Dosad najveću pobjedu u svojoj povijesti ostvarila je danas nogometna reprezentacija Curacaoa. Otoka koji je uglavnom sinomim za prekrasne krajolike, plaže i prije svega odmor iz snova. Otoka koji dosad zapravo u nogometu i nije gotovo ništa predstavljao.
Curacao smo dosad vezali uglavnom uz Cuca Martinu, nekadašnjeg stopera Southamptona i Evertona s kojim su ostvarili svoj dosad jedini uspjeh, osvajanja Karipskog Kupa 2017. godine. Ujedno posljednje izdanje tog turnira na kojem su nastupali još Francuska Gvajana, Martinique i Jamajka, koju su pobijedili u finalu.
Od nogometnih analfabeka do ozbiljnog kandidata za SP
No, kvalifikacije za Svjetsko prvenstvo 2026. donijeli su ozbiljan Curacao. Angažirali su nekoliko značajnih europskih imena koji nose porijeklo s tog karipskog otoka, a za izbornika su doveli Dicka Advocaata.
77-godišnji stručnjak koji je osvajao titulu u Nizozemskoj, Škotskoj i Rusiji te UEFA Cup kao trener Zenita, odlučio je pred kraj karijere pokušati napraviti pravi podvig.
Uspjeh su napravili već time što su izborili finalnu fazu kvalifikacija, gdje su upisali četiri pobjede, protiv Barbadosa, Arube, Svete Lucije i Haitija, uz ukupnu gol razliku 15:2, a onda su završili u finalnoj skupini s Bermudom, Trinidadom i Tobagom te favoriziranom Jamajkom.
I kvalifikacije su započeli sjajno. Na gostovanju su odigrali 0:0 protiv Trinidada i Tobaga, a danas su slavili 3:2 protiv Bermude te čekaju veliki derbi protiv Jamajke idućeg mjeseca. Reggae Boysi su u prednosti, jer su uzeli svih šest bodova, ali Curacao pobjedom može preuzeti vodstvo.
Predvode ih bivše zvijezda Uniteda i Newcastlea
Dva pogotka postigla je bivša velika nada Manchester Uniteda, Tahith Chong, koji danas igra za Sheffield United, dok je jednog dodao Jeremy Antonisse.
No, nije Chong najveća zvijezda ove reprezentacije, nego su to braća Bacuna. Leandra dobro poznajemo iz njegovih dana u Newcastleu, gdje je bio sjajan zadnji vezni, dok je Juninho napadač i trenutno udarna igla reprezentacije, s 12 pogodaka u 42 nastupa.
Iako su nastup na SP-u već osigurale reprezentacije poput Jordana i Uzbekistana, najveća senzacija bila bi da tamo ode ovaj otok nešto veći od Krka, sa svojih 150 tisuća stanovnika. A tako što uopće nije nemoguće.