Nogomet
Nogomet

Kako je propao veliki talent i strijelac najbržeg debi gola u povijesti? Još uvijek je u dobrim godinama, a igra četvrtu ligu!

Ako bi se priča o nečijoj karijeri mogla opisati rečenicom "na putu prema dolje", onda je to Alberto Paloschi.

Alberto Paloschi u dresu Swanseaja (Foto:Afp)

10. ožujka 2008. godine bio je veliki dan za jednog momka koji je nedugo prije toga navršio 18 godina te je bio junior jednog od najvećih nogometnih klubova na svijetu.

Radi se o Albertu Paloschiju, članu Milana, koji je upravo tog dana dobio priliku debitirati u dresu svog kluba, svog dotad jedinog kluba, čiji je član bio od malih nogu.

19 sekundi za debi pogodak

Milan je igrao domaći susret protiv čvrste Siene, koja je odoljevala napadima, kad je Carlo Ancelotti odlučio pojačati napad uvođenjem Paloschija umjesto Serginha. To mu se isplatilo brže nego što bi bilo tko mislio. Igrala se 61. minuta susreta.

Paloschi je ušao u igru, a onda nakon samo 19 sekundi postigao pogodak. 19 sekundi profesionalnog nogometa trebalo mu je da se upiše u strijelce. Kakav debi i kakve potvrda velikog talenta, o kojem se na račun njegovih nastupa u Primaveri već naveliko pisalo.

Nažalost, njegova karijera do danas je ostala takva da mu je to i najsvjetliji trenutak karijere. Igra još uvijek, u siječnju će napuniti 34 godina, ali i dalje nije nadmašio ono što je napravio kad je tek 19 sekundi bio profesionalni nogometaš.

Milan ga se olako riješio

Odigrao je Paloschi te sezone sedam utakmica za Milan u ligi, postigavši dva pogotka, a dva je postigao i u dva nastupa u Kupu. Neloša statistika za 18-godišnjaka, ali onda je nakon sezone došlo veliko iznenađenje.

Milan je pola prava na njega prodao Parmi, koja je ispala u Serie B. Bilo je to vrijeme kad su Talijani prakticirali zajednička vlasništva nad igračima, gdje bi nakon svake sezone jedan klub imao pravo otkupiti dio onog drugog. Postigao je on 12 golova naredbne sezone, vratio Parmu u prvu ligu te ostao i iduće sezone njen član.

No, tu je krenuo pad. Alberto je postigao tek četiri pogotka u povratničkoj sezoni, a u onoj nakon nje upisao tek jedan nastup, prije nego je Parma početkom 2011. godine prodala prava na njega Genoi, u koju je on tada prešao.

Do kraja sezone zabio je tek dva pogotka, ali Milan je otkupio potpuna prava na njega za pet milijuna eura i vratio ga u klub, odmah ga proslijedivši Chievu na posudbu s pravom otkupa.

U Chievu je igrao nogomet karijere, ali daleko od onog što mu se projiciralo

U Chievu, koji je s vremenom prvo otkupio pola, a onda i cijelo vlasništvo nad njim, ostao je pet sezona te postigao ukupno 44 pogotka u Serie A, igrajući u napadačkom tandemu s legendarnim Sergiom Pellisierom. No, tek jedne sezone zabio je više od deset pogodaka pa je sreću potražio u Premier ligi.

Prešao je u Swansea, gdje je u sezoni 2015./16. odigrao deset utakmica, postigavši dva pogotka. Iduće epizoda bila je Atalanta i nula golova pa SPAL, gdje je zabio ukupno dva pogotka u dvije Serie A te sedam pogodaka u jednoj Serie B sezoni. U međuvremenu je imao jednako neuspješnu polusezonu na posudbi u Cagliariju.

S navršenom 31 godinom završio je u Sieni, klubu protiv kojeg je zabio onaj gore spomenuti pogodak. U dvije trećeligaške sezone zabio je ukupno 17 pogodaka da bi ovu sezonu zaigrao u četvrtoligašu Desenzanu. Osam utakmica i jedan pogodak njegova je ovosezonska statistika.

Kao što je navedeno, u siječnju je napuniti 34 godine, što su i dalje itekako dobre godine za nogometaša. Nažalost, Alberto Paloschi svoje najbolje godine vjerojatno nije ni upoznao, možda tek vrijedi spomenuti onu sezonu 2013./14., kad je za Chievo postigao 13 ligaških pogodaka.

A uistinu se svašta očekivalo kad je nakon samo 19 sekundi razgalio srca sedmoroznamenkastog broja navijača Rossonerra.

Ako ništa, barem mu po objavi na Instagramu vidimo da živjeti nije zaboravio. I to je potpuno u redu.