UEFA je baš zakomplicirala kvalifikacije za Svjetsko prvenstvo 2026. Uvjeta na ždrijebu 13. prosinca bit će koliko hoćete. Teško će to biti sve pohvatati i profesionalcima, a kamoli običnim navijačima.
Uvođenjem četvrtfinala Lige nacija ionako zgusnuti kalendar još se dodatno suzio. To je otvorilo brojne probleme. Za sam ždrijeb specifično je što Hrvatska i još sedam nositelja neće odmah saznati svoje protivnike, sve će se znati tek u ožujku nakon četvrtfinala Lige nacija. Polufinalisti će igrati i u lipnju, pa će s kvalifikacijama za SP početi tek u rujnu. To znači da će polufinalisti Lige nacija biti u kvalifikacijskoj skupini s četiri reprezentacije, a ostalih osam skupina imat će po pet reprezentacija.
UEFA sve zakomplicirala
Što je najveći problem u cijeloj priči? Pa, taj što će postojati mogućnost kalkuliranja reprezentacija koje će igrati u četvrtfinalu Lige nacija. Tada će ostale reprezentacije već početi kvalifikacije za SP 2026., dok će četvrtfinalisti imati dvije opcije. Ako izgube, ići će u jednu skupinu, a ako pobjede, u drugu. Budući da će znati sastav tih skupina, moći će kalkulirati što napraviti, odnosno hoće li tankirati.
Problem će biti već i ako sam jedna reprezentacija izabere da radije izgubi u četvrtfinalu Lige nacija kako bi otišla u potencijalno lakšu skupinu, a prava će lakrdija biti ako to budu htjele obje reprezentacije. Hipotetski se može dogoditi da poraženi ide u puno lakšu skupinu kvalifikacija i tako si znatno olakša plasman na SP. Ukratko: bi li Hrvatska ili bilo koja druga reprezentacija pristala ići u skupinu sa Srbijom ili Turskom ili bi radije izabrala Rumunjsku ili Wales iz druge jakosne skupine?
Srbija će, prema najnovijim informacijama, sigurno biti u skupini s četiri reprezentacije, tako da će s njom igrati jedna od reprezentacija koje se plasiraju u polufinale Lige nacija. Dakle, ova informacija daje cijeloj priči još veći zaplet jer će Srbija biti jedna od reprezentacija koje bi nositelji najradije zaobišli, ako baš ne moraju igrati s njom. Još manje bi možda htjeli Švedsku s Viktorom Gyökeresom u napadu ili novu Tursku, koju je Hrvatska dobro upoznala u kvalifikacijama za Euro.
Liga nacija postala je važno natjecanje, ali ne može se mjeriti sa Svjetskim prvenstvom
Liga nacija postala je važno i prilično prestižno natjecanje, ali jasno je da se ne može mjeriti sa Svjetskim prvenstvom. Koliko završnica Lige nacija privlači navijače najvećih nogometnih nacija, mogli smo vidjeti u finalu prošlog izdanja u Rotterdamu, kada su gotovo cijeli stadion okupirali hrvatski navijači, a Španjolaca je bilo možda dvije tisuće.
Za ilustraciju, u polufinalnom ogledu Italije i Španjolske u Enschedeu stadion Twentea od 30 tisuća mjesta nije bio rasprodan. Skupilo se nekih 24-25 tisuća ljudi. Već ti podaci govore da Liga nacija ne može ući u istu rečenicu sa Svjetskim prvenstvom. E, sad, postavlja se pitanje hoće li bilo koja reprezentacija riskirati plasman na SP tako što će radije izabrati igrati protiv na papiru jačih suparnika, ako se ždrijeb tako potrefi, ili će radije izgubiti u četvrtfinalu Lige nacija i ići na slabije suparnike?
Biste li radije Srbiju ili Rumunjsku?
Neki će reći da velike reprezentacije o tome neće razmišljati. Jeste li baš sigurni u to? Bi li danas isto rekli Talijani koji se dvaput zaredom nisu plasirali na SP, a do prije samo desetak godina to je zvučalo kao znanstvena fantastika. Rizik će biti tim veći jer će se polufinalistima smanjiti broj utakmica, pa postoji velika šansa da će se praktički sve odlučivati u dvije međusobne utakmice s reprezentacijom iz druge jakosne skupine. Recimo, tko može jamčiti nositeljima da će u te dvije utakmice biti bolji od Švedske, Turske ili Srbije?
Zar Portugal nije bio veliki favorit protiv Srbije u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo u Katru, pa je na kraju bio drugi i morao je u dodatne kvalifikacije. Bite li radije igrali protiv Turske i Švedske ili protiv, recimo, Rumunjske i Poljske!? Da ne uvlačimo u priču moguće suparnike iz trećeg pota, u kojem su kvalitativne razlike još veće, pa možete igrati protiv Gruzije, Škotske, Slovenije ili protiv Crne Gore, Bosne i Hercegovine, Sjeverne Irske i Sjeverne Makedonije. Realno, koga biste radije htjeli?
Pakao u doigravanju
Ovaj put kvalifikacije će biti još neizvjesnije jer će se u play-offu igrati dvije nokaut-utakmice. Ako ne budete prvi u skupini, tko vam može jamčiti da ćete proći dalje u dvije nokaut-utakmice protiv, recimo, Švedske, Češke, Grčke ili možda Gruzije. Pitajte Talijane koji su prvo ispali od Švedske, a onda u sljedećim kvalifikacijama, i to kao aktualni europski prvaci, od Sjeverne Makedonije. U svakom slučaju, nagaznih mina ima dosta i ako kao nositelj upadnete u skupinu s najjačim reprezentacijama iz drugog i trećeg pota, lako vam se može dogoditi da na kraju ne vidite SAD, Kanadu i Meksiko.
A to je velik financijski i nemjerljiv sportski gubitak za svaku nogometnu naciju. Za Hrvatsku je to gotovo nenadoknadiv financijski gubitak, ali za Njemačku ili Englesku još veći sportski. To bi za njih bila prava katastrofa, teški debakl. Poanta je priče da nikome nije svejedno u koju će kvalifikacijsku skupinu upasti, pogotovo ako može birati, te da se može sumnjati da će neki radije žrtvovati Ligu nacija kako bi se lakše plasirali na SP.
Sumnje nisu bez osnove
Naravno, sve će ovisiti o ždrijebu, a stvari se lako mogu posložiti tako da se počne razmišljati o kalkulacijama. Kažem, najveća bi se lakrdija mogla dogoditi ako obje reprezentacije u jednom ili više parova četvrtfinala Lige nacija zaključe da je bolje izgubiti nego pobijediti. Tko može jamčiti da se to neće dogoditi? U povijesti svjetskog nogometa, pa i na svjetskim i europskim prvenstvima, događalo se da su i najveće reprezentacije sramotno kalkulirale kako bi prošle skupinu. Uglavnom, ždrijeb i sustav kvalifikacija nikada nije bio zapetljaniji.
Umjesto da se sve pojednostavni i učini što transparentnijim i regularnijim, UEFA je sve zakomplicirala na entu, pa se čini da nisu bez osnove sumnje nekih, najviše medija u Srbiji, da se sve može pretvoriti u kombiniranje. Nadajmo se da će prevladati sportski duh i da neće biti kalkulacija. Liga nacija nije zaslužila biti poligon za kalkulacije. UEFA je o svemu mogla malo dublje razmisliti i pojednostavniti cijeli proces kako bi se sačuvao dignitet natjecanja koje hvata sve dublje korijenje i postaje sve važnije.
Pogledaj na Twitteru