Janković iz penala odlučio Jadranski derbi i poslao Rijeku na vrh Supersport HNL-a

Rijeka je pobijedila Hajduk 1:0 u derbiju 11. kola Supersport HNL-a.

Niko Janković Foto: Damir Skomrlj/Cropix

U derbi utakmici 11. kola HNL-a nogometaši Rijeke su na svojoj Rujevici pobijedili Hajduk 1-0 (0-0) što im je ujedno donijelo dolazak na vrh ljestvice.

Jedini pogodak postigao je Niko Janković u 63. minuti iz jedanaesterca te je sada Rijeka vodeća s 22 boda. Hajduk ima 21 bod. Treći je Dinamo kojem je ovakav rezultat itekako odgovarao. Dinamo je trenutačno na 16 bodova, ali ima i dvije utakmice manje.

Verbalni rat na tribinama: Armada i Torcida izmjenjivale gnjusne poruke

Hajduk je energično otvorio utakmicu na Rujevici. Pritisnuo je domaćina i imao prvu veliku priliku, ali je u četvrtoj minuti Melnjak glavom pogodio okvir vrata.

Nakon uvodnih deset minuta u kojima su Splićani djelomično iznenadili Rijeku počeo je dominirati domaći sastav. Najzapaženiji igrač Rijeke bio je Marko Pjaca koji je dva puta zaprijetio vodećoj momčadi lige, a u uvodnih pola sata jednom je pokušao i Pašalić.

Hajduk uoči Jadranskog derbija ostao bez važnog igrača, upitan i za Osijek

Novu šansu Hajduk je imao u 37. minuti. Odlično je Benrahou prebacio cijelu riječku obranu, uposlio Sahitija koji je iskosa pogodio dobro postavljenog Labrovića na domaćim vratima. Samo dvije minute kasnije najbolju šansu je imala Rijeka, ali je sve završilo tako što je Pašalić pogodio gredu.

U drugom dijelu prvo je Fruk opasno zaprijetio iz slobodnog udarca, ali je na to spreman bio vratar Hajduka Lučić. No, ništa Lučić nije mogao u 63. minuti kada je Rijeka povela.

VIDEO Pogledajte trenutak koji je odlučio pobjednika Jadranskog derbija

Niko Janković je žestoko s bijele točke pospremio loptu pod gredu, a prethodno je u gostujućem šesnaestercu lopta pogodila u ruku Krovinovića zbog čega je dosuđen jedanaesterac.

Uloge su se potom na travnjaku okrenule. Rijeka se zatvorila i odlučila čuvati minimalno vodstvo, dok je Hajduk krenuo po izjednačenje. No, previše prilika Splićani nisu uspjeli kreirati. Nakon kornera, u 80. minuti, pokušao je Žaper, ali je obranio Labrović, dok je opasnija šansa bila Čuića u 93. minuti, ali je pucao pored vrata. Bila je to ujedno zadnja šansa Hajduka koji tako nije uspio izvući pozitivan rezultat iz drugog derbija u nizu, nakon poljudske pobjede protiv Dinama.

Osijek rutinski savladao Rudeš i prekinuo dugu rezultatsku krizu

Ranije tijekom subote nogometaši Osijeka ostvarili su četvrtu prvenstvenu pobjedu ove sezone, na domaćem terenu svladali su Rudeš s 3-0 (1-0). U nadoknadi prvog dijela strijelac prvog gola je bio Ramon Mierez. U 80. minuti pogodio je Ivan Fiolić za 2-0, dok je konačnih 3-0 postavio Darko Nejašmić u 95. minuti.

Time je Osijek prekinuo negativan niz od pet ligaških utakmica bez pobjede. Prije ovog slavlja Osječani su imali dva remija i tri poraza. Bila je ovo ujedno prva utakmica Osijeka bez dosadašnjeg trenera Stjepana Tomasa koji je morao otići uslijed loših rezultata. Domaćina je vodio privremeni trener Ivo Smoje.

Kolo će završiti u nedjelju utakmicama Lokomotiva - Gorica od 15 sati te Dinamo - Istra 1961 od 17.15 sati.

