Juventus šokirao Tottenham: Čudesnim preokretom slavili i izborili četvrtfinale!

Juventus je pobijedio Tottenham na Wembleyju i prošao u četvrtfinale Lige prvaka.

Gonzalo Higuain (Foto: AFP) (Foto:Afp)

Aktualni europski doprvak Juventus plasirao se u četvrtfinale Lige prvaka nakon što je u Londonu pobijedio Tottenham 2:1 poslije 2:2 iz prve utakmice.

Nakon što je u Torinu izvukao 2:2, Tottenham je na Wembleyu pred svojim navijačima vodio 1:0 i imao još niz sjajnih prilika, no Juve je u drugom dijelu okrenuo rezultat i izborio nastavak natjecanja.

Pogodak za Tottenham zabio je Heung-Min Son u 39. minuti, a rezultat su okrenuli Argentinci Gonzalo Higuain (64) i Paulo Dybala (68). Hrvatski reprezentativac Mario Mandžukić zbog ozljede bedrenog mišića lijeve noge nije niti doputovao u London.

Tottenham je imao priliku tek drugi put u svojoj povijesti izboriti plasman u četvrtfinale Lige prvaka. To mu je do sada uspjelo jedino 2011. kada je u osmini finala prošao Milan, ali je potom u četvrtfinalu ispao od Real Madrida. Londonski sastav je i ovoga puta bio korak do prolaza protiv jednog talijanskog sastava, ali nevjerojatni Juventus se izvukao iz ponora.

Tottenham dominirao u prvom poluvremenu

Tottenham je apsolutno dominirao u prvom poluvremenu i mogao je uvjerljivije voditi. Spursi su u prvih 45 minuta imali četiri sjajne prilike, a samo je Son tri puta mogao svladati Buffona. Koreanac je već u trećoj minuti imao odličnu priliku. Na lijevoj strani je prošao Barzaglija i pucao s desetak metara iskosa, ali je Buffon sjajno obranio. U 15. minuti ''zicer'' je imao i Harry Kane koji je prošao Chiellinija, a zatim zaobišao i Buffona i iskosa s desne strane promašio prazna vrata. U 20. minuti ponovo je priliku imao Son. Pucao je glavom iz blizine, ali je Buffon ponovo obranio.

Harry Kane protiv Gigija Buffona (Foto: AFP) (Foto: Afp)

Svoju dominaciju Tottenham je okrunio u 39. minuti kada je Son napokon svladao Buffona. Trippier je ubacio s desne strane, a Son nespretno reagirao, ali dovoljno dobro da postigne pogodak.

U prvom poluvremenu bila su i dva sporna trenutka. Poljski sudac je vrlo lako mogao dosuditi kazneni udarca za oba sastava. U 13. minuti je Chiellini s poda igrao rukom, dok je u 17. minuti Vertonghen ''pokupio''  Douglasa Costu u prodoru. I dok je Chiellinijeva ruka bila dvojbena, prekršaj domaćeg stopera je bio očit i poljski sudac Szymon Marciniak je teško oštetio torinsku Staru damu.

Vratnica spasila Juve na samom kraju utakmice

U drugom poluvremenu prvi je zaprijetio Juve, ali je Dybala u 61. minuti loše pucao. Tri minute kasnije gosti su se vratili u igru. Lichtsteiner je ubacio s desne strane, Khedira prebacio loptu glavom do Higuaina koji je zabio za 1:1. U 67. minuti već je bilo 2:1 za talijanskog prvaka. Higuain je sjajnom asistencijom kroz srce suparničke obrane uposlio sunarodnjaka Dybalu koji je izbio sam ispred Llorisa i majstorski zabio za vodstvo.

U završnici susreta uslijedila je opsada Juventusova gola. Sijevalo je sa svih strana. Pucali su Eriksen, Son, Dembele i Kane, ali nisu uspjeli svladati Buffona. Najbliže golu bio je Kane koji je u 89. minuti uzdrmao vratnicu i tako propustio priliku izboriti barem produžetak.

Bio je to prvi domaći poraz momčadi Mauricija Pochettina u posljednjih 16 utakmica. Zadnji klub koji je slavio na stadionu Wembley bio je West Ham (3:2) u listopadu prošle godine.

