Ipak pobjeda na Poljudu: Hajduk uspio slomiti otpor Slavije pred 26 tisuća navijača!

Hajduk je u prvoj utakmici 2. pretkola Europske lige pobijedio Slaviju iz Sofije.

gol expired Foto: DNEVNIK.hr

Mučio se mučio Hajduk na uništenom travnjaku nakon Ultre, ali na kraju uspio doći do pobjede. Bijeli su slavili protiv Slavije iz Sofije s 1:0 u prvoj utakmici 2. pretkola Europske lige pred više od 26 tisuća navijača na Poljudu. Pobjednički pogodak zabio je Said u 79. minuti

Hajduk je do pobjede došao teško, ali potpuno zasluženo. Imali su Splićani i sreće jer bugarska momčad nije uspjela realizirati neke sjajne prilike iz kontri u prvih 45 minuta. Istaknuo se u tim situacijama i novi vratar Josip Posavec koji se predstavio navijačima u lijepom svjetlu.

U nastavku je briljirao 42-godišnji bugarski vratar Petkov koji je obranio igračima Hajduka nekoliko nevjerojatnih prilika. Bio je igrač utakmice i najzaslužniji je što Hajduk nakon 10 udaraca u okvir gola u Sofiju putuje samo s 1:0.

Hajduk je većim dijelom utakmice napadao, no teško je pronalazio put ka vratima obrambeno dobro organiziranih gostiju. S druge, strane bugarski je sastav svaki put kada bi uspio prijeći sredinu terena ozbiljno zaprijetio splitskim vratima.

Prvu veliku priliku Slavia je imala u 16. minuti kada je Cvetanov izbio sam pred Posavca, no novi čuvar mreže Hajduka sjajnom je intervencijom sačuvao svoj gol. U samoj završnici prvog dijela Uzunov je uputio snažan udarac sa 16 metara kojega je Posavec uspio odbiti u vratnicu.

Hajduk je, pak, najbolju šansu u prvom dijelu imao u 11. minuti kada je Gyurcso sa 20-ak metara pucao preko gola.

42-godišnji Petkov izluđivao igrače Hajduka

Trener Hajduka Željko Kopić je na poluvremenu umjesto Tudora u igru uveo Saida i to se pokazalo odličnim potezom jer je igra bijelih u nastavku bila mnogo bolja. Hajduk je najčešće prijetio nakon prekida, no Caktaš u 50. i Lopez u 67. minuti nisu udarcima glavom bili precizni. Caktaš je promašio, dok je pokušaj Lopeza obranio vremešni vratar Slavije Petkov.

Najbolju priliku iz igre Hajduk je stvorio u 75. minuti kada se Fomitschow ubacio na lijevom krilu i pucao s ruba kaznenog prostora no Petkov se ispružio i uspio odbiti loptu u polje.

Pogodak je stigao nakon udarca iz kuta Bašića, Nižić je na prvoj vratnici glavom uspio prebaciti loptu na drugu stativu gdje se našao Said i uspio pogoditi mrežu.

Prednost Hajduka se u samoj završnici mogla i povećati, u 89. minuti Bašić je izveo slobodan udarac s ruba kaznenog prostora s desne strane, Petkov je izvukao loptu iz svog donjeg lijevog kuta, a na odbijenoj lopti nije se najbolje snašao Caktaš čiji je pokušaj s tri metra blokiran.

Uzvratna utakmica igrat će se u Sofiji za tjedan dana.

Bolji iz ogleda Hajduka i Slavije u 3. pretkolu igrat će protiv boljeg iz susreta između slovenskog Rudara iz Velenja i rumunjskog FCSB-a. U prvoj utakmici u Velenju FCSB (nekadašnja Steaua) je bio bolji sa 2-0.

