Hajduk drugu sezonu zaredom pobijedio Dinamo na Maksimiru, ovaj put s igračem manje!

U derbiju 22. kola Prve HNL u Zagrebu su nogometaši Hajduka pobijedili Dinamo s 1-0 (0-0) i smanjili zaostatak za Zagrepčanima na devet bodova.

gol expired Foto: DNEVNIK.hr

I drugu sezonu u nizu Hajduk je stigao do velikog slavlja u dvorištu najvećeg rivala. Pobjedu Bijelima protiv Dinama na Maksimiru (0:1) donio je svojim pogotkom Franck Ohandza u 52. minuti pred oko 13 i pol tisuća gledatelja.

Veliki derbi hrvatskog nogometa donio je slabo prvo poluvrijeme i iznimno uzbudljivo drugo poluvrijeme u kome je Hajduk zabio iz svog jedinoga udarca na vrata, a pojačanje Modrih Mario Gavranović promašio kazneni udarac.

Prvo poluvrijeme nije ponudilo ništa osim razočaranja, vrlo lošu igru dvije najbolje hrvatske momčadi, rastrganu s čak 25 prekršaja i tek jedan udarac na vrata. On se dogodio u 32. minuti kada je Soudani izbio sam ispred Hajdukova vratara Letice, koji brani njegov pokušaj loba. Splićani u prvih 45 minuta nisu uputili nijedan šut prema vratima.

Ohandza kaznio grešku modre obrane, Letica spašavao Hajduk

U 49. minuti Letica brani pokušaj Ademija, a u 52. minuti dogodilo se dvostruko uzbuđenje. Prvo je u naletu bio Soudani, a vratar Letica je rukom zaustavio loptu i to, kako se čini, izvan kaznenog prostora, da bi u protunapadu Hajduka teško pogriješio Lešković, koji je čekao da njegov neodlučni vratar Livaković izbije loptu.

To je iskoristio Frank Ohandza, koji je ukrao loptu i lako pogodio praznu mrežu za vodstvo Hajduka u prvom udarcu Splićana prema golu. U 60. minuti udarac Soudani opet brani sjajni Letica, a u 67. minuti još jednom promašuje u ovoj utakmici neraspoloženi Dinamov Alžirac, ovaj puta glavom s dva metra.

U 80. minuti sudac Pejin svira vrlo dvojbeni kazneni udarac za Dinamo nakon što je u skoku Soudani napravio očiti prekršaj nad Borjom Lopezom, koji pritom igra rukom. Španjolac je dobio i žuti karton, a to u je bio i drugi, isključujući. Kazni udarac je izveo Mario Gavranović i poslao loptu pored desne vratnice.

Nažalost, pričat će se opet i o suđenju

Na kraju recimo kako će suđenje Tihomira Pejina opet podići prašinu zbog nekih odluka. Uostalom, tako je bilo i na posljednjem derbiju na Poljudu kojeg je on također sudio. Ovaj put pričat će se o igranju Letice rukom izvan 16-erca u akciji koja je prethodila onoj u kojoj su gosti poveli. Letica je stajao unutar dozvoljenog prostora, no ipak je lopta bila malo izvan 16-erca. Radilo se zbilja o centimetrima, ali snimka je pokazala kako je trebao biti dosuđen indirekt, dok je Letica trebao biti kažnjen.

Kod 11-erca za domaćina Soudani je napravio prekršaj nad Lopezom prije nego što je ovog lopta pogodila u ruku. Zbog tog je Španjolac isključen zbog drugog žutog kartona, no do obje situacije nije trebalo doći.

U međuvremenu je Pejin isključio i trenera Hajduka Željka Kopića zbog prigovora nakon što je Ohandza srušen na putu prema golu, a Doumbia je dobio žuti karton. Na kraju je i Fomitschow igrao rukom u 16-ercu, no Pejin i pomoćnici nisu smatrali kako je to dovoljno za novi penal za domaćine.

