Dinamo slavio u derbiju: Poljak slomio Hajduk golom iz slobodnjaka

Dinamo je pobijedio Hajduka u derbiju na Maksimiru.

gol expired Foto: DNEVNIK.hr

Dinamo je pred desetak tisuća navijača s minimalnim 1:0 slavio protiv Hajduka u 18. kolu HNL-a, ujedno i posljednjem koje se igra ove kalendarske godine. Strijelac jedinog pogotka bio je poljski nogometaš Damin Kadzior u 49. minuti.

Dinamo je s nova tri boda učvrstio vodeću poziciju u jesenskom dijelu sezone, dok Hajduk pod palicom novog trenera Siniše Oreščanina tijekom zime kreće u izgradnju nove, vjerojatno mlade momčadi koju ćemo gledati u nastavku sezone.

Bio je to prilično siromašan derbi u kojem nije bilo previše pravih prigoda. Nenad Bjelica je izveo momčad u kojoj je bilo čak šest promjena u odnosu na utakmicu s Anderlechtom, dok je Siniša Oreščanin na kraju zaigrao s čak petoricom mladih nogometaša koje je vodio u drugoj momčadi Hajduka (Delić, Bradarić, Teklić, Nejašmić, Palaversa).

Odlučio odličan potez Kadziora

Prvo poluvrijeme proteklo je u dominaciji nogometaša Dinama koji su mogli povesti već u 35. sekundi u kojoj nakon ubačaja Gojaka Petković puca po travi ali lopta odlazi pored vratnice. U 29. minuti Šitum sjajno proigrava Gojaka koji se našao sam pred vratarom Hajduka ali Posavec brani njegov udarac s udaljenosti od pet metara nogom.

Gosti su prvu prigodu i jedini udarac na gol u prvom dijelu uputili u 35. minuti kada se Jairo u solo prodoru probio kroz obranu Dinama i iskosa d desne strane gađa ravno u dobro postavljenog Livakovića.

Dinamo je došao u vodstvo u 49. minuti nakon što je Poljak Kadzior iz slobodnog udarca s udaljenosti od 25 metara prebacio živi zid i neobranjivo pogodio u lijevi kut nemoćnog golmana Posavca.

Dinamo je nakon vodstva prepustio terensku inicijativu gostima iz Splita koji su u 80. minuti imali najizgledniju prigodu za izjednačenje ali je rezervni igrač "bjelih" Teklić, koji je zamijenio kapetana Caktaša, nakon što je prešao Mora tukao ravno u Livakovića.