HAJDUK - SLAVIJA SOFIJA 1:0

• SLAVIJA: Petkov - Velkovski, Hristov, Stanisavlevich, Aleksandrov - Cvetanov, Ivanov, Martinov - Uznov, Karabeljov - Angelov
  • HAJDUK: Posavec - Juranović, Lopez, Nižić, Fomitschow - Palaversa, Caktaš, Hamza - Gyurcso, Tudor - Ivanovski
  • Službeni sastavi:
  • 18-godišnji Ante Palaversa opet je izbor Željka Kopića kao i u pripremnim utakmicama. Radi se o novoj velikoj nadi Hajduka. S druge strane, to je još jedna potvrda kako Josip Radošević odlazi iz Hajduka u danski Brondby.
  • Puno se očekuje od novog napadača Ivanovskog koji je stigao iz Slaven Belupa, a nekad ga je vodio i trener Kopić.
  • Mađar Gyurcso prošle je sezone igrao u sjajnoj formi, a isto se očekuje i u ovoj. Od Mije Caktaša se pak očekuje puno bolja od forma od prošlosezonske.
  • Klupa Hajduka: Klupa: Duka, Mikulić, Šego, Beširović, Delić, Said, T. Bašić
  • Hajduk su ovog ljeta napustila sva tri vratara: Letica, Stipica i Grbić, pa su u klub stigli Posavec i Duka. Obojica su vrlo dobri vratari.
  • Do danas je prodano preko 20 tisuća ulaznica pa se na Poljudu očekuje preko 25 tisuća navijača.
  • Ukoliko Splićani izbore 3. pretkolo tamo ih čeka bolji iz susreta Rudar Velenje - FCSB, odnosno Steaua koja više ne smije koristiti to ime. Ono što je dobro za Hajduk je ako izbaci Rumunje preuzima njihovu titulu nositelja u play-offu!
  • Ono što nam se ne sviđa je izgled poljudskog travnjaka koji je opet u lošem stanju nakon Ultre. Nadamo se kako neće previše utjecati na igru.
  • 1 Počela je utakmica.
  • 5 Ispala je obrana Hajduka, a Ivanov je propustio šokirati Poljud. Puno sreće za Hajduk.
  • 8 Kao što se očekivalo, Slavija stoji čvrsto u obrambenom bloku i traži priliku iz kontre. Umalo su jednu takvu realizirali.
  • 11 Gyurcso je pucao, ali za malo preko gola.
  • 16 Posavec je sada čudesnom obranom Cvetanovu spasio Hajduk u situaciji 1 na 1. Obrana Hajduka igra jako loše.
  • 17 Fomitschow je opalio, ali Petkov to izbija u korner.
  • 22 Mirko Ivanovski je pucao nakon ubačaja Juranovića, ali nije bilo opasno.
  • Hajduk ima skoro 80 % vremena loptu u nogama, ali po katastrofalnom travnjaku teško je kreirati neke suvisle akcije.
  • 26 Mladi Palaversa je opalio po golu, a Petkov to jedva brani.
  • 28 Nova prilika za Hajduk. Tudor se nije snašao u 16-ercu.
  • 35 Velika dominacija Hajduka, rekli bismo da gol ''visi u zraku''.
  • 38 Uzunov je dobio žuti karton.
  • 42 Ivanov je dobio žuti zbog simuliranja.
  • 44 Nova prilika gostiju, Posavec je opet obranio uz pomoć vratnice!
  • Nakon prvih 45 minuta Željko Kopić ne može biti zadovoljan viđenim. Dominacija bez pravih šansi i propuh u obrani. Slaviji bi se pak mogli obiti u glavu silni promašaji.
  • U nastavku je Kopić ubacio Saida umjesto Tudora.
  • 26.103 gledatelja večeras je na Poljudu.
  • 51 Uh, umalo gol Hajduka. Caktaš je nakon ubačaja iz kuta bio najviši, ali lopta je otišla zamalo preko grede!
  • 53 Palaversa je izašao, a ušao Toma Bašić.
  • Palaversa je rođen 2000. godine i ovo mu je prva velika utakmica. Igrao je dobro i nije previše griješio.
  • 57 Caktaš je potegao s 25 metara, ali brani to Petkov.
  • 58 Nova kontra Slavije nakon pogreške Saida. Ima Hajduk sreće jer Bugari nisu dovoljno dobri da realiziraju sve te opasne situacije u kontri.
  • 60 Said je ubacio, ali Gyursco nije stigao loptu glavom pospremiti u gol.
  • 65 Velika je bila gužva u 16-ercu Slavije, ali iz nekoliko poluprilika nije bila gola.
  • 68 Velika prilika za Hajduk, najveća na utakmici. Said je promašio gol s dva metra! Nevjerojatno!
  • 75 Petkov sjajno brani još jednom, ovaj put Fomitschowu. Umalo gol Hajduka, ali iskusni Petkov i to skida.
  • 76 Mladi Ivan Delić je ušao umjesto Ivanovskog.
  • 79 GOOOOOL! Said je zabio za 1:0! Nakon ubačaja iz kuta Nižić je u skoku bio najviši i prebacio je loptu taman da ju Said zakuca u gol.
  • Ne može ni Petkov sve obraniti, a ne može ni Said sve promašiti.
  • 84 Aleksandrov dobio drugi žuti nakon pokušaja simuliranja.
  • 89 Nevjerojatno, ali Petkov opet brani ovaj put Caktašu s nekoliko metara! A prije toga skinuo je slobodnjak Bašiću. Nemoguće...
  • Kraj utakmice... Hajduk putuje u Sofiju s pobjedom što bi trebala biti dovoljna zaliha za prolazak u 3. pretkolo.