Nogomet
Nogomet

Ovo se nije dogodilo u 125 godina Barcelone: Projekt za rušenje šampionske Barce!?

Bivši predsjednik Barcelone Sandro Rosell pojavio se u španjolskom zastupničkom Kongresu u Madridu kao svjedok i žrtva "Operacije Katalonija"…

Sandro Rosell i Neymar (Foto: AFP) (Foto:Afp)

"U 125 godina Barcelonine povijesti to što se dogodilo jučer nikada se prije nije dogodilo", piše katalonski Mundo Deportivo o slučaju koji mnogi u Kataloniji smatraju još jednim u nizu društveno-političko-sportskih obračuna između Madrida i Barcelone.

Naime, bivši predsjednik Barcelone Sandro Rosell pojavio se u zastupničkom Kongresu u Madridu kao svjedok i žrtva “Operacije Katalonija”, što je naziv tajne policijske operacije koju je navodno vodila španjolska vlada, a koja je imala za cilj obuzdati proces katalonske neovisnosti.

Mundo Deportivo navodi kako je Rosell dva i pol sata objašnjavao da je još uvijek moguće da se nekome sudi i presudi bez ikakve osnove, te da se na taj način određenu osobu društveno eutanazira.

Operacija Katalonija: Tko je pritisnuo crvno dugme?

Rosell se našalio na račun loše sreće koju je imao sa sutkinjom Carmen Lamelom, koja mu je dala 22 mjeseca privremenog zatvora zbog slučaja u kojem je naknadno oslobođen svih optužbi i upitao je li ona "beskorisna ili korumpirana" sutkinja.

Rosell je u više navrata upozoravao da neće stati dok se ne razjasni tko ga je stavio na popis ciljeva za uništenje u okviru "Operacije Katalonija":

Hajduk Authentic se prvi put oglasio: Razlog su Gattuso i plaće

“Tko je pritisnuo crveno dugme?” upitao je bivši predsjednik Barcelone, koji je 2014. mora napustiti funkciju nakon što je španjolski sud pokrenuo istragu protiv njega.

Godine 2017. zatvoren je bez jamčevine u sklopu istrage o pranju novca u vezi s kupnjom televizijskih prava za utakmice brazilske reprezentacije.

Rosell smatra da je to namješteni proces kako bi se srušila šampionska Barca

Dana 24. travnja 2019., nakon ukupno 643 dana istražnog pritvora i uz odbijeno privremeno puštanje na slobodu u čak 13 navrata, španjolski su sudovi u potpunosti oslobodili Rosella, koji smatra da je protiv njega provedena specijalna akcija koja nema nikakve veze s navedenom optužbom, odnosno da je to bio smišljeni politički progon zbog toga što je bio na čelu uspješne Barcelone.

U Kongresu je otvoreno spekulirao o razlozima zašto je skupo platio mjesto predsjednika Barcelone:

Šokatno uhićenje: Bivši igrač Athletica pao s tonom kokaina, krio se devet godina

"Zato što je Barca osvojila sve, zato što je Via Catalana (ljudski lanac od 400 kilometara u znak podrške neovisnosti Katalonije od Španjolske) prolazila pored Camp Noua i zato što se tamo održavao Koncert za slobodu", iskazao je svoje sumnje Rosell.

U prijevodu, smatra da je to bio namješteni proces kako bi se srušila šampionska Barca u trenucima kada se zahuktavao pokret za Kataloniju, a znamo da je Barcelona simbol Katalonije i puno više od običnog nogometnog kluba.

Španjolski mediji ne traže odgovor

Također je zatražio da istražna komisija Kongresa pozove Jordija Casasa da svjedoči jer je za korupciju osuđeni policijski komesar Jose Manuel Villarejo, koji je sudjelovao u "Operaciji Katalonija", otkrio da je Casas bio agent CNI-a, španjolske obavještajne agencije.

Za ovog člana Barcelone i farmaceuta iz Olese, Rosell se zapitao kako je bez eura u džepu doputovao prvom klasom u Madrid, odsjeo u vrlo skupom hotelu, prošao kroz Manos Limpias (Udruga "Čiste ruke" koju je u Madridu 1995. osnovao španjolski odvjetnik i desničar Miguel Bernad Remon) i čekao ga pokraj otvorenih vrata u Tužiteljstvu i Sudu?

"Tko je sve to platio?" povikao je Rosell.

Mundo Deportivo zaključuje da je to pitanje koje već godinama lebdi u zraku među navijačima Barcelone i na koje su španjolski mediji, čini se, odlučili ne tražiti odgovor.