Hrvatski klubovi često igraju protiv kazahstanskih momčadi u pretkolima europskih natjecanja, ali nije to sve samo puka sreća prilikom ždrijeba, već i UEFA ima svoje prste u određivanju ždrijeba.
Profesor s Ekonomskog fakulteta u Zagrebu Tomislav Globan dotaknuo se tzv. geografske protekcije prilikom izrade podskupina za ždrijeb, a kako on navodi, neki klubovi sa sjevera i zapada Europe nikada neće morati prevaliti toliki put u pretkolima.
Dinamu je ovo drugi put da se sastaje s Astanom u kvalifikacijama za Ligu prvaka. Prvi put igrali je pod palicom trenera Nenada Bjelice 2018. godine, kada su glatko prošli u dvomeču s 3:0.
Generalno, Modri imaju dobra iskustva iz Kazahstana, ali Hajduk i Osijek radije bi zaboravili svoje avanture u središnjoj Aziji. Bijeli su šokantno ispali od Tobola prije dvije godine, a prošle je godine famozni Kilzižar neočekivano izbacio Osijek.
I Švicarci imaju neugodna iskustva
Tobol se i ove sezone pokazuje kao tvrd orah, a hrvatski klubovi, baš kao i švicarski, mogu izvući Kazahstance, dok npr. Rosenborg ili Djugarden ne može ždrijeb spojiti s Kazahstancima.
Ples kuglica u Nyonu spojio je Basel s opjevanim Tobolom, a Švicarci se nisu dobro proveli u prvom dvoboju, Tobol im je u gostima sprašio čak tri gola i ima veliku prednost pred uzvrat u Kostanayu.
Više od 5000 kilometara dijeli Zagreb i Nursultan (bivšu Astanu). Srećom, Modri su pitanje prolaska u treće pretkolo riješili već na Maksimiru.
Našim klubovima zasigurno ne leži dalek put uz promjene vremenskih zona, a dodajmo i da se tamošnja liga odigrava suprotno od naše, tj. počinje u ožujku, a završava u listopadu.
Pogledaj na Twitteru
Pogledaj na Twitteru