Europski nogometni savez (UEFA) ima povjerenja u usklađenost svojih novih pravila s europskim zakonima, nakon današnje odluke Europskog suda koji je presudio da su propisi koji klubovima zabranjuju osnivanje i sudjelovanje u Superligi nezakoniti.
"Ova presuda ne znači odobrenje tzv. Superlige. Naprotiv, ona naglašava već postojeću prazninu u UEFA-inu pravilniku, tehnički aspekt koji je već prepoznat i ispravljen u lipnju 2022. novim tekstovima", tvrdi UEFA.
Propisi Europske nogometne unije (UEFA) i Međunarodne nogometne federacije (FIFA) koji klubovima zabranjuju ulazak u Superligu su nezakoniti, odlučio je danas Europski sud pravde. Slučaj se prošle godine vodio pred Europskim sudom pravde nakon što je Superliga propala manje od 48 sati nakon pokretanja u travnju 2021., nakon oštrih kritika navijača, javnosti i brojnih klubova.
Europska Superliga projekt je koji je 12 klubova pokrenulo u travnju 2021. godine, no zbog kritika javnosti natjecanje je odmah napustilo devet klubova Arsenal, Chelsea, Liverpool, Manchester City, Manchester United, Tottenham, Inter, Milan i Atletico Madrid, a od ove godine Juventus, a sada je podržavaju samo Real Madrid i Barcelona.
A22, tvrtka koja stoji iza osnivanja novog natjecanja, potom je izašla na sud i optužila UEFA-u i FIFA-u za kršenje zakona o tržišnom natjecanju i zlouporabu dominantnog položaja. Sud je danas presudio da su UEFA-ina tadašnja pravila bila u suprotnosti s europskim pravom tržišnog natjecanja jer nisu bila regulirana "nikakvim kriterijima koji bi osigurali njihovu transparentnost, objektivnost i nediskriminaciju". Međutim, Uefa vjeruje da je u međuvremenu popunila prazninu, usvojivši prošlog ljeta uredbu na 24 stranice koja predviđa sustav autorizacije za "međunarodna klupska natjecanja".
Europska kuća nogometa "ostaje odlučna braniti piramidu europskog nogometa, zajedno s nacionalnim savezima, ligama, klubovima, navijačima, igračima, trenerima, institucijama EU-a, vladama i partnerima", dodaje se u priopćenju.