DINAMO - HAJDUK 1:0

• 14:00 Dok Dinamo igra povijesnu sezonu pod palicom nenada Bjelice, Hajduk igra jednu od najgorih otkad je HNL-a. Siniša Oreščanin će imati puno posla tijekom mjesec i pol dana zimske stanke.
  • Dinamo: Livaković, Perić, Catherine, Dilaver, Musa, Moro, Kadzior, Gojak, Olmo, Šitum, Petković
  • Hajduk: Posavec,Tudor, Mikulić, Vučur, Bradarić - Nejašmić, Hamza, Caktaš, Jradi, Jairo, Delić
  • Službeni sastavi:
  • 14:05 Arijan Ademi nije niti na klupi. To je možda znak kako se ozbiljnije radi na transferu i kako je Dinamov kapetan odigrao svoju posljednju utakmicu u plavom dresu.
  • 14:10 Osim Ademija, u prvih 11 nema ni Gavranovića, Hajrovića, Oršića i Stojanovića. Priliku je dobio Nikola Moro, povratnik na duge pauze te Perić na mjestu desnog beka, Šitum na krilu, kao i Kadzior.
  • 14:13 Hajduku nedostaju kartonirani Juranović i Ivanovski te ozlijeđeni stoperi Ismajli i Lopez.
  • 14:20 Trener Oreščanin kapetansku je vrpcu dao mladom Bradariću, a u napadu je još jedan bivši igrač druge momčadi, 20-godišnji Ivan Delić.
  • 14:30 Bjelica je napravio čak promjena što jasno pokazuje koliko vjeruje igračima koji nisu bili u prvom planu protiv Anderlechta. Stvorio je ne jadnu nego možda i dvije momčadi u današnjem Dinamu.
  • 14:40 Obje obrane nikad nisu igrale u ovom sastavu, a posebno je bolna ona gostiju koja igra bez najboljeg stopera, Ismajlija i kapetana Bradarića.
  • 14:59 Osijek je pregazio Inter s čak 6:0!
  • 1 Počeo je derbi na Maksimiru.
  • 1 Bruno Petković je pucao pored gola u 35. sekundi utakmice. Bila je to dobra prilika.
  • 4 Jradi je primio loptu u 16-ercu domaćina, ali je blokiran.
  • 5 Hajdukov stoper Mikulić nije dugo igrao, u prvih pet minuta napravio je dvije velike greške.
  • 14 Dinamo ima inicijativu, ali najbolju priliku imao je Petković u prvoj minuti.
  • 17 Sa sjeverne i južne tribine čuje se glasna pjesma BBB-a i Torcide.
  • 19 Sudac Ivan Bebek malo je digao živce igračima Hajduka jer nije sudio očito povlačenje Jaira za dres na sredini terena.
  • 22 Mario Musa dobio je žuti karton zbog prekršaja.
  • 29 Posavec je spasio Hajduk nakon greške svoje obrane! Obranio je stopostotnu šansu Gojaku koji je sam izbio pred vratara Hajduka. Moguće je da je veznjak Dinama bio u nedopuštenoj poziciji.
  • 34 Šitumov udarac zajedničkim snagama su zaustavili Vučur i Posavec.
  • 36 Sada Livaković spašava domaćina. Jairo je prošao dvojicu, a onda Perića koji se katastrofalno pokušao zagraditi i propustio Jaira koji je je pucao ravno u domaćeg vratara.
  • Kraj prvih 45 minuta. Dinamo je pred 10 tisuća navijača imao dvije šanse, Hajduk jednu. U prvom su dijelu prvih 45 minuta domaći nogometaši imali inicijativu, no Bijeli su se nametnuli u nastavku. Očekujemo ipak više od derbija u drugih 45 minuta.
  • 46 Počelo je drugo poluvrijeme!
  • 49 GOOOOOL! Kadzior je fantastično pogodio iz slobodnjaka! Sam je izborio prekršaj na nekih 25 metara, prebacio zid i pogodio sam kut gola nemoćnog Posavca!
  • 50 Kadzior je prilikom proslave skinuo dres.
  • 54 Olmo je profesionalno zaustavio kontru Hajduka.
  • 55 Oreščanin vuče prvi potez, u igri je Palaversa umjesto Jradija.
  • 60 Olmo je primio loptu u dobroj situaciji, ali njegov udarac s vrha šesnaesterca otišao je visoko iznad gola.
  • 62 Tonio Teklić, još jedan mladi igrač, ulazi umjesto iskusnog Caktaša.
  • 68 Petković je pokušao škarice, već dva gola ove sezone je tako zabio, ali ovoga puta nije dobro zahvatio loptu.
  • 69 Prva zamjena Nenada Bjelice, Šitum izlazi, u igri je Mislav Oršić.
  • 72 Posljednji potez Oreščanina, Gyurcso je ušao umjesto Jaira.
  • 77 Promjena u napadu, Gavranović je ušao umjesto Petkovića.
  • 80 Sjajan potez Teklića, prodao je bicikl Mori i ušao na šut lijevom nogom, ali pucao je ravno u Livakovića.
  • 83 Opasan napad Hajduka preko desnog boka, ali Dilaver je bio na mjestu i otklonio je povratnu loptu.
  • 83 Redaju se prilike, Oršić je lijepo prošao po krilu i ubacio za Kadziora, ali ta lopta nije bila precizna.
  • 90 Izlazi Dinamov heroj Kadzior, ušao je Menalo.
  • 90+ Prilika za Dinamo, Gavranović je pokušao iz voleja nakon asistencije Olma, ali Posavec je na mjestu.
  • 90+ Menalo je pokušao povećati prednost pred sam kraj, ali to je lagan posao za Posavca.