• Početne postave: Man City - Basel
  • Kao što se i očekivalo, Mandžukića nema u sastavu. U napadu će biti Costa, Higuain i Dybala. Tottenham će zaigrati sa svojom standardnom postavom, u odnosu na prvu utakmicu umjesto Lamele će u prvih 11 igrati Son.
  • Prije utakmice, minuta šutnje za preminulog Davidea Astorija.
  • 1 Počela je utakmica!
  • 3 Tottenham je odmah napao i opsjeda gol Stare dame. Son je imao prvu priliku, biciklom je izbacio Barzaglija i dobro pucao, ali Buffon brani!
  • 7 Evo i prve prijetnje Juventusa. Costa je opasno ubacio, Higuain je bio malo prekratak.
  • 15 Najveća prilika dosad! Kane je pretrčao Chiellinija i zaobišao Buffona, ali ponestalo je snage za završni udarac i lopta je zatresla vanjski dio mreže.
  • 17 Sporna situacija! Costa je bio u prodoru, zaustavljen je klizećim startom, ali sudac je procijenio da tu nema jedanaesterca. Uslijedili su žestoki prosvjedi igrača Juventusa, ali sučeva je zadnja...
  • 19 Buffon - Son 2:0. Buffon je još jednom zaustavio korejskog igrača, ovaj je put pucao glavom, ali Gigi još jednom sjajno brani.
  • 29 Verthonghen je morao grubo zaustaviti Dybalu nakon što ga je ovaj izbacio i krenuo u prodor po nebranjenom krilu. Prvi žuti karton.
  • 30 Na drugoj utakmici rezultat je 1:1. Man City je poveo u 8. minuti, Basel je izjednačio u 17.
  • 32 Opet brani Buffon! Pucao je Alli s 20-ak metara, ali trebat će više preciznosti da se savlada velikog Gigija.
  • 35 Alex Sandro je s leđa pogurao Trippiera, sudac je to kaznio kartonom.
  • 38 Son je opet u naletu, opet je prošao biciklom i pucao iskosa, ovaj put to ide pored gola.
  • 40 GOOOOOL! Tottenham je poveo, Son je loše zahvatio loptu i na taj način prevario Buffona i Chiellinija! Malo sreće za Tottenham, ali zasluženo!
  • 41 Skoro je odmah izjednačio Juventus! Bio je to opasan napad koji je udarcem s ruba šesnaesterca završio Pjanić, ali to ide malo pored gola!
  • 45 Gotovo je prvo poluvrijeme!
  • Tottenham je napadački krenuo u utakmicu, redao prilike pred Buffonom i zasluženo poveo. Juve je nakon toga izašao iz obrambenog bloka i pokazao da može biti vrlo opasan kada to želi. Bez sumnje nas čeka vrlo zanimljivo drugo poluvrijeme!
  • 46 Počelo je drugo poluvrijeme!
  • 49 Novi žuti karton, već treći za Juve. Dobitnik je Benatia koji je zaustavio Allija.
  • 53 Opet žuti i opet na Alliju! Mladi Englez je neuhvatljiv za igrače Juventusa, ovaj put je grubostima pribjegao Chiellini. Samo Barzagli nema karton od svih obrambenih igrača Stare dame, koji moraju biti vrlo oprezni do kraja.
  • 55 Zaoštrila se utakmica, pojavljuju se i prve iskre. Žuti je dobio Dele Alli zbog opasnog starta đonom.
  • 58 Son opet prijeti, ali njegov udarac s ruba šesnaesterca je neprecizan.
  • 60 Prva izmjena, ušao je lijevi bočni Asamoah umjesto Matuidija.
  • 61 Evo odmah i druge izmjene, Lichsteiner je ušao umjesto Benatije. Zauzet će poziciju desnog beka, Barzagli, koji se muči s neugodnim Sonom, ide u sredinu.
  • 62 Dobra prilika za Juventus! Sanchez je odbio centaršut samo do Dybale, ali on nije dobro zahvatio loptu koja ide pored vratnice.
  • 64 GOOOL! Juventus je izjednačio, Higuain je bio na pravom mjestu!
  • 67 GOOOOL! Juventus je u samo tri minute došao do preokreta, Dybala je zabio!
  • 70 Do kraja je 20 minuta, a Tottenham je u vidnom šoku. Nije to više ona goropadna momčad s početka utakmice, a treba im gol za produžetak.
  • 74 Umjesto defanzivnog veznog Diera ulazi ofenzivac Lamela. Pochettino nema što čekati.
  • 80 U drugoj utakmici Basel vodi 2:1 protiv Cityja, ali Građani imaju 4:0 iz prvog susreta.
  • 83 Odličan udarac Sona! Sijevnulo je to pored vratnice.
  • 83 Higuain izlazi, u igri je Sturraro.
  • 85 Izašao je Alli, u igri je klasični napadač Llorente.
  • 90 Kakva šansa za Tottenham! Udarac Kanea je pogodio vratnicu i plesao po crti, ali izbila je to obrana Juventusa!