Nogomet
Nogomet

100 od 100: Postoji klub koji ima neobičan broj pobjeda

Arkadag je osnovan kao dio projekta bivšeg predsjednika Turkmenistana Gurbangulyja Berdimuhamedova

Arkadag (Foto:Afp)

 Kada bi vas netko pitao postoji li na ovom svijetu nogometni klub koji je kroz domaću povijest ostvarivao isključivo pobjede, uglavnom bi mu rekli “ma nema šanse”.

Ali ima šanse. Klub se zove Arkadag i dolazi iz Turkmenistana. I to ne bi bila tema da se ne radi o brojci od - sto pobjeda u sto utakmica.
Klub je nastao 2023. godine i od tada dominira i obara rekorde, međutim…

Kako je nastao?

Istovremeno se svi ti rekordi i trofeji iz političkih razloga ne gledaju i doživljavaju kao kontroverzni. Naime, Arkadag je osnovan kao dio projekta bivšeg predsjednika Turkmenistana Gurbangulyja Berdimuhamedova poznatijeg kao “Arkadag”, što znači 'zaštitnik'.

Nakon izgradnje luksuznog 'pametnog grada' na jugu zemlje, vrijednog više milijardi dolara, odlučeno je da taj projekt dobije i nogometni klub.
Od tada je turkmenistanski nogomet, čija liga nema nijednog stranca, praktički postao sve, samo ne pošten. Arkadag od samog nastanka redom “krade” najveće talente turkmenistanskog nogometa i suparničke klubove pretvara u nedorasle i nekonkurentne. Tako su u tri godine postojanja u domaćem nogometu ostvarili 100 pobjeda u 100 nastupa, a taj rekord će sasvim sigurno rasti i rasti.

Ali...

Ipak, stvari se potpuno mijenjaju kad na red dođe međunarodna utakmica s obzirom da su u drugom krugu doigravanja izgubili protiv Al Nassra dvaput po 1:0, što i ne djeluje tako strašno s obzirom da sastav Al Nassra sadrži velikane poput našeg Marcela Brozovića, Cristiana Ronalda, Sadia Manea, ali razlika je i dalje ogromna u odnosu na domaća natjecanja.

Europski i svjetski velikan nerijetko pod paljbom zbog istog razloga

Minhenski Bayern nerijetko zna biti pod paljbom suparničkih navijača koji smatraju da bavarski klub zbog ogromne razlike u kapitalu glavnim rivalima već godinama “krade” najbolje igrače i dominira nad drugim klubovima Bundeslige. Međutim, Bayernova dugogodišnja dominacija (nakratko prekinuta u sezoni 2023./24. kad je Bayer bio prvak) je ništa naspram cirkusa koji već tri godine traje u turkmenistanskom nogometu i ne nadzire mu se kraj.