Debakl u ključnoj utakmici kvalifikacija: Rumunjska pobijedila očajnu Hrvatsku!

Hrvatska je doživjela još jedan šokantan poraz u kvalifikacijama za SP.

gol expired Foto: DNEVNIK.hr

Hrvatska košarkaška reprezentacija je u susretu trećeg kola skupine D prvog kruga kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo u Kini pretrpjela i treći poraz izgubivši u Zadru od Rumunjske sa 56:58 (16:16, 12:5, 10:16, 18:21).

Porazom od Rumunjske Hrvatska se dovela u vrlo neugodnu poziciju te bi mogla natjecanje završiti na posljednjoj poziciji i tako kvalifikacije za odlazak u Kinu završiti već u prvom krugu iako dalje odlaze tri od četiri sastava. Na polovici natjecanja nalazi se na posljednjem mjestu s porazima od sva tri suparnika.

Protiv Rumunjske Hrvatska je odigrala napadački katastrofalnu utakmicu pogodivši samo dvije od 26 trica. Ukupno je iz igre Hrvatska šutirala očajnih 19/67.

Sam početak utakmice dao je naslutiti kako će se i protiv Rumunjske Hrvatska jako mučiti. U prve tri minute naši igrači nisu postigli niti jedan koš, a Rumunjska je veći dio prve četvrtine provela u vodstvu. Ipak, nakon prvih 10 minuta rezultat je bio 16:16, da bi u drugu četvrtinu oba sastava krenula napadački vrlo slabo.

Nevjerojatno neefikasna druga četvrtina

Nakon prve tri i pol minute igre rezultat je bio 1:0 (!) za Rumunjsku. Ipak, tada je Hrvatska dobrom igrom u obrani koja je rezultirala i lakim pogocima iz protunapada stekla kakvu-takvu prednost. Minutu i pol prije odlaska na veliki odmor bilo je 22:21 za Hrvatsku, a onda je uslijedilo najbolje razdoblje u igri naše reprezentacije. Sa šest postignutih koševa do poluvremena Hrvatska je otišla na 28:21, a serijom 6:1 u prve tri minute treće četvrtine prednost Hrvatske povećala se na 34:22.

Nažalost, Hrvatska nije nastavila u tom ritmu, Rumunji su postavili zonsku obranu na koju Hrvatska bez pravog razigravača nije znala reagirati te su gosti serijom 11:0 već u 27. minuti bili ponovno u igri smanjivši na 34:33.

Već tada je bilo jasno kako će utakmica ući u neizvjesnu završnicu, no bezidejna igra Hrvatske otvorila je čak prostor Rumunjskoj za odvajanje, a to se i dogodilo pa su gosti tricom Mandachea dvije i pol minute prije kraja stigli do vodstva od 54:46. Ipak, slobodnim bacanjima Luke Žorića i tricom Karla Uljarevića Hrvatska se primakla na 51;54. Kod tog rezultata Uljarević je pogodio jedno od dva slobodna bacanja za 52:54, a nakon skoka u napadu Fran Pilepić pokušao je tricom dovesti Hrvatsku u vodstvu. No, Pilepić niti iz trećeg pokušaja nije bio precizan.

Krušlinova trica za pobjedu iscurila iz obruča

Rumunji su promašajima s linije slobodnih bacanja pružili novu priliku Hrvatskoj, a Žorić je polaganjem smanjio na 54:55 14 sekundi prije kraja. Tada su se Rumunji ipak uspjeli koncentrirati pa su Watson i Cata pogodili tri od četiri slobodna bacanja i doveli svoju reprezentaciju u vodstvo od 58:56. Hrvatskoj je ostalo još sedam sekundi za posljednji napad kojega je Filip Krušlin odlučio završiti pokušajem trice za pobjedu, ali i taj je pokušaj završio izvan obruča. Bio je to čak 10. Krušlinov pokušaj za tricu i deveti promašaj.

Jedini raspoloženi igrač bio je Hrvoje Perić koji je ubacio 19 poena. Luka Žorić je dodao 11, Ivan Buva osam, a solidnu rolu odigrao je mladi Karlo UIjarević koji je pokazao određenu hrabrost i koncentraciju u napetoj završnici. Nandor Kuti je sa 16 koševa bio najbolji kod Rumunjske.

Trenutačno Hrvatska ima tri poraza, a Rumunjska dvije pobjede i poraz. U skupini su još Italija, koja ima omjer 2-0, te Nizozemska, koja je na omjeru 1-1. Italija i Nizozemska će svoj susret 3. kola odigrati od 20:15 sati.

Hrvatska će u 4. kolu u ponedjeljak također u Zadru ugostiti Nizozemsku, dok će preostala dva susreta u skupini igrati tijekom ljeta, 28. lipnja na gostovanju u Italiji, a 1. srpnja također na gostovanju u Rumunjskoj.