Dinamo vodi s 53 boda, a Hajduk je drugi s 44, Osijek ima 39, a Rijeka 38 bodova.

Dinamo - Hajduk 0:1

• 0 Hajduk: Hajduk: Letica – Juranović, Nižić, Borja Lopez, Fomitschow – Savvas, Radošević, Bašić – Said, Caktaš, Ohandza
  • 0 Dinamo: Dinamo: Livaković – Rrahmani, Lešković, Benković, Lecjaks – Ademi, Doumbia, Moro - Soudani, Olmo, Gavranović.
  • U momčadi Dinama na bekovskim pozicijama su Rrahmani i Lecjaks umjesto kroz medije najavljivanih Stojanovića i Sose. U Hajduku je pak Fomitschow na lijevom bočnom umjesto Filipa.
  • I Mario Cvitanović i Željko Kopić u sastav su uvrstili dvojicu defanzivnih veznjaka. Kod Dinama su to Doumbia i Ademi, dok su u redovima gostiju to Savvas i Radošević.
  • U prvom dijelu prvenstva Dinamo je na Maksimiru slavio s 3:1, dok je na Poljudu bilo 2:2.
  • Bad Blue Boysi su okrenuli sve transparente naopako osim ''Dinamo svetinja''. Razlog je protest protiv kontroverzne odluke uprave kojom se zabranjuje kupnja karte osobama mlađim od 18 godina bez pristanka ili prisustva roditelja. Naravno, odluka se odnosi samo na sjevernu tribinu gdje se nalaze najžešći navijači Dinama.
  • Na tribini s BBB-ima su postavljeni brojni zaštitari u samo središte tribine.
  • 1 Krenula je utakmica!
  • 7 Puno pogrešaka na samom otvaranju utakmice i s jedne i s druge strane. Bez ozbiljnijih prijetnji zasada
  • 10 Dinamo je imao slobodni udarac u vrlo obećavajućoj poziciji, no udarac Olma završio je u živom zidu
  • 14 Pjesma Torcide, čijih se pripadnika na Jugu okupilo skoro 4 tisuće, odjekuje Maksimirom. Najbolji je to dokaz čelnicima Dinama kako izgleda derbi sa i bez BBB-a. Na sjevernoj tribini Bad Blue Boysi bez navijanja zasad.
  • 19 Dinamo je imao izglednu priliku pred golom Hajduka, no nije uspio zapucati.
  • 20 U 18. minuti navijanju su se priključili i Bad Blue Boysi, koji su protestirali zbog kontroverzne odluke uprave kojom se zabranjuje kupnja karata osobama mlađim od 18 godina bez pristanka ili prisustva roditelja, a onda se odnosi samo za sjevernu tribinu.
  • 21 Još jedna prijetnja Dinama, no Gavranovića nije uspio dobro zahvatiti loptu i opasno zapucati.
  • 30 Trećina utakmice je iza nas. Dinamo je za nijansu opasniji, jer je češće na polovici Hajduka, no još smo uvijek bez udarca u okvir gola u najvećem hrvatskom nogometnom derbiju!
  • 33 Najveća prilika na utakmici! Soudani je sam izašao na istrčalog Leticu, pokušao ga je prebaciti, no vratar Hajduka stisnuo mu je "bananu".
  • 35 Odgovara Hajduk prilikom! Odličan ubačaj s lijeve strane i spuštenu loptu Savvasa na peterac nogom je izbio Dinamov vratar Livaković. Bio bi to pogodak jer je na loptu natrčavao Said.
  • 40 Lešković dobiva prvu opomenu na utakmici zbog preoštrog starta na Saidu.
  • 44 Ohandza je prošao po desnom krilu, ušao u šesnaesterac, ali njegov pokušaj ubačaja bio je blokiran.
  • 45 Poluvrijeme!
