet napraviti nešto veliko na Mundijalu?
Stav je kao i uvijek, proći skupinu pa korak po korak. Što Bog da. Nadam se da ćemo napraviti velike stvari.
Dominik Livaković za Dnevnik Nove TV (VIDEO)
This browser does not support the video element.