HNL, 11. kolo:

Rijeka - Hajduk 1-0 (Janković 63-11m)

Osijek - Rudeš 3-0 (Mierez 45+1, Fiolić 80, Nejašmić 90+5)

Sastavi:

Tablica Prve HNL:

Tablice omogućuje Sofascore

Rijeka - Hajduk 1:0

• Nažalost, uvertira u ovaj Jadranski derbi bila je izrazito ružna. Pripadnici Armade izradili su naljepnice s natpisom \"umri Livaja\" što je van svake pameti i izvan uobičajenog rivaliteta i navijačkog kolorita. Obrazloženje za takvu iracionalnu mržnju ne postoji, a mi se samo nadamo da će večeras na Rujevici sve proteći bez incidenata.
  • Smirivanju tenzija nikako nije doprinijela izjava trenera Rijeke Željka Sopića koji je na upit o Livaji rekao kako svatko tko kupi ulaznicu ima pravo vikati što hoće. Pored toga, Sopić nije na konferenciji za medije osudio pojavu tih naljepnica što samo po sebi nije normalno.
  • Sopićev kolega Ivan Leko reagirao je na drugačiji način, pomirljivim tonovima. Što se Livaje tiče, vidjet ćemo je li sve ovo što se događalo proteklih dana dodatno motiviralo igrača koji je u posljednje dvije sezone bio uvjerljivo prvo ime HNL-a. Livaja u prvenstvenim utakmicama za Hajduk nije zabio još od 20. kolovoza i gostovanja kod Rudeša.
  • HAJDUK: Lučić - Moufi, Šarlija, Elez, Melnjak - Žaper, Kalik - Krovinović, Benrahou, Sahiti - Livaja
  • RIJEKA: Labrović - Goda, Mitrović, Dilaver, Smolčić - Selahi, Janković, Fruk - Pjaca, Pašalić, Ivanović
  • Klupa Hajduka: L. Kalinić, Diallo, Odjidja, Trajkovski, Sigur, Mikanović, Dolček, Lauš, F. Čuić
  • Klupa Rijeke: Zlomislić, Juncaj, Obregon, Banda, Hodža, Radeljić, Ilinković, Bogojević, Čabraja, Yansane
  • Glavni sudac utakmice je Patrik Kolarić iz Čakovca, pomoćnici su Bojan Zobenica iz Velike Gorice i Goran Pataki iz Đakova, dok je četvrti sudac Ante Čulina iz Zagreba. VAR sudac je Ante Čuljak (Zagreb), a pomoćni VAR sudac Kruno Šarić iz Županje. Delegat utakmice je Darko Kolesarić iz Osijeka, kontrolor suđenja Bruno Marić iz Daruvara, a časnik za sigurnost Marko Svilić.
  • 1 Počela je utakmica na Rujevici!
  • 2 Kalik se izborio za loptu u šesnaestercu Rijeke, ali nije je zadržao.
  • 3 Opasan ubačaj Fruka, ali na drugoj stativi najviši je bio Moufi koji je otklonio opasnost.
  • 4 Livaja je žestoko ušao u Dilavera u želji da oduzme loptu stoperu Rijeke nakon lošijeg primanja. Sudac Kolarić označio je faul za domaćine.
  • 4 Vratnica spašava Rijeku! Meljnak je pucao glavom, milimetri su ga dijelili od gola.
  • 5 U kontri koju je povukla Rijeka se na desnu nogu izbacio Janković, ali njegov udarac je blokiran.
  • 8 Frukov centaršut se lijeve strane nije bio precizan.
  • 9 Janković je opalio iz vana, blokirao je to Sahiti i lopta se odbila u korner.
  • 10 Pao je Ivanović u kaznenom prostoru Hajduka. Domaćini traže jedanaesterac.
  • 11 Označeno je zaleđe, neće biti ništa od kaznenog udaraca za domaćine.
  • 12 Kalik je na drugoj vratnici pokušao pronaći Benahoua, ali to je očitio Pjaca. Na kraju je deblji kraj izvukao Goda koji je nastradao u sudaru s Pjacom.
  • 16 Smolčić je centrirao, sjajno je loptu prihvatio Pjaca, okrenuo se i pocao, ali njegov udarac je blokirao Šarlija.
  • 20 Ivanović se našao na sredini šesnaesterca, ali i to je blokirala obrana Hajduka.
  • 20 Pjaca je pucao po podu u donji lijevi kut Lučićeva gola koji je to dobio.
  • 21 Livaja je presjekao jednu loptu na centru i odmah iz okreta opalio s pola igrališta, ali nije to bilo precizno.
  • 27 Pašalić je povratnom loptom pokušao pronaći na povratnoj lopti Jankovića, ispred njega izbio je loptu Krovinović.
  • 29 Pjaca je povukao loptu od centra prema golu Hajduka, pucao, ali otišlo je to iznad gola.
  • 30 Kalik je pronašao Livaju koji je zabio, ali je bio očito da se nalazi u zaleđu.
  • 33 Sahiti je gađao s 20 metara, nije to bilo precizno.
  • 34 Melnjak je na drugoj vratnici dugom loptom pronašao Moufija, njegov udarac glavom bio je lagan posao za Labrovića.
  • 36 Kombinirali su Benrahou i Sahiti koji je izbio sam pred vratara Rijeke, pucao je iz kosa, a njegov pokušaj obranio je Labrović.
  • 39 Kalik je povuako loptu u kontru kroz sredinu, no nije to najbolje odigrao i igrači Rijeke su mu je oduzeli. Moglo je biti opasno po vrata domaćina.
  • 40 Pašalić je pogodio gredu nakon što se sjajno oslobodio na svoju lijevu nogu.
  • 45 Sahiti je s lijeve strane pokušao desnom vanjskom pronaći Livaju u sredini, nije to prošlo.
  • 45 Igrat će se još dvije minute nadoknade.
  • 45+2 Poluvrijeme!
  • 46 Počelo je drugo poluvrijeme. Umjesto Kalika kod Hajduka, ušao je Trajkovski.
  • 47 Jako dobru kontru povukla je Rijeka, no zadnji pas nije bio dobar i loptu im je oduzeo Melnjak.
  • 50 Igra je na kratko prekinuta zbog sudara Dilavera i Livaje. Braniču Rijeke ukazivala se pomoć.
  • 54 Sjajan ubačaj Sahitija za Livaju, ali prije njega loptu u korner je skrenuo Mitrović.
  • 55 Sahiti je nesmotreno srušio Fruka u zoni udarca.
  • 56 Nakon kratek i uigrane kombinacije iz slobodnog udaraca pucao je Fruk, obranio je to Lučić.
  • 57 Pašalić je ubacio u gužvu, odbili su to Hajdukovci, ali domaćini traže igranje rukom u kaznenom prostoru.
  • 59 U tijeku je VAR provjera. Pregledava se igranje rukom Krovinovića prilikom ubačaja Pašalića.
  • 60 Kolarić ide sam pogledati tu situaciju.
  • 61 Kazneni udarac za Rijeku.
  • 62 Dimna zavjesa sad otežava izvođenje kaznenog udarca.
  • 63 GOOOL!!! Janković je siguran s bijele točke. Rijeka vodi. Silovito je Janković pogodio ispod grede. Lučić je samo loptu ispratio pogledom.
  • 68 Benrahou nije uspio pronaći Livaju u situaciju u kojoj se Hajduk išao četiri na tri prema Rijekinom golu.
  • 72 Dvotruka izmjena kod Hajduka. Moufi izlazi iz igre, a ulazi Sigur. Benrahou također ide van, umjesto njega ulazi Dolček.
  • 74 Rijeka odgovora na isti način. Pašalić i Fruk izlaze van, Hodža i Yansane ulaze u igru.
  • 76 Dolček je pokušao ubačajem, ali to je završilo na glavi Dilavera.
  • 77 Livaja je lijevom nogom traži na desnoj stativi Dolčeka i to je otklonio Mitrović.
  • 78 Sahiti izlazi, Odjidja-Ofoe ulazi u igru. Kod Rijeke Ivanović izlazi, Banda ulazi.
  • 80 Trajkovski je ubacio iz kornera, lopta je došla do Žapera koji puca volejem. Nije dobro zahvaio loptu i bio je to lak posao za Labrovića.
  • 82 Prvi žuti karton zaradio je Odjidja-Ofoe zbog prekršaja na Selahiju.
  • 82 Yansane je opalio s više od 30 metara, lopta je otišla daleko iznad gola.
  • 84 Posljednja izmjena kod Hajduka. Čuić ulazi umjesto Krovinovića.
  • 85 Yansane se izborio za loptu pored Šarlije, pucao iz kosa, ali otišlo je to malo pored gola.
  • 87 Selahi izlazi iz igre, Radeljić ulazi.
  • 89 Trajkovski centrira, Mitorić izbacuje u korner.
  • 90 Igrat će se još sedam minuta nadoknade.
  • 90+3 Čuić nije iskoristio izgledanu šansu. S pet metara glavom pucao je pored gola.
  • 90+7 Dolček je bio u prodoru. Traže gosti igranje rukom.
  • 90+7 Neće biti ništa od toga, igra se nastavlja.