  • 45 Epitet najvećeg hrvatskog nogometnog derbija igrači Dinama i Hajduka nisu opravdali u prvih 45 minuta. Tek jedna prava prilika Dinama, te jedna poluprilika Hajduka. Oba trenera zgusnula su sredinu te u igri s po dva defanzivna vezna igrača nema previše prostora za kreaciju.
  • 46 Krenulo je drugo poluvrijeme!
  • 46 Službena brojka kaže da je na Maksimiru 13 124 navijača!
  • 49 Arijan Ademi je izbio pred gol Hajduka, no njegov udarac iskosa sigurno je obranio vratar gostiju.
  • 52 GOOOOOL!!! Hajduk vodi nakon gola Ohandze!
  • 52 Soudani je promašio veliku priliku pred golom Hajduka, a onda je pola minute kasnije na suprotnoj strani Ohandza iskoristio veliku pogrešku Dinamove obrane. U obrani se Livaković i Lešković nisu mogli dogovoriti tko će pokupiti loptu, a Ohandza ju je izbio i pogodio praznu mrežu.
  • 55 Golu Hajduka prethodila je sumnjiva situacija na rubu šesnaesterca. Soudani je išao prema lopti koju je vratar Hajduka Letica rukama dirao (čini se) malo izvan svog kaznenog prostora. O toj će se situaciji sigurno pričati i govoriti nakon utakmice.
  • 60 Letica brani udarac Soudanija sa svega osam metara! Soudani je dobio rolicu na osam metara, mogao birati gdje će pucati, ali Letica je refleksno reagirao i sjajno obranio!
  • 62 Hajduku poništen pogodak zbog zaleđa. Opravdano zaleđe. Sjajna akcija Hajduka, no Said je malo požurio.
  • 64 Ulazi Sosa, izlazi Lecjaks u momčadi Dinama.
  • 67 Soudani je pucao glavom iskosa s desne strane, no njegov udarac nije bio precizan.
  • 70 Izlazi Said, ulazi Filip u momčadi Hajduka.
  • 75 Još je 15 minuta plus sudačka nadoknada ostali do kraja utakmice. Dinamo pritišće, ali bez konkretnih rezultata.
  • 76 Izlazi Lešković, krivac za jedini pogodak na utakmici, ulazi Ante Ćorić.
  • 79 Jedanaesterac za Dinamo!
  • 79 Ćorić je izveo korner, Soudani je uz prekršaj nadskočio Borju Lopeza, kojeg je lopta pogodila u ruku. Sudac Pejin je pokazao na bijelu točku i isključio Borju Lopeza!
  • 81 Gavranović je promašio kazneni udarac!
  • 81 Gavranović je ponovno promašio kazneni udarac protiv vratara Letice, jer mu je vratar Hajduka obranio udarac s bijele točke u prvom dijelu sezone, kada je Gavranović igrao u dresu Rijeke.
  • 84 Doumbia dobiva žuti karton zbog prekršaja na Ohandzi koji je išao prema golu Dinama.
  • 84 Sudac Pejin upravo je isključio trenera Hajduka Željka Kopića!
  • 86 Ulazi Hajrović, izlazi Rahmani.
  • 87 Hajrović je pucao iz velike daljine, ali Letica je sigurno obranio njegov udarac.
  • 93 Sporna situacija u šesnaestercu Hajduka. Lopta je pogodila u ruku igrača gostiju, no sudac nije to vidio.
  • 95 KRAJ! Hajduk je pobijedio Dinamo u najvećem derbiju hrvatskog nogometa! Pogodak odluke zabio je Ohandza, dok je Gavranović tragičar Dinama zbog promašenog jedanaesterca.
  • Hajduk je imao jedan jedini udarac prema golu Dinama, ali je bio dovoljan za slavlje. Dinamo je sedam puta prijetio, četiri puta je lopta išla u okvir gola, no vratar Letica je svaki put bio na visini zadatka.