Hrvatska - Rumunjska

• Hrvatska prvi put nakon 2004. godine igra natjecateljsku utakmicu u Zadru, najkošarkaškijem gradu Hrvatske, pa i šire.
  • Hrvatska ima dosta problema s ozljedama: Popović, Stipčević, Katić i Ramljak bili su na širem popisu, ali su otpali za ovu utakmicu.
  • Hrvatska i Rumunjska zadnji su put igrali na Eurobaksetu prošle godine. Hrvatska je slavila sa 74:58, ali Rumunjska se pokazala kao tvrd orah: pobjeda je bila puno teža nego što sugerira konačni rezultat.
  • Tribine Dvorane Krešimira Ćosića su poluprazne, ali još se pune i nadamo se da će reprezentacija ipak imati glasnu podršku.
  • Početna petorka Hrvatske: Perić, Mavra, Krušlin, Žorić, Buva
  • 1 Počela je utakmica!
  • 3 Nevjerojatno koliko pogrešaka i promašaja na obje strane na početku. Prvi poeni za Hrvatsku tek nakon tri minute igre, lijep koš uz faul Krušlina.
  • 6 Rumunji održavaju prednost. Hrvatska još čeka prvo vodstvo.
  • 8 Buva je ubacio dva slobodna bacanja i Hrvatska prvi put vodi!
  • 10 Raspucani Kuti je na osam poena i zasad je najveća opasnost po koš Hrvatske. Ubacio je tricu za izjednačenje.
  • Nakon prve četvrtine rezultat je 16:16. Šteta, jer Hrvatska je imala nekoliko dobrih šuteva koji su ''iscurili'' iz koša, prije svega tu mislimo na tri pokušaja za tricu Filipa Krušlina.
  • 12 Nastavlja se loš šuterski dan Hrvatske, poraznih 1/8 za tricu, ali čvrsta obrana drži utakmicu u egalu.
  • 14 Tri i pol minute druge četvrtine su prošle, a Hrvatska je tek zabila prvi koš. Pilepić je pogodio!
  • 16 Perić je pogodio, odlična obrana Hrvatske na drugoj strani. Nažalost, odmah je uslijedila još jedna izgubljena lopta.
  • 17 Preko šest minuta je prošlo u drugoj četvrtini, a zasad je rezultat u ovoj dionici 4:1 za Hrvatsku. Nevjerojatna neefikasnost na obje strane, ovo se rijetko viđa i na utakmicama djece predškolske dobi.
  • 19 Evo koševa! Rumunji su zabili, a napokon i Hrvati!
  • 20 Napokon se otvorilo, Žorić je proradio i s četiri uzastopna koša odveo Hrvatsku na +7! Zabio je i lijep koš u stilu Dirka Nowitzkog s istekom vremena.
  • Gotovo je prvo poluvrijeme!
  • Druga četvrtina je bila rijetko neefikasna, zbog čega je rezultat na kraju prvog poluvremena skromnih 28:21. Hrvatskoj se ne može osporiti želja, trud i igra u obrani, u napadu je bilo nekoliko lijepo izrađenih akcija, ali trebat će popraviti realizaciju u nastavku. Zasad je šut poraznih 10/32, od čega samo 1/9 za tricu...
  • 21 Počelo je drugo poluvrijeme!
  • 21 Perić je otvorio poluvrijeme zakucavanjem, to je +9 za Hrvatsku, 12 koševa Perića!
  • 21 Tribine su se lijepo popunile, mladi Uljarević je zabio za +10!
  • 24 Hrvatska je imala +12, ali nastavlja se festival pogrešaka i promašaja na obje strane, Rumunjska je prišla na 10 koševa zaostatka.
  • 26 Krušlin stvarno nema sreće, opet je trica iscurila iz obruča. Rumunji su prišli na pet razlike!
  • 27 Nastavljaju se muke, Rumunji su serijom 9:0 prišli na samo tri razlike.
  • 28 Konačno je prekinuta serija Rumunjske koja je bila na -1. Imali su napad za vodstvo ili izjednačenje, srećom nisu ga iskoristili. Perić je iz kontre zakucao za +4 i sada se malo lakše diše.
  • 30 Gotova je treća četvrtina, Hrvatska ima minimalnu prednost. Nastavlja se loš šuterski dan, srećom, griješe i promašuju i Rumunji.
  • 32 Igra se koš za koš, Rumunji su uz pogodak iz igre dobili i dodatno slobodno bacanje, ali srećom su ga promašili.
  • 34 Rumunji su zabili tricu, ali Buva je uzvratio košem uz faul! Nažalost, ostalo je samo na košu.
  • 35 Nekoliko loših napada Hrvatske i Rumunjska je iz tranzicije došla do laganog zakucavanja za +4. Ovo ne izgleda dobro, Skelin je ispravno reagirao time-outom.
  • 36 Sjajan potez Perića! Prošao je od koša do koša i položio, to je trebalo Hrvatskoj!
  • 38 Trica Rumunjske, ovo je, nažalost, čini se i kraj nadanja.
  • 39 Trica Uljarevića! Ima nade!
  • 40 Uf, kakav triler! Jedan razlike za Rumunjsku koja ima loptu i zadnji napad, Hrvatska mora ići na prekršaj!
  • 40 Gotovo je, iscurila je trica za pobjedu! Kakva